středa 12. srpen 2020   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Své plány dnes představilo nové vedení univerzity

Své plány dnes představilo nové vedení univerzity

IMG_7904 - kopie.JPG
Úvodní tisková konference nového vedení TUL

Zrušení papírových indexů, větší podpora základního výzkumu či vize stavebního rozvoje univerzity. To jsou témata, která dnes novinářům představil rektor Brzezina a prorektoři.

Dnešní tisková konference byla úvodním setkáním nového vedení Technické univerzity v Liberci s novináři. Miroslav Brzezina se ujal funkce rektora Technické univerzity v Liberci 1. února 2018, dnes rektor a noví prorektoři představili médiím sebe a především své vize a plány.

Podpora základního výzkumu a zrušení papírových indexů

Rektor Miroslav Brzezina mimo jiné hovořil o tom, že Technická univerzita v Liberci chce klást důraz nejen na aplikovaný, ale také na základní výzkum. Univerzita nemá být podle něj jen servisním pracovištěm pro podniky.

„Jedině kvalitní základní výzkum posouvá hranice lidského vědění dál a může být odrazovým můstkem pro vývoj nových konkrétních aplikací. Jednou ze zásadních rolí univerzit je rozvíjet právě základní výzkum,“ řekl dnes novinářům docent Brzezina.

Dále hovořil také o potřebě větší míry digitalizace a zlepšení v oblasti informačních systémů.

Tato škola byla v 90. letech mezi prvními při zavádění informačních technologií, nyní v této oblasti zaostáváme. Je potřeba informační systémy propojit tak, aby spolupracovaly a aby usnadňovaly administrativu,“ řekl rektor.

„Týká se to celé řady ,provozních‘ dokumentů, ale také indexů. Papírové indexy vnímáme jako přežitek a zbytečnou administrativní zátěž, kterou většina českých vysokých škol už odstranila. Pracujeme na zavedení elektronických výkazů o studiu,“ přiblížil prorektor pro informační systémy Pavel Satrapa a uvedl dále, že škola chce zavést také například elektronický archiv závěrečných prací.

Studenti zaplatí méně při překročení doby studia

Prorektor pro vzdělávání a vnitřní legislativu Aleš Kocourek hovořil o plánovaném snížení školného při překročení standardní doby studia.

„Řada studentů zpočátku hledá ten správný obor a vyzkouší klidně dvě nebo tři různé univerzity. Nelze tedy obecně říci, že ti, kdo překročí standardní délku studia, jsou špatní studenti. Vysoká částka tak není motivační, studenta spíše odrazuje od studia na TUL,“ uvedl dnes prorektor Kocourek s tím, že nová výše poplatku je v jednání s fakultami, pohybovat by se však měla v rozmezí 16–20 tisíc korun za semestr na všech fakultách. Poplatek za překročení standardní doby studia na naší univerzitě je v současné době až 48.600 Kč za semestr.

Stavět je kde a je také co rekonstruovat

Stavební rozvoj univerzity a plánované rekonstrukce budov přiblížil prorektor pro rozvoj a vnější vztahy Radek Suchánek. Studenti katedry urbanismu naší fakulty umění a architektury zpracovávají v těchto dnech své koncepce generelu TUL.

„Stavební rozvoj v kampusu kolem Univerzitního náměstí je stále možný. Prostor je na zalesněném svahu pod ulicí Bendlovou, uvažovat lze také stavbu na místě dnešního parkoviště za budovou A, menší objekt můžeme situovat také do parčíku za budovou G,“ řekl Radek Suchánek. Studentské práce na toto téma vystavíme na konci letního semestru.

Co se týče plánovaných rekonstrukcí, univerzita připravuje potřebné podklady pro plánovanou rekonstrukci objektu v Třebízského ulici na laboratorní prostory a vestavbu univerzitní knihovny do prostor vysloužilých dílen za budovou E. Do konce roku 2019 by mělo být obojí hotovo.

„Chystá se také rekonstrukce tělocvičen a tenisové haly v Harcově. Rekonstrukce tělocvičen budou trvat asi jeden rok. Přikročíme k nim ale až po skončení olympiády dětí a mládeže příští rok v létě, aby je juniorští sportovci, kteří budou bydlet na našich kolejích, mohli ještě využít,“ dodal prorektor Suchánek.

Excelentní věda především

Zavedení hodnocení výsledků vědy a výzkumu podle „Metodiky 17+“ bylo na dnešní tiskové konferenci hlavním tématem pro prorektora pro vědu, výzkum a zahraničí Pavla Mokrého. Přiblížil, že v potaz budou nadále brány především excelentní výsledky.

„Naše vědecké týmy se budou muset soustředit na prezentaci svých výsledků publikováním v impaktovaných časopisech světového renomé. Kvalitu našich publikací a zejména jejich ohlas a citovanost můžeme zvýšit propojením našich pracovníků se špičkovými týmy a vědci v zahraničí. Jako součást silných mezinárodních vědeckých týmů máme větší šanci dosáhnout výsledků hodnocených na světové úrovni jako excelentní,“ řekl dnes novinářům prorektor Pavel Mokrý.

Novináře jsme také pozvali na inauguraci rektora Technické univerzity v Liberci a prorektorů, která se koná ve středu 18. dubna od 11.00 hodin, a na oslavy 65. výročí univerzity, jejichž hlavní část plánujeme na letošní podzim.

Další témata úvodní tiskové konference nového vedení naší univerzity najdete v tiskové zprávě.

-pir-

28.02. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
bohda.marvalova | 03. 04. 2018

Od tak závažného setkání bych očekávala konkretnější představy nového vedení. Možná si kolegové se zájmem přečtou názory člena Vědecké rady Evropské výzkumné rady Tomáše Jungwirtha na českou vědní politiku.
Vyjímám: "Jak se vlastně takzvaný kafemlejnek odrazil v českém vědeckém prostředí a bude podle vás obtížné to nyní napravit?"

"Hlavní problém kafemlejnku byl, že zaměnil samotný cíl vědecké práce za prostředek komunikace. Články a zprávy jsou pouze způsob, jakým sdílíme výsledky naší práce. To, co by mělo být financováno, je obsah samotný, který není jen v počtu článků, ale hlavně v kvalitě výsledků, které popisují a také v tom, jak komunikujeme se zahraničním, s privátní sférou, jak se podílíme na vzdělávání mladých vědců atd. Je to mnohem komplexnější.

Kdo pracoval v mezinárodně kompetitivním prostředí, ten zas tak moc svůj styl práce nezměnil. Ale ti, kteří byli více oportunističtí, zjistili, že produkování většího množství méně kvalitních článků je způsob, jak se dostat k penězům. A že nedá zas tak moc práce se mu přizpůsobit.

Zároveň je třeba říci, že ta původní motivace, proč kafemlejnek vznikl, nebyla negativní. Byla tady frustrace z toho, že neexistovala vůbec žádná kultura hodnocení. Někteří lidé ve výzkumných organizacích ani netušili, že by měli publikovat nějaké články. V tom okamžiku to byla hrubá záplata, která měla fungovat jeden, možná dva roky."
https://vedavyzkum.cz/blogy-a-rozhovory/rozhovor/tomas-jungwirth-erc-grantu-mame-desetkrat-mene-nez-bychom-meli-mit/?from=fb

milan.svoboda | 29. 03. 2018

Bez ohledu na to, kde všude již "papírové" indexy zrušili jako "přežitek", jde o závažnou změnu, která může mít ještě závažnější důsledky. V době vysoce nestabilních a různě ohrozitelných a potenciálně ohrožených systémů, k nimž patří především elektronické nástroje, se můžeme stát svědky toho, jak údaje o studujících, uchovávané pouze v podobě nul a jedniček, jednoho dne zmizí zčásti či úplně. Otázkou tedy je, jak tyto hrozby bude (chce?) vedení univerzity řešit. Zatím jen stačí, aby "spadl" internet, intranet či prostě někdo vypnul elektřinu. Ale můj názor nemusíte vnímat jako podstatný, je to jen konzervativní pohled historika, který ví nejen ze své zkušenosti, že nic není věčné. A také to, že lidé jsou nepoučitelní. Hodně štěstí. M.S.

Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání