Profesora Petra Lenfelda jmenoval dnes do funkce děkana fakulty strojní rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs na mimořádném zasedání Akademického senátu FS TUL. Petr Lenfeld tak s účinností od 1. února 2014 vystřídá ve funkci dosavadního děkana docenta Miroslava Malého. Volební období je čtyřleté.
Předseda AS FS TUL Martin Bílek poděkoval docentu Malému za jeho práci v uplynulých čtyřech letech. „Naše fakulta si vedla velmi dobře a posílila své postavení mezi stejně zaměřenými fakultami v Česku i v zahraničí,“ řekl Bílek.
Také podle rektora TUL Zdeňka Kůse převezme nové vedení nejstarší libereckou fakultu ve velmi dobré kondici. „Docent Malý provedl fakultu složitým obdobím nepříznivé státní politiky vůči vysokým školám a dokázal napravit řadu problémových situací. Oceňuji i to, že byl zdatným a seriozním partnerem pro vedení univerzity a že vždy prosazoval zájmy fakulty v kontextu celouniverzitních potřeb,“ připomněl profesor Kůs.
Petru Lenfeldovi rektor popřál, aby se mu podařilo pokračovat v dobré tradici liberecké strojní fakulty. „Předávám mu dnes těžké břemeno. Přeji mu, aby ho úspěšně donesl do cíle a aby svému nástupci předal fakultu v ještě lepším stavu, než je dnes,“ řekl rektor.
Také profesor Lenfeld ocenil práci svého předchůdce. „Můžeme stavět na dobrých základech. Chci však, aby fakulta byla ještě lepší v těch oblastech, v kterých je dnes dobrá. Máme na to a já věřím, že se nám společnými silami podaří naši fakultu posunout tam, kam patří. Spoléhám přitom na spolupráci a podporu celé akademické obce,“ řekl Lenfeld po svém jmenování.
Jak již dříve profesor Lenfeld řekl, musí se fakulta strojní zaměřit na další rozvoj, ve kterém bude hrát rozhodující význam věda a výzkum a musí se o něj opírat i kvalitní výuka. Ve svém volebním programu zdůraznil, že je nezbytná reorganizace fakulty. „Bude to jeden z prvních problémů, který budu chtít řešit,“ řekl vloni v prosinci Lenfeld. Podle něj je potřeba lépe využívat synergických efektů spolupráce jednotlivých pracovišť a motivovat lidi, aby chtěli pracovat pro fakultu jako celek. Aby liberecká fakulta uspěla v konkurenci, musí věnovat pozornost i přípravě nových studijních programů. .„Rád bych při své práci děkana spolupracoval se současným děkanem a čerpal z jeho zkušeností,“ dodal tehdy Lenfeld.
Profesora Lenfelda zvolil za kandidáta na děkana Akademický senát FS TUL dne 12. prosince. Hned v prvním kole získal potřebnou nadpoloviční většinu hlasů osmnáctičlenného fakultního senátu. V tajném hlasování mu svůj hlas dalo deset senátorů. O post děkana nejstarší fakulty naší univerzity pro volební období 2014 - 2018 se utkali tři kandidáti: docent Ing. Václav Dvořák, Ph.D., profesor Dr. Ing. Petr Lenfeld a současný děkan docent Ing. Miroslav Malý, CSc.
J. Kočárková
Další články v rubrice

Šest univerzit ze tří zemí spojilo téma umělé inteligence na ACC FÓRU
Umělá inteligence se stala středobodem mezinárodního setkání v rámci Akademického koordinačního střediska (ACC), které poprvé hostila Technická univerzita v Liberci. Studenty a pedagogy ze šesti vysokých škol z české, německé a polské části...

Rektor dnes jmenoval Jiřího Beneše děkanem FZS
Stál u zrodu ústavu, dnes fakulty, zdravotnických studií, podílel se zejména na zajištění programů biomedicínský technik a biomedicínské inženýrství. Profesor Beneš povede fakultu od 1. července 2025 do konce června roku 2029.

Jak technologie mění výuku (nejen) geografie. DigiGeo 2025
Desítkám učitelů i studentů jsme na jedinečné konferenci DigiGeo 2025 ukázali možnosti propojení moderního geografického vzdělávání a digitálních technologií. Třídenní konferenci potřetí pořádala katedra informatiky a didaktiky informatiky Fakulty...