Jako Mekku nanotechnologií představil naší univerzitu populární interaktivní vědecko-populární pořad Hyde Park Civilizace. V sobotu 14. října byl hlavním hostem tohoto oblíbeného pořadu profesor Oldřich Jirsák. Zároveň se představil vědecký tým profesora Davida Lukáše, profesor Miroslav Černík, Jakub Hrůza a Tomáš Lederer.
Profesora Jirsáka představil moderátor pořadu Daniel Stach jako objevitele způsobu průmyslové výroby nanovláken, „S pomocí speciálního roztoku, elektrického pole a fyzikálního jevu zvaného Taylorův kužel dokázal tým profesora Jirsáka s nanovlákny věci, které byly do té doby zcela nemyslitelné. Postup si patentoval a stál i u začátků komerční výroby nanospideru – stroje, který nanovlákna vyrábí ve velkém,“ řekl na úvod Daniel Stach.
Hovořilo se o současných i perspektivních aplikacích nanovláknech: Profesor David Lukáš přiblížil využití nanovláken v medicínské oblasti, například jako scafoldy – nosiče buněk, jako nový materiál pro cévní náhrady i možnost využití nanovláken při hojivých procesech povrchových ran. Jakub Hrůza a Tomáš Lederer se zaměřili na využití nanovláken při výrobě vysoce účinných filtrů a profesor Miroslav Černík hovořil o nanočásticích, jejich využití při ochraně životního prostředí a případných rizikách.
-koč-
Další články v rubrice
Mimořádný hudební zážitek měli návštěvníci tradičního koncertu, kterým si naše univerzita připomíná Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. U příležitosti událostí 17. listopadu vystoupili v úterý před zaplněnou aulou...
Vítězem desátého ročníku univerzitní soutěže Start-up TUL se stal studentský projekt automatizovaného ověřování znalostí ve firmách pomocí umělé inteligence s názvem Grow. Na druhém místě skončilo Napěstěno.cz, start-up zaměřený na zasílání...
V sobotu bylo na naší univerzitě pořádně rušno. Celouniverzitní Den otevřených dveří totiž přilákal tisícovku zájemců o studium, kteří chtěli zjistit, co nabízíme a jak to na TUL chodí. A my jsme si pro příchozí připravili informacemi nabitý program.