Používáme cookies. Z důvodu zkvalitňování potřebujeme vědět, o které články mají návštěvníci zájem.

Tisícovka návštěvníků prošla univerzitou

DOD 2016 055.jpg
Atmosféra byla uvolněná a nabitá informacemi.

Zájemci o studium i jejich kamarádi a rodiče zaplnili v sobotu 26. listopadu aulu, přilehlé posluchárny i laboratoře. Den otevřených dveří se vydařil.

To, že letošní Den otevřených dveří bude velký, nasvědčovaly už drnčící telefony několik dní před akcí. Zvonily v redakci T-UNI, na oddělení propagace a reklamy i na recepci IC. Lidé volali a ptali se na podrobnosti programu ke dni otevřených dveří.

Někteří se chystali přijet i z větší dálky, a tak se chtěli, slovy jednoho volajícího otce, „ujistit, že nepojedou zbytečně“.

Určitě zbytečně nejeli. V sobotu 26. listopadu se mohli na prezentacích jednotlivých fakult i přímo na jejich stanovištích od děkanů, proděkanů a dalších zástupců dozvědět vše, co chtěli vědět.

Několik desítek kilometrů cesty to měl do Liberce například Václav Musil, který přijel v sobotu z Jičína. Osmnáctiletý student maturitního oboru mechanik-seřizovač se přišel pozeptat na studium na fakultě strojní. S maturitou na střední škole mladoboleslavské Škodovky má práci v automobilce jistou, uvažuje ale o dalším studiu.

„S vysokou školou bych měl ve Škodovce lepší kariérní postup,“ říká Václav. Je prvním, kdo v rodině Musilů uvažuje o studiu na vysoké škole.

„Je to správné rozhodnutí. O středoškoláky z jeho oboru je v praxi velký zájem, s vysokou školou bude mít startovací podmínky v budoucnu ještě lepší. Při studiu ho budeme podporovat,“ říká jeho otec František, který přijel se synem.

Ještě dál to měla skupinka studentů z Indie a Číny. Přijeli na naši univerzitu z Prahy, kde pobývají jako adepti Ústavu jazykové a odborné přípravy (ÚJOP). „Jsme v České republice teprve dva měsíce, ale o liberecké univerzitě jsme už slyšeli,“ řekl redakci T-UNI Hemang Taiswal z Indie, který ze skupinky cizinců z Asie hovoří asi nejlépe česky (po dvou měsících!) „Tady na prezentaci nás zaujalo strojírenství, liberecká univerzita má strojní fakultu perfektní,“ pokračuje osmnáctiletý Hemang.

Do Liberce cizince přivedla studijní referentka ÚJOP v Hostivaři Alena Borovičková: „Studenti z ciziny, kteří u nás absolvují jazykovou přípravu na studium na českých vysokých školách, přijíždějí s tím, že znají jen Prahu a Karlovu univerzitu. Chceme jim ovšem ukázat, že v České republice jsou i další možnosti kvalitního studia. Přijeli jsme proto dnes k vám na den otevřených dveří,“ říká.

„Má to smysl. Před třemi lety se takto u vás uchytili dva studenti a loni se jedna studentka od nás zapsala také na libereckou fakultu strojní a pokračuje úspěšně ve studiu dále,“ vypočítává Alena Borovičková z ÚJOP.

Čínští studenti Zhang, Liao a Zhao, které čeká ještě osm měsíců jazykové přípravy v Praze, se sice stejně jako jejich kamarád Hemang chtějí zapsat na ekonomii v Praze, ale mají ve svých domovských zemích spoustu přátel, kteří o studiu v Evropě a v České republice také uvažují. "Po návštěvě vaší univerzity jim můžeme dát tipy a informace o studiu v Liberci," potvrzuje Zhang.

Spoustu informací si ještě před sobotou našel na internetu Jan Pěnička, který s kamarádem přijel na den otevřených dveří z Tanvaldu. Zajímá se o studium informatiky a logistiky, a přišel si proto poslechnout prezentaci fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií.

„Pracuji v dopravě a další studium by mi pomohlo v kariérním růstu. Předem jsem se dohodl se zaměstnavatelem, že mi v práci vyjdou vstříc, vítají to,“ říká Jan. Vzhledem k tomu, že chce snoubit školu se zaměstnáním, přišel se zeptat především na možnosti kombinovaného studia. „Chtěl bych začít co nejdřív, je mi 22 let, do 26 let mi studium bude platit stát, to bych měl stihnout alespoň bakaláře, ale pokud to bude přínosné, jsem rozhodnutý ve studiu pokračovat a platit si školné,“ uvažuje Jan Pěnička.

Otázek padlo na dni otevřených dveří opravdu mnoho, odpovědí na prezentacích a na stanovištích fakult snad ještě více. Na další došlo při prohlídce našich laboratoří, harcovských kolejí i menzy.

V kampusu na univerzitním náměstí to celé sobotní dopoledne příjemně vřelo, den otevřených dveří navštívilo asi tisíc lidí. Podívejte se i na další snímky v naší fotogalerii zde.

Radek Pirkl

 

 

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce