Používáme cookies. Z důvodu zkvalitňování potřebujeme vědět, o které články mají návštěvníci zájem.

Stovky středoškoláků se přišly zeptat na studium

Den otevřených dveří tradičně v tento podzimní čas přiláká maturanty i jejich mladší kolegy na naši univerzitu. Zajímají je prezentace studijní nabídky jednotlivých fakult i prohlídky laboratoří, kolejí a univerzitních sportovišť.

Už od poloviny předchozího týdne volali i k nám do redakce středoškoláci a mnohdy i jejich rodiče, aby si ujasnili, zda se na sobotním dni otevřených dveří dozvědí něco i o fakultě, kterou si vybrali. „Máme to daleko, tak se chceme ujistit, že nepojedeme v sobotu zbytečně,“ končila jeden telefonát starostlivá matka středoškolačky.

Mnoho zájemců o studium to mělo v sobotu blíž. Je pro ně lákavé, že budou blízko domova.

„Nechci bydlet na kolejích,“ říká Tomáš, který se spolužačkou Annou přijel v sobotu 25. listopadu na den otevřených dveří z Frýdlantu. „Cestování z větší dálky je nákladné, z Frýdlantu bychom to neměli tak drahé,“ doplňuje Anna. Oba studují tamní obchodní akademii a přišli se zeptat na studium na ekonomické fakultě. V budoucnu by se shodně chtěli uplatnit v oblasti obchodu nebo chodu podniku.

Na dny otevřených dveří se jezdilo často ve skupinách, někdy přijely celé rodiny. Je to i příklad rodiny ze Sobčic u Hořic, přijela, protože starší syn Petr bude za dva roky maturovat na gymnáziu v Nové Pace a chtěl by studovat dál.

„Syn má naši podporu, přivezli jsme ho dnes sem a podíváme se s ním. Třeba mu budeme moci přispět názorem, až se bude rozhodovat,“ říká otec gymnazisty, také Petr. Sám absolvoval střední školu, jeho žena vystudovala vyšší odbornou školu. „To byla ale jiná doba, vysokou školu nemohl studovat každý, takové vzdělání nebylo často ani potřeba. V dnešní době to bez vysoké školy nemá smysl. Nechci, aby syn jednou musel volit, u kterého běžícího pásu které firmy bude dělat,“ dodává Petr starší.

To, že se na studium přijeli ptát i studenti nižších než maturitních ročníků, není vůbec výjimkou. I bratrům Lukášovi a Tomášovi je sedmnáct let a jsou taktéž ve třetím ročníku na gymnáziu v Nové Pace. Zastihli jsme je u stánku fakulty strojní.

„Snažím se kluky přivézt k technice,“ říká jejich otec Ladislav. Sám pracuje jako obchodník v průmyslové firmě. „V práci to vidím denně, i u firem, se kterými obchodujeme. Technicky vzdělaní odborníci žalostně chybí všude,“ pokračuje otec. Jeho synové se přišli poptat na studium na fakultě strojní nebo mechatroniky, informatiky a mezioborových studií.

„Ve škole mi jdou i jiné než technicky zaměřené předměty, baví mě i jazyky, ale souhlasím s tátou, že technika má perspektivu. Proto jsme přijeli už ve třeťáku, nemusíme s rozhodnutím spěchat a můžeme si to s bráchou promyslet,“ říká Lukáš.

Na univerzitní den otevřených dveří navážou tradičně dny otevřených dveří na jednotlivých fakultách a to v tomto pořadí:

Fakulta strojní: 13. prosince 2017 a 10. února 2018,

fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií: 24. ledna 2018,

fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická: 26. ledna 2018,

ekonomická fakulta: 8. února 2018,

fakulta textilní: 10. února 2018,

fakulta zdravotnických studií: 16. února 2018.

Na fakultě umění a architektury pořádají prohlídky pro zájemce individuálně.

Další snímky ze sobotního dne otevřených dveří najdete v naší galerii.

-red-

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce