Po oficiální schůzce s prorektorkou Soňou Jandovou přednášel včera velvyslanec Estonské republiky o tom, co všechno vyřídí estonští občané přes internet a jak snadno třeba i z České republiky založíte firmu v Estonsku.
Jeho Excelence Sten Schwede přijel na návštěvu Technické univerzity poprvé, v nepřítomnosti rektora Zdeňka Kůse, který je na pracovní cestě v zahraničí, jej přivítala prorektorka pro vnější vztahy Soňa Jandová.
Spolu s Ivanou Pekařovou ze zahraničního oddělení představily Stenovi Schwedemu naši univerzitu. Velvyslanec se zajímal o podmínky studia zahraničních studentů-samoplátců a o nejnovější výzkum kombinující nanotechnologie s textilem.
„S Estonskem nemáme zatím příliš široké pole spolupráce a pevně věřím, že také vaše návštěva pomůže k navázání dalších kontaktů v Estonsku. Budeme za ně rádi,“ uvedla na včerejší schůzce Soňa Jandová.
Technická univerzita v Liberci má podepsánu smlouvu s Tallin Universtity of Technology, kde jsou v současnosti také dva naši studenti na pobytu s programem Erasmus+.
Po této oficiální části se Sten Schwede odebral do konferenčí místnosti, kde prezentoval téma takzvaného „e-rezidentství“ a elektronizace státní správy v Estonsku.
„V Estonsku vyřídíte přes internet všechno. Jakoukoliv registraci, pošlete formuláře na úřad, zhlédnete známky svých dětí ve škole, zaplatíte pokuty, on-line zařídíte i péči pro svou babičku, údaje z vašeho elektroměru se odesílají automaticky samy atd., nemusíte nikam chodit a čekat na úřadech,“ řekl v úvodu velvyslanec Sten Schwede.
Internet se v Estonsku začal rozmáhat tak jako u nás v polovině 90. let, na rozdíl od našich podmínek, měla ale tato technologická novinka velkou podporu u nejvyšších představitelů státu. „Ve vysoké politice byla tehdy poměrně mladá generace, která se vzdělávala v USA nebo i jinde v zahraničí, kde se s internetem a jeho možnostmi seznámila. Byli to pokrokoví lidé a zavádění a rozvoj internetu a on-line správy usilovně podporovali,“ pokračoval Sten Schwede.
Základem přístupu k takto rozvinutým službám je čipová ID karta, kterou Estonci dotávají od 15 let a mohou s ní posílat data na úřady, podepisovat formuláře i zabezpečovat přístup ke svým datům. A nejen Estonci. Tzv. „e-rezidentem“ může být také občan nebo právní subjekt žijící nebo sídlící mimo Estonsko.
„Firmu v Estonsku si přes internet sandno zařídíte za dvacet minut i z České republiky. Vyplníte on-line formulář, pošlete fotografii a pak jen dojdete na estonskou ambasádu nechat si elektronicky sejmout otisk prstu, zaplatíte za to vše sto eur a můžete začít podnikat. Sídlo budete mít v Estonsku, kde vám také automaticky otevřeme účet v bance pro vaše obchody,“ říká Sten Schwede. Estonskou e-residency card si podle něj zařídilo v Česku 222 firem, nejčastěji podnikajících v oblasti IT, businessu a také novinářské subjekty.
Jak uvedl dále velvyslanec Schwede, nové technologie mají v Estonsku dlouhodobě podporu a těší se velké oblibě veřejnosti. Například současným trendem i mezi školní mládeží je robotika.
Radek Pirkl
Další články v rubrice

Hledáme nového provozovatele kavárny
Univerzita vyhlašuje výběrové řízení na nového provozovatele kavárny v centru kampusu v budově rektorátu TUL v ulici Studentská 1402/2.

Návrat domů a Babička jsou Knihami roku Libereckého kraje
Kniha „Návrat domů: Po stopách obětí holocaustu v Liberci“ od kolektivu autorů pod vedením Kateřiny Portmann z katedry historie a miniromán „Babička“ od vedoucího katedry německého jazyka Pavla Novotného získaly ve svých kategoriích cenu Kniha...

»Pazoury« zvítězily v soutěži o nejlepší start-up naší univerzity
Start-up Pazoury, který vyvíjí speciální prémiové rukavice pro běžkaře, se stal vítězem jedenáctého ročníku univerzitní soutěže Start-up TUL. Na druhém místě skončila Mamaya – služba, která chce nabízet udržitelný a k životnímu prostředí šetrný...