Pocta hejtmana pro profesora Lukáše

pocty  hejtmana.jpg
Profesor Lukáš (čtvrtý zleva) a další ocenění s hejtmanem (uprostřed).

V pondělí 29. října přijal prof. RNDr. David Lukáš, CSc., Poctu hejtmana Libereckého kraje za celoživotní přínos v oblasti vzdělávání, vědy a výzkumu.

Profesor David Lukáš je vedoucí úspěšného dlouholetého výzkumu nanovlákenných materiálů se zaměřením na objasňování základních fyzikálních principů a odhalování limitních možností ve výrobě i aplikaci nanovláken. V letech 1997–2002 byl rektorem Technické univerzity v Liberci a od roku 2009 do roku 2017 působil na TUL jako vedoucí katedry netkaných textilií a nanovlákenných materiálů, nyní je jejím členem.

Je autorem a spoluautorem mnoha tuzemských, evropských i světových patentů. V současné době je vedoucím mezifakultního týmu Technické univerzity v Liberci, který získává celou řadu významných ocenění. Z poslední doby například Zlatou medaili z Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně 2017 za linku pro výrobu lineárního kompozitního materiálu s obsahem nanovláken.

Profesor Lukáš se po mnoho let také úspěšně věnuje spolupráci s průmyslem a převádění nových myšlenek a nápadů do praxe. Je obětavým, motivujícím, ale náročným učitelem nejen při přednáškách a seminářích pro studenty Technické univerzity v Liberci, ale i pro své kolegy na katedře netkaných textilií a nanovlákenných materiálů fakulty textilní.

Jedním z jeho největších úspěchů je vývoj linky, která dokáže spřádat nanovlákna tzv. elektrickým dechem. Zařízení může najít využití v oblasti filtrací, ale také v biologii a lékařství, a to například při léčbě zeleného zákalu, při výrobě kýlních sítěk nebo krycích a obvazových materiálů.

Letos nominovala veřejnost na udělení Pocty hejtmana 24 kandidátů, osm z nich bylo oceněno. V pondělí 29. října v Oblastní galerii Liberec převzali Poctu hejtmana kromě profesora Lukáše také Mgr. Alena Brádlová, Mgr. Roman Karpaš, Ing. Ludvík Šablatura, Václav Toužimský, Ladislav Smejkal a Marcela Machotková. In memoriam byl oceněn Karl Kostka. Cenu za něj převzala Susanne Keller-Giger. Pocty hejtmana se udělují od roku 2006.

Profesorovi Lukášovi gratulujeme.

-red-

 

Další články v rubrice

IMG_5340-2.jpg

Prožít semestr v Kanadě? Na nejlepší polytechnice

Semestr studia na prestižní univerzitě v Kanadě, jež se nově pyšní titulem nejlepší vysoká škola v provincii Ontario, je skvělý zářez do životopisu. A nyní jej mohou mít studující Fakulty strojní TUL. Pokud se přihlásí do nově vypsaného výběrového...

9. 4. 2025 | Univerzita | 328
re.jpg

Na TUL poběží nábor do registru dárců kostní dřeně

Pomoci malé Madlence, která naléhavě potřebuje dárce kostní dřeně, ale i jiným nemedializovaným pacientům můžete i vy. Jak? Stačí se odhodlat a zaregistrovat se do Českého národního registru dárců kostní dřeně. Nábor dárců poběží ve třech dnech na...

1. 4. 2025 | Univerzita | 315

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 572
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 334