Naše univerzita v pořadu Hyde Park civilizace

Naše univerzita v pořadu Hyde Park Civilizace
Profesor Oldřich Jirsák v Hyde Park Civilizace
Jako Mekku nanotechnologií představil naší univerzitu populární interaktivní vědecko-populární pořad Hyde Park Civilizace. V sobotu 14. října byl hlavním hostem tohoto oblíbeného pořadu profesor Oldřich Jirsák. Zároveň se představil vědecký tým profesora Davida Lukáše, profesor Miroslav Černík, Jakub Hrůza a Tomáš Lederer.
 
Profesora Jirsáka představil moderátor pořadu Daniel Stach jako objevitele způsobu průmyslové výroby nanovláken, „S pomocí speciálního roztoku, elektrického pole a fyzikálního jevu zvaného Taylorův kužel dokázal tým profesora Jirsáka s nanovlákny věci, které byly do té doby zcela nemyslitelné. Postup si patentoval a stál i u začátků komerční výroby nanospideru – stroje, který nanovlákna vyrábí ve velkém,“ řekl na úvod Daniel Stach.
 
Hovořilo se o současných i perspektivních aplikacích nanovláknech: Profesor David Lukáš přiblížil využití nanovláken v medicínské oblasti, například jako scafoldy – nosiče buněk, jako nový materiál pro cévní náhrady i možnost využití nanovláken při hojivých procesech povrchových ran. Jakub Hrůza a Tomáš Lederer se zaměřili na využití nanovláken při výrobě vysoce účinných filtrů a profesor Miroslav Černík hovořil  o nanočásticích, jejich využití při ochraně životního prostředí a  případných rizikách.
 
-koč-

Další články v rubrice

IMG_3354-2.jpg

Úsměvy, diplomy a nová životní cesta. TUL žila promocemi

Na Technické univerzitě v Liberci skončily letní promoce, diplomy převzalo 730 bakalářů, magistrů a inženýrů. V posledním červnovém a prvním červencovém týdnu se se svými absolventy rozloučilo šest fakult. Absolventi Fakulty zdravotnických studií...

4. 7. 2024 | Univerzita | 542

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

Loni si velkou pozornost vysloužila přednáška zakladatele a CEO úspěšného start-upu Tanganica Filipa Svárovského.

JobTUL Days no. 2. Rezervujte si termín 6. listopadu 2024

První ročník veletrhu JobTUL Days byl velmi úspěšný, a tak jsme se s chutí pustili do příprav dalšího. V tuto chvíli máme termín a více než čtyři desítky registrovaných firem napříč obory. JobTUL Days budou opět největším veletrhem pracovních...

6. 6. 2024 | Události | 232