Představili jsme druhou generaci reflexní bundy

Představili jsme druhou generaci reflexní bundy
Cyklista v reflexní bundě TUL

Katedra oděvnictví naší fakulty textilní dnes překvapila novináře novou reflexní bundou druhé generace, která zajistí větší bezpečnost cyklistů, motocyklistů nebo in-line sportovců na silnicích. Stejně jako bunda první generace z roku 2014 svítí a signalizuje změnu směru. „Systém je ale výrazně jednodušší. Není potřeba nic mačkat, protože světelné signály se zapnou při pohybu rukou, kterým je cyklista ze zákona povinen ukazovat změnu směru jízdy. Stačí se obléknout a vyjet,“ řekl na dnešní tiskové konferenci Antonín Havelka z katedry oděvnictví. Díky tomu bude bunda podle něj levnější.

Právě vysoká cena blížící se 10.000 korun byla jedním z důvodů, proč se bunda první generace příliš neprodávala. Bunda byla vybavena bezdrátovou vysílací částí s přijímačem na řídítkách bicyklu. Cyklista přepínačem na řídítkách dával pokyn pro aktivaci signalizace odbočování na bundě. Po skončení odbočování musel signalizaci vypnout. "Řešení se skládalo z vysílače na řídítkách a přijímače na bundě. Tento systém fungoval spolehlivě, ale vyžadoval od cyklisty další činnosti navíc, které mohly odpoutávat pozornost od silničního provozu," popsal slabiny první bundy docent Havelka.

U nové generace tohle odpadlo. Bunda obsahuje modul, který ovládá zapnutí a vypnutí a obsahuje také diodu, jež informuje o stavu baterie v modulu. "Signalizaci díky snímačům ovládá cyklista přímo. Když ukáže pohybem ruky změnu směru jízdy, aktivuje tím signalizaci a po ukončení manévru se sama vypne," řekl Havelka. Přiznal, že tři pokusy byly neúspěšné. Zařízení se rozblikávalo, třeba když začal cyklista na horském kole skákat nebo se poškrábal na hlavě.  Současná verze současná verze už bliká už opravdu jen v momentě, kdy cyklista ukazuje. Náhodné sepnutí při pohybech paží nesouvisejících s udáváním směru jízdy vylučuje zabudovaná kombinace senzorů. Zdroj zhruba o velikosti krabičky od sirek má jezdec v kapse. Baterie podle docenta Havelky vydrží kolem deseti hodin jízdy a dobíjí se na běžných nabíječkách. 

Bundu, ve které jsou zabudované osvětlovací LED diody a je v ní i elektronické zařízen lze po lze po odpojení elektroniky běžně prát. Bunda je z paropropustného materiálu, aby dobře odváděla pot, je větruvzdorná a částečně odolná proti dešti. Na vývoji bundy spolupracovaly s univerzitou i komerční firmy. "Je to elegantní a chytré řešení. Také je lépe vyrobitelné a počítáme, že se první bundy objeví na trhu již letos na podzim,“ řekl Milan Baxa ze společnosti Applycon, která na vývoji bundy s univerzitou spolupracuje. Cena by se podle něj měla pohybovat mezi 4000 a 5000 korun.

Také vedoucí odboru BESIPu Ministerstva dopravy Martin Farář hodnotí vlastnosti nové bundy velmi pozitivně.  „Světelný signál je za běžných podmínek vidět na vzdálenost 250 metrů, to výrazně přispěje ke zvýšení bezpečnosti nejzranitelnějších účastníků silničního provozu - cyklistů a chodců, zejména za snížené viditelnosti," potvrdil Farář. Připomněl, že v roce 2016 bylo celkem čtyři tisíce dopravních nehod s účastí cyklistů, do 30 dní od nehody zemřelo na následky zranění 40 cyklistů. Mnoho nehod bylo způsobeno špatnou viditelností, a ne jen za šera či tmy.

Reflexní bunda, je podle rektora TUL Zdeňka Kůse, typickým příkladem úspěšného aplikačního výzkumu.  „Naše univerzita je v realizaci výsledků vědy a výzkumu do praxe velmi úspěšná. Zaměření výzkumu na bezpečnost silničního provozu považuji za velmi užitečné. Fakulta textilní vyvinula i další předměty – jsou to reflexní batohy, či potahy na ně, nebo reflexní trička. Zvláště za významné považuji návrhy na reflexní předměty pro děti, konstatoval profesor Kůs.

J. Kočárková
Foto: Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

dfsf.jpg

Novou kvestorkou TUL je Martina Froschová

Absolventka naší ekonomické fakulty působila posledních 14 let na pozici asistentky kvestora Technické univerzity v Liberci. Zná tedy velmi dobře univerzitní prostředí i příslušnou legislativu.

15. 3. 2024 | Lidé | 538