pátek 30. říjen 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Vedení univerzity jednalo o prohloubení spolupráce se Škoda Auto

Vedení univerzity jednalo o prohloubení spolupráce se Škoda Auto

Zdeněk Kůs a Michael Oeljeklaus.JPG
Zdeněk Kůs a Michael Oeljeklaus

Se členem představenstva Škoda Auto, a.s., Michaelem Oeljeklausem jednali rektor Zdeněk Kůs a prorektoři naší univerzity o větším provázání  automobilky a univerzity ve výzkumu i v oblasti uplatnění absolventů.

Michael Oeljeklaus je ve Škoda Auto pověřen oblastí výroby a logistiky, schůzce s ním proto předcházela exkurze do montovny a svařovny mladoboleslavského závodu.

Vrcholem včerejší návštěvy delegace z TUL bylo jednání s Michaelem Oeljeklausem, který je jednak člen představenstva Škoda Auto, a.s., a také studentem doktorského studia na naší fakultě strojní.

„Můžeme nabídnout nejen spolupráci v oborech přímo spjatých s automobilovým průmyslem, ale i v jiných oblastech, které mohou být do vývoje a výroby vozů implementovány. Perspektivní by mohly být nanomateriály pro oblast filtrů do motorů či další využití naší laboratoře 3D tisku, která s automobilovým průmyslem už úzce spolupracuje,“ uvedl rektor Zdeněk Kůs. Spolu s prorektory připomněl tradici dlouholeté dobré spolupráce na mnoha konkrétních zadáních z automobilky. Z poslední doby je to vývoj v oblasti autosedadel, naši strojaři také Škodovce dodali tři základové bloky včetně pneumatických vibroizolačních uložení pro testovací zařízení v dynamické zkušebně.

Jednání v Mladé Boleslavi se účastnili také prorektorka pro vnější vztahy Soňa Jandová, prorektor pro vědu a výzkum Pavel Němeček a prorektor pro rozvoj a výstavbu Ondřej Novák.

Ke spolupráci obou institucí poznamenali, že řada našich studentů napříč obory našla ve Škoda Auto praxi, zadání diplomové práce či zaměstnání.

„Jsem velkým příznivcem užšího funkčního propojení vědy a škol s průmyslem například formou testbedů. V Německu je tento model velmi rozšířený a přináší oběma stranám výsledky,“ řekl včera člen představenstva Škoda Auto, a.s., pro oblast výroby a logistiky Michael Oeljeklaus. K tématu uplatnění absolventů podotkl:

„Máme nedostatek kvalifikovaných odborníků a nemusí to být jen vysokoškoláci. Vy jako škola sem umíte přivést studenty ze zahraničí. Ti ale dostudují a odejdou, to je ztráta i pro českou ekonomiku. Představuji si takovou spolupráci, kdy se studenti už během studia zapojují do aktivit průmyslu a jako vystudovaní inženýři už mají u nás zajištěnou práci a zůstávají tady.“

Rektor Zdeněk Kůs v této souvislosti připomněl, že počet zahraničních studentů na Technické univerzitě v Liberci roste, dalšímu navyšování ovšem mnohdy brání byrokratické překážky. „V zemích, kde vy vyrábíte a prodáváte, jako Indie nebo Čína, jsou připraveny zástupy talentovaných mladých lidí, kteří mají zájem o další technické vzdělání a jsou ochotni za ně u nás i platit, mnohdy je ovšem odradí složitá byrokracie při vyřizování víz. Jako vysoké školy připomínáme politikům nutnost zjednodušení celého vízového procesu pro zainteresované studenty. Určitě by ale pomohlo, kdyby v této souvislosti zazněl i hlas z podniku formátu Škoda Auto, kterému chybějí kvalifikovaní uchazeči o zaměstnání,“ řekl na včerejší schůzce rektor Zdeněk Kůs.

Radek Pirkl

24.09. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání