Unikátní atlas místních jmen i strojařské skriptum trhaly rekordy v počtu prodejů a stažení

IMG_0165-2.jpg
Pod publikací je podepsán lingvista Václav Lábus (vlevo) a geoinformatik Daniel Vrbík. Na vzniku se ale podílelo i 1500 obyvatel Liberce a okolí, kteří se v letech 2019–2023 zapojili do projektu Živá jména. Foto: Adam Pluhař

Rekordní prodej zaznamenal jedinečný „Atlas libereckých živých jmen“ autorů Václava Lábuse a Daniela Vrbíka z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL. V univerzitní prodejně nebo přes knihovní e-shop si publikaci jen během loňského listopadu a prosince koupilo 294 zájemců. Dvojici vědců to vyneslo ocenění Autor roku 2024. A anketa Univerzitní knihovny TUL má ještě jednoho vítěze a rekordmana. Je jím profesor Miloslav Okrouhlík z Fakulty strojní TUL, jehož elektronickou publikaci „Mechanics of Deformable Bodies“ si z webu stáhlo přes 12 000 uživatelů.

„Je těžko uvěřitelné, že Atlas libereckých živých jmen dali autoři do prodeje loni v listopadu a do konce roku si jej ve skriptárně nebo přes náš e-shop pořídilo téměř tři sta čtenářů. Spousta lidí si knihu dávala k Vánocům jako dárky a prodává se pořád. Kniha pánů Lábuse a Vrbíka je výjimečná už tím, že je krásná. A moc zajímavé je i téma. Liberečané mají k popisovaným místům vztah, vážou se k jejich životům a dětství. Určitě je to typ publikace, ke které se člověk vrací,“ říká ředitelka Univerzitní knihovny TUL Jitka Vencláková.

Pod výpravnou publikací je podepsán lingvista Václav Lábus a geoinformatik Daniel Vrbík, ale na vzniku se podílelo i 1500 obyvatel Liberce a okolí, kteří se v letech 2019–2023 zapojili do projektu Živá jména. Publikace je tak završením čtyřletého výzkumu a přináší unikátní pohled na Liberec prostřednictvím neoficiálních pojmenování míst. Názvy Fügnerka nebo Liďáky jsou známé a běžně užívané, lidé mimo Liberec jim ale nemusejí rozumět. Tedy pokud ještě nemají Atlas libereckých živých jmen. „Z toho, jaký byl o knihu zájem, máme velkou radost,“ uvádí Daniel Vrbík z katedry geoinformatiky a didaktiky informatiky Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL (FP) a dodává: „Liberec je dnes jediným městem, které má online mapu lidového názvosloví a také tištěný atlas k tomuto tématu. A i ve světě je to velmi ojedinělá záležitost.“

 

Publikace obsahuje textové části, jež charakterizují živá jména a geografické názvosloví obecně a vysvětlují metodiku sběru dat a tvorby interaktivní mapy. Nechybí kapitoly zaměřené na historické souvislosti, mapy, množství starých i současných fotografií, pohlednic či dobových reklam. Součástí je také rejstřík 1392 živých jmen, která se v publikaci objevují. Celé vydání je téměř vyprodané.

K atlasu náleží i původní webová aplikace, do níž mohou lidé přidávat lidová jména míst. „Aplikace je stále otevřená a dodnes tam mohou zájemci cokoliv přidat. Jména, varianty, ale i poznámky či své zkušenosti s daným místem,“ říká Václav Lábus a dodává: „Aplikace i atlas jsou výsledkem příkladného propojení humanitních i přírodovědných disciplín. A právě tím je naše ‚mateřská‘ fakulta unikátní. Svým široce pojatým zaměřením umožňuje výhodnou spolupráci kolegů z různých oborů.“

Autoři byli za své dílo nominováni na Kulturní počin města Liberec 2022/2023 a obsadili 9.–11. místo.

Publikace je rovněž mezi čtyřiceti pěti díly, které se letos ucházejí o titul Kniha roku Libereckého kraje.

Mechaniku deformovatelných těles stahují strojaři z celého světa

Šetřit přírodu, nezatěžovat poličky nebo skříně papírovými skripty, když můžu mít všechny informace na tři kliknutí v počítači nebo tabletu. To je na univerzitách stále oblíbenější cesta. Elektronické stahování má ještě jednu výhodu. Máte stále přehled o tom, jaký je o vaši publikaci zájem. A v případě profesora Miloslava Okrouhlíka z Katedry mechaniky, pružnosti a pevnosti Fakulty strojní TUL, autora publikace „Mechanics of Deformable Bodies“, byl zájem rekordní. Za celý loňský rok si skriptum z webu etul.publi.cz zdarma stáhlo 12 055 zájemců. Profesor Okrouhlík se tak stal Autorem roku 2024 v sekci elektronických publikací.

 

„Více než dvanáct tisíc stažení z našeho portálu během roku je opravdu hodně. U nás se čísla pohybují maximálně kolem šesti tisíc stažení za rok, ač stále systém rozvíjíme a snažíme se portál co nejvíce propagovat a plnit. Může k tomu přispět i fakt, že to indexuje Google a odkaz na publikaci vyskočí i při zadání jména pana profesora. K publikaci se snáz dostanou čtenáři z celého světa,“ vysvětluje ředitelka univerzitní knihovny Vencláková.

„Počet stažení mě velmi překvapil. Může to být i tím, že učím také ‚erasmové‘ studenty z evropských zemí, ale také z Indie, Turecka a odjinud. Jsem hlavně rád, že je kniha využívaná a že slouží,“ říká k ocenění profesor Miloslav Okrouhlík.

Podstatou publikace profesora Okrouhlíka je strojařský svět pružnosti a pevnosti. Autor pojednává o oblastech mechaniky, jako jsou statika, kinematika, dynamika a pružnost a pevnost. „Mám pocit, že jsem snad schopen popsat předmět v souvislostech. Když stlačíte deformovatelné těleso, jako třeba strunu nebo pružinu, je to deformovatelné těleso. A v deformovatelném tělese umíme určit posunutí, napětí, rychlost síly. A to vše vede k tomu, co inženýr potřebuje, aby na základě těchto informací stanovil, jestli struna praskne, nebo nepraskne, když je zatížena,“ popisuje Miloslav Okrouhlík.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385