Naše univerzita v pořadu Hyde Park civilizace

Naše univerzita v pořadu Hyde Park Civilizace
Profesor Oldřich Jirsák v Hyde Park Civilizace
Jako Mekku nanotechnologií představil naší univerzitu populární interaktivní vědecko-populární pořad Hyde Park Civilizace. V sobotu 14. října byl hlavním hostem tohoto oblíbeného pořadu profesor Oldřich Jirsák. Zároveň se představil vědecký tým profesora Davida Lukáše, profesor Miroslav Černík, Jakub Hrůza a Tomáš Lederer.

Profesora Jirsáka představil moderátor pořadu Daniel Stach jako objevitele způsobu průmyslové výroby nanovláken, „S pomocí speciálního roztoku, elektrického pole a fyzikálního jevu zvaného Taylorův kužel dokázal tým profesora Jirsáka s nanovlákny věci, které byly do té doby zcela nemyslitelné. Postup si patentoval a stál i u začátků komerční výroby nanospideru – stroje, který nanovlákna vyrábí ve velkém,“ řekl na úvod Daniel Stach.

Hovořilo se o současných i perspektivních aplikacích nanovláknech: Profesor David Lukáš přiblížil využití nanovláken v medicínské oblasti, například jako scafoldy – nosiče buněk, jako nový materiál pro cévní náhrady i možnost využití nanovláken při hojivých procesech povrchových ran. Jakub Hrůza a Tomáš Lederer se zaměřili na využití nanovláken při výrobě vysoce účinných filtrů a profesor Miroslav Černík hovořil  o nanočásticích, jejich využití při ochraně životního prostředí a  případných rizikách.

-koč-

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE