Prezident jmenoval profesora Kůse rektorem TUL

Prezident ČR jmenuje profesora Kůse rektorem TUL.JPG
Prezident ČR jmenuje profesora Kůse rektorem TUL

Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval dnes odpoledne v Trůnním sále Pražského hradu profesora Zdeňka Kůse rektorem Technické univerzity v Liberci. Profesor Kůs zahájí své druhé čtyřleté volební období od 1. února.

Profesora Kůse zvolil kandidátem na rektora Akademický senát Technické univerzity v Liberci v tajných volbách 5. listopadu 2013 hned v prvním kole. Hlasovalo pro něj 16 z 19 přítomných senátorů.  Zdeněk Kůs působí také jako místopředseda České konference rektorů pro oblast tvůrčích činností.

 „Jsem rád, že mohu pokračovat ve své funkci. Čeká na mne ještě hodně práce, především v investicích. Potom, co jsme uvedli do života největší projekt v naší historii, centrum pro nanomateriály, musíme ještě  dostavět budovu „G“ a dokončit rekonstrukce dalších objektů. Jsem rád, že naše univerzita je již prakticky bezbariérová, chci ale ještě vybudovat denní klub pro studenty a mateřskou školku, která bude sloužit především dětem našich mladých vědeckých pracovníků i studentů. V plánu mám síť koláren, další parkoviště a máme připravený projekt na kultivaci lesa v okolí univerzity," řekl profesor Kůs senátorům po svém zvolení.  "Chci pokračovat v budování silnějších vazeb s Krajským úřadem a statutárními městy Libercem a Jabloncem nad Nisou. Chtěl bych, aby se výrazně posílila role univerzity jako přirozeného vzdělávacího centra celého kraje,“ dodal.

Podle profesora Kůse získala univerzita výstavbou Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace špičkové zázemí pro vědeckou práci. Vedení se nyní mimo jiné soustředí na to, aby do Liberce přišli perspektivní vědečtí pracovníci i studenti, a to nejen z České republiky. 

Prezident Zeman dnes jmenoval celkem dvanáct rektorů veřejných vysokých škol. Pět z nich  nastoupí své druhé funkční období, sedm  rektorů je nových. Zeman mimo jiné řekl, že prostudoval podklady, které ke jmenování dostal od ministerstva školství, a "s úctou a obdivem" oceňuje odbornost nových i staronových rektorů a to, že rektoři dokáží skloubit manažerské dovednosti s odbornými znalostmi.

J. Kočárková
FOTO: ČTK/ Kateřina Šulová (titulní, ob. 1 a 2)

 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce