středa 14. duben 2021   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Naše univerzita v pořadu Hyde Park civilizace

Naše univerzita v pořadu Hyde Park civilizace

Naše univerzita v pořadu Hyde Park Civilizace
Profesor Oldřich Jirsák v Hyde Park Civilizace
Jako Mekku nanotechnologií představil naší univerzitu populární interaktivní vědecko-populární pořad Hyde Park Civilizace. V sobotu 14. října byl hlavním hostem tohoto oblíbeného pořadu profesor Oldřich Jirsák. Zároveň se představil vědecký tým profesora Davida Lukáše, profesor Miroslav Černík, Jakub Hrůza a Tomáš Lederer.
 
Profesora Jirsáka představil moderátor pořadu Daniel Stach jako objevitele způsobu průmyslové výroby nanovláken, „S pomocí speciálního roztoku, elektrického pole a fyzikálního jevu zvaného Taylorův kužel dokázal tým profesora Jirsáka s nanovlákny věci, které byly do té doby zcela nemyslitelné. Postup si patentoval a stál i u začátků komerční výroby nanospideru – stroje, který nanovlákna vyrábí ve velkém,“ řekl na úvod Daniel Stach.
 
Hovořilo se o současných i perspektivních aplikacích nanovláknech: Profesor David Lukáš přiblížil využití nanovláken v medicínské oblasti, například jako scafoldy – nosiče buněk, jako nový materiál pro cévní náhrady i možnost využití nanovláken při hojivých procesech povrchových ran. Jakub Hrůza a Tomáš Lederer se zaměřili na využití nanovláken při výrobě vysoce účinných filtrů a profesor Miroslav Černík hovořil  o nanočásticích, jejich využití při ochraně životního prostředí a  případných rizikách.
 
-koč-
24.09. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání