Už v důchodovém věku, a proto ve skvělé kondici

Petr Lenfeld vede fakultu strojní od roku 2014 (2).jpg
Petr Lenfeld vede fakultu od roku 2014

Naše zakládající fakulta strojní včera oslavila své 65. narozeniny. Jejím založením vznikla v roce 1953 Vysoká škola strojní, dnes Technická univerzita v Liberci.

K pětašedesátým narozeninám popřál včera děkanovi Petru Lenfeldovi, resp. fakultě, kterou vede a zastupuje, rektor Miroslava Brzezina.

„A i když je to už věk odchodu do důchodu, doufám, že fakulta tady bude ještě dlouho s námi jako nejstarší fakulta Technické univerzity v Liberci z těch sedmi fakult, které zatím máme,“ znělo přání rektora.

Děkan Petr Lenfeld navázal: „Těch 65 let je doba, která alespoň z mého pohledu potvrdila, že fakulta strojní má své místo nejen v České republice, ale samozřejmě i v mezinárodním prostoru. Mé poděkování patří všem zaměstnancům a přátelům fakulty, kteří s ní spojili svůj život a svou činnost a snažili se jí posouvat neustále k lepším kvalitativním výsledkům.“

První celostátní sjezd Jednotných zemědělských družstev, smrt Josifa Vissarionoviče Stalina a pád kultu osobnosti, Československá spořitelna spustila svou činnost a zároveň vstoupila v platnost měnová reforma. Tyto události se datují do roku 1953, kdy zároveň vznikla fakulta strojní, jak včera hostům oslav vyjmenoval děkan Petr Lenfeld.

„Výuka byla zahájena 1. října 1953 a do prvního ročníku nastoupilo 259 studentů, kteří prošli přijímacím řízením na Fakultě strojního inženýrství ČVUT v Praze. Za dobu své existence absolvovalo Fakultu strojní VŠS-VŠST-TUL více než jedenáct tisíc absolventů,“ připomíná se v úvodníku Almanachu fakulty strojní, kteří hosté včerejších oslav dostali.

Na programu včerejšího slavnostního dne byly prohlídky laboratoří fakulty včetně prezentace Markétky, už druhé verze studentské závodní formule ze stáje fakulty stojní, a zájemci si mohli také vyzkoušet létání s drony.

Závěr oslav patřil Úplně nenormálnímu ochotnickému spolku (ÚNOS), který zahrál svou hororovou komedii se zpěvy Psychopatovo velmi pozdní odpoledne.

Příští týden, ve čtvrtek 18. října, navážou na fakultu strojní oslavy 65 let založení Technické univerzity v Liberci.

-pir-