Téma workshopu: Skládka jako poslední možnost

Téma workshopu: Skládka jak poslední možnost
Akci podpořila Evropská unie

Již po dvanácté se budou odborníci z Česka a Německa zabývat důležitým problémem z hlediska ochrany životního prostředí – skládkovým hospodářstvím. Dvanáctý ročník skládkového workschopu se bude konat na naší univerzitě ve dnech 3. - 4. Listopadu a ponese podtitul „Skládka jako poslední možnost“.

Podle základních evropských směrnic o odpadech by se do roku 2050 mělo v zemích Evropské unie radikálně snížit, nebo dokonce zcela zamezit skládkování odpadů. Jak se tento požadavek plní České republice a Německu? Na toto téma přednesou příspěvky nejen vědečtí pracovníci obou vysokých škol, ale také odborníci přes právní otázky, zástupci firem zřizujících nebo provozujících skládky, zaměstnanci společností starajících se o skládky po jejich uzavření, počítačoví modeláři vyhodnocující rizika spojená s provozem skládek či odborníci z oblasti aplikované geologie. Mezinárodní účast přinese jistě bohatou odbornou diskuzi.

Workshop, každoročně spolupořádají v rámci aktuálně probíhajícího "Mezinárodního vzdělávacího projektu - udržitelné a efektivní využívání zdrojů"  Fakulta mechtroniky, informatiky a mezioborových studií TUL  s německou Hochschule Zittau/Görlitz. Střídavě se koná v Liberci a Žitavě. Postupně se stal vítanou a uznávanou platformou, kde odborníci ze sousedních zemí mohou diskutovat nejen nad základními směrnicemi Evropské unie, které významně upravují nakládání s odpady v členských zemích, ale i nad konkrétními problémy spojenými se skládkováním, uzavíráním skládek, monitoringem, zpětným odtěžováním skládek, apod.

Akce je podpořena z prostředků Evropské unie prostřednictvím Programu spolupráce Česká republika-Svobodný stát Sasko 2014-2020 - číslo projektu 100246598.

Postupně aktualizované informace o workshopu jsou k dispozici na webových stránkách http://skladky.tul.cz .

-red-