Pomoci malé Madlence, která naléhavě potřebuje dárce kostní dřeně, ale i jiným nemedializovaným pacientům můžete i vy. Jak? Stačí se odhodlat a zaregistrovat se do Českého národního registru dárců kostní dřeně. Nábor dárců poběží ve třech dnech na Technické univerzitě v Liberci.
„K této akci jsme se rozhodli v návaznosti na medializované, ale i bezejmenné případy, kdy je transplantace kostní dřeně jedinou možnou léčbou závažných onemocnění. Čím více zájemců dorazí, tím větší bude šance, že se najde správný dárce pro konkrétní pacienty,“ říká Martin Korych z Dobrovolnického centra TUL, které akci pořádá spolu s Dárcovským centrem Liberec při Transfuzním oddělení Krajské nemocnice v Liberci a Fakultou zdravotnických studií TUL.
Registrace poběží ve třech dnech na dvou budovách:
3. a 7. dubna od 13:00 do 15:00 v učebnách FZS7 a FZS8 budovy F3 v Husově ulici 1290/75.
4. dubna od 13:00 do 15:00 v kanceláři katedry sociální práce a speciální pedagogiky P1007 v budově P, Komenského 314/2.
Mezi základní podmínky vstupu do registru patří věk od 18 do 35 let, dobrý zdravotní stav bez trvalého užívání léků a váha vyšší než 50 kg. Bližší informace o celém tématu, o průběhu náboru zájemců o darování i o tom, jak probíhá případné samotné darování kostní dřeně, se dozvíte na adrese registru kostní dřeně.
Samotný vstup do registru obnáší pouze provedení stěru z dutiny ústní, vyplnění přihlášky do registru a udělení souhlasu s uskladněním DNA pro účely vyhledávání vhodných dárců pro konkrétní pacienty. Přihlášku a souhlas si můžete dopředu stáhnout a vyplnit na této adrese nebo ji získáte přímo na místě před provedením stěru.
ad
Další články v rubrice

Univerzitní včely přečkaly zimu a čeká je výzkumný úkol
Možná ani nevíte, že včely, které v okolí kampusu zabzučí kolem vás, vylétly z úlu u budovy G. Dvě včelstva patří doktorandu fakulty umění a architektury Eduardu Seibertovi, který rok testoval nejvhodnější stanoviště pro své úly. Ty se brzy stanou...

»Pazoury« zvítězily v soutěži o nejlepší start-up naší univerzity
Start-up Pazoury, který vyvíjí speciální prémiové rukavice pro běžkaře, se stal vítězem jedenáctého ročníku univerzitní soutěže Start-up TUL. Na druhém místě skončila Mamaya – služba, která chce nabízet udržitelný a k životnímu prostředí šetrný...

Naučili počítač slyšet a rozumět. Teď už ve dvaceti jazycích
Před třiceti lety poprvé přiměli liberečtí vědci počítač pouhým slovem, aby vykonal příkaz. A „kompjutr“ dokázal například kreslit nebo zvětšovat. Za úspěchem stála výzkumná laboratoř SpeechLab, kterou na Fakultě mechatroniky, informatiky a...