Nemocnice hledají, my odpovídáme. První CAREer Day na TUL

IMG_8756-2.jpg
Nemocnice mají o studující i absolventky a absolventy Fakulty zdravotnických studií velký zájem. Foto: Adam Pluhař

Velký zájem studujících i zdravotnických zařízení z celých severních a středních Čech provázel první CAREer Day na TUL. Studentky a studenti fakulty zdravotnických studií si mohli poprvé vybrat místo své praxe i budoucího zaměstnavatele na jednom místě univerzitního kampusu. Mohli se také na cokoliv zeptat přímo zástupců nemocnic. Spolupráce bude o to důležitější, že fakulta od nového akademického roku navýší počty studentů přijímaných do prvních ročníků o 20 procent.

Fakulta zdravotnických studií vyšla vstříc svým smluvním partnerům, kteří po podobném fóru volali. Do prostranství před aulu jich dorazily na tři desítky. „Je to pilotní ročník a jsem moc ráda, že je zájem tak velký jak ze strany studentů, tak poskytovatelů zdravotní péče. Otázky dojíždění, ubytování a další záležitosti mohou probrat osobně – studenti nemusí nikam jezdit, volat nebo psát e-maily, aby si udělali představu. Věřím, že v příštím ročníku přijdou i další poskytovatelé a budou s námi spolupracovat a nabízet možnost praxe pro více studentů,“ řekla Tereza Murdychová, koordinátorka Career Day i praktické výuky na FZS.

„Obhlédli jsme si možnosti, kam můžeme nastoupit na praxe a nabrali spoustu kontaktů,“ uvedl Adam Kotek, student prvního ročníku biomedicínského inženýrství.

Také studentka druhého ročníku zdravotnického záchranářství Valentýna Novotná, hledala nemocnici pro své praxe. „Zatím nabírám kontakty. Hlavní pro mě je, aby nemocnice měla urgentní příjem. Bydlím ve středních Čechách a v kolínské nemocni zatím není. Všichni jsou vstřícní, ale nijak se nevnucují, to se mi líbí,“ zmínila Valentýna. „Je skvělé, že jsou tu všichni pod jednou střechou a nemocnice nemusíme objíždět,“ dodala spolužačka Lucie Korolová.

Nelékaři chybí. Nabereme více studentů

Povinnými praxemi bude od příštího akademického roku procházet více studujících. Rozhodnutím vlády se počty studentů v nelékařských zdravotnických oborech navyšují o 20 procent.

„Požadavek jsme schopní splnit, i když to bude poměrně složité zejména z pohledu pedagogů. Bude jich potřeba víc a budou na ně kladeny vyšší nároky. V Liberci máme zásobu znamenitých odborníků, kteří by měli studentům co předat, ale bohužel ne vždy vyhoví akreditačním kritériím. Musíme se s tím ale vypořádat,“ zmínil děkan FZS Karel Cvachovec.

Praxe u sester a záchranářů probíhají ve všech ročnících a zabírají téměř polovinu akademického roku. Kromě toho běží individuální praxe o prázdninách. „Například sestra ve druhém ročníku má osm týdnů praxe v zimním a osm v letním semestru a k tomu ještě o prázdninách sedm týdnů individuální praxe. Je to něco, čím se od ostatních fakult zcela odlišujeme,“ nastínila Magda Holá, jež má na FZS mimo jiné na starosti náročné sestavování rozvrhů.

 

Ve stávajícím akademickém roce nastupovalo do bakalářských programů fakulty přibližně 180 studentů. „Zájem je prakticky o studenty všech oborů. V posledním roce cítíme ze strany zdravotnických zařízení velkou poptávku po radiologických asistentech,“ nastínila Magda Holá, jež zároveň byla moderátorkou Career Day.

Nemocnice v poslední době žádají více radiologických asistentů úměrně s tím, jak ve zdravotnictví přibývá sofistikovaných radiodiagnostických i radioterapeutických pracovišť i metod. „Ruku v ruce s rozvojem digitálních technologií, umělé inteligence i telemedicíny se dá předpokládat, že právě tito lidé v budoucnu budou přebírat mnohé kompetence, které v současné době náleží pouze lékařům. Pravdou ale je, že vysoká poptávka je po všech našich absolventech, nejen radiologických asistentech,“ dodává proděkanka FZS Zuzana Paukertová.

Nemocnice stojí o každého absolventa

Podle děkana si smluvní partneři FZS cení úrovně našich absolventů. „Budeme se snažit, aby to tak bylo i nadále. Byť není jednoduché studující získat, předat jim vše po stránce teoretické i praktické a pak je udržet v praxi. Ale skvělou zprávou pro ty, co zvažují kariéru ve zdravotnictví, je, že naši absolventi budou mít doživotně postaráno o práci,“ zmínil děkan Cvachovec.

Zdravotnická zařízení jistotu práce zdůrazňovala u svých stánků i během prezentací v aule. Největší podíl studentů na praxe nebo absolventů míří do Krajské nemocnice v Liberci. KNL má dnes už téměř 4 tisíce zaměstnanců. Z tohoto počtu je 560 lékařů a zhruba 2000 míst připadá na nelékařský zdravotnický personál, tedy všeobecné i praktické sestry, radiologické asistenty, zdravotnické záchranáře a další profese. Za celý loňský rok měla nemocnice téměř 50 tisíc hospitalizovaných pacientů. Průměrná mzda byla v KNL 66 tisíc korun hrubého. „Přibývá u nás zkrácených úvazků – bude to trend do budoucna. Tyto úvazky se u nás během sedmi let zvýšily z pěti na téměř padesát procent,“ zmínila ve své prezentaci Marie Fryaufová, ředitelka ošetřovatelské péče a členka představenstva KNL.

 

„S rozvojem zdravotní péče, změnami některých postupů nebo technologií potřebujeme více zaměstnanců. Stojíme o každého studenta, který chce u nás pracovat. Se studenty FZS máme velice dobrou zkušenost. Mrzí mě jen, že na ně někdy během praxí nemáme tolik času, kolik bychom si představovali. Ale pracujeme na tom a snažíme se o to, aby se jim u nás líbilo,“ doplnila Marie Fryaufová.

„Vítáme všechny, ale asi nejvíc žádaní jsou absolventi všeobecného ošetřovatelství. Na praxích máme  s vašimi studenty velmi dobrou zkušenost. Bývají většinou připravení, organizovaní a velice pokorní,“ uvedla Lenka Hladíková, mentorka klinické praxe v Nemocnici Česká Lípa. Navýšení počtů studentů o 20 procent vítá, i když si nemyslí, že to bude stačit. „Pokud teď ve třetím ročníku končí 28 studentů všeobecného ošetřovatelství, je to žalostně málo. Rozprchnou se do celé republiky.“

Adam Pluhař

Další články v rubrice

IMG_9096-2.jpg

Náš student bude řídit jadernou elektrárnu

Na rozdíl od Homera Simpsona, který se do jaderné elektrárny dostal omylem, u řídicího pultu posedává s koblihou v ruce a doufá, že nic nevybuchne, je cesta k „jádru“ absolventa Fakulty strojní Filipa Klikara úplně jiná. Profesionální. Filip se...

22. 4. 2025 | Lidé | 642
IMG_9128-3.jpg

Knihy našich pedagogů nadchly porotce Magnesie Litery

Hned dvě knihy akademiků z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL jsou v širší nominaci nejprestižnější soutěžní přehlídky tuzemské literatury Magnesia Litera. Kateřina Portmann a kolektiv katedry historie zaujali porotce knihou Návrat...

23. 4. 2025 | Kultura | 302

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 627
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 347