V neděli 14. listopadu 2010 nás ve věku 73 let po krátké vážné nemoci opustil náš bývalý kolega z katedry fyziky FP TUL, pan Prof.RNDr. Karel Hruška, CSc.
Profesor Hruška se narodil 8.března 1937 v Polici nad Metují. Vysokoškolská studia absolvoval v oboru fyzika pevných látek na Univerzitě Karlově v Praze v roce 1960. Vědeckou aspiranturu absolvoval v Československé Akademii věd v Praze, kde v roce 1963 získal v oboru experimentální fyziky titul CSc. V roce 1966 mu byl na Univerzitě Karlově v Praze udělen titul RNDr. Již od roku 1960 však pracoval na dnešní katedře fyziky Technické Univerzity v Liberci, kde se spolu s kolegy zabýval studiem piezoelektřiny a piezoelektrických vlastností látek a vybudoval první piezoelektrickou laboratoř. Zabýval se zejména vlivem stejnosměrného elektrického pole na rezonanční frekvenci piezoelektrických křemenných rezonátorů a rezonátorů z tehdy atraktivního materiálu ADP. Z období 60.let pochází asi 15 publikovaných prací, publikovaných samostatně či s kolegy V.Kazdou a L.Janíkem. Během tohoto období byl také konzultantem Výzkumného ústavu bavlnářského v Ústí nad Orlicí.
Od roku 1964 do roku 1970 pracoval na University of Khartoum v Sudánu. Kromě vyučovacích povinností zde zavedl piezoelektrickou laboratoř a s tamními kolegy také publikoval výsledky výzkumů. Ze Sudánu se domů do ČR již nevrátil a raději zvolil emigraci v Kanadě. Zde pracoval v letech 1970-1971 u firmy Huntec 70, Ltd. v Torontu v provincii Ontario na výzkumech v oblasti elektroakustických převodníků a podvodních akustických zařízení. Od roku 1972 byl pak zaměstnán na York University v Torontu, kde vyučoval matematiku a v roce 1978 vybudoval piezoelektrickou laboratoř. K jeho hlavním odborným zájmům patřily zejména nelineární vlastnosti křemene pro piezoelektrické rezonátory, vlastnosti piezoelektrických krystalů, keramik a polymerů, šíření ultrazvukových vln v piezoelektrickém prostředí a vybavení pro sonary. Za působení na York University v Torontu publikoval asi 35 prací k problematice nelineárních vlastností křemene a přesného stanovení kompletních tenzorových koeficientů elektromechanických vlastností piezoelektrických materiálů. Po roce 1989 se navracel do ČR na kratší návštěvy, aby zde po odchodu do důchodu v roce 2001 již zůstal natrvalo. Na TU v Liberci byl jmenován profesorem v oboru Fyzika.
Po svém odchodu na zasloužený odpočinek věnoval zdarma katedře fyziky TU v Liberci veškeré vybavení své Piezoelektrické laboratoře z York University v Torontu a na své náklady zorganizoval také jeho převoz do Liberce. Tyto přístroje se staly základem vybavení v dnešní Piezoelektrické laboratoři II. na katedře fyziky TUL a jsou dodnes využívány k měřením i výuce studentů.
Profesor Hruška byl vždy naším milým společníkem a kolegou, který se velmi zajímal o dění na katedře fyziky a pomohl nám radou v našich výzkumech. Byl neobyčejně manuálně zručný, což se mu hodilo při přípravě výzkumných vědeckých projektů. Jeho koníčkem bylo ilustrování vojenské historie tvorbou plastikových modelů bitev nebo významných vojenských akcí. V tom byl evropskou kapacitou a v posledních letech měl v Severočeském muzeu v Liberci dvě samostatné výstavy, jedna byla vyhodnocena nejúspěšnější výstavou roku. Byl také skalním fandou a velkým příznivcem fotbalového klubu Slovan Liberec.
Čest jeho památce!
pracovníci katedry fyziky
Další články v rubrice
Zemřel profesor Ivan Netuka, člen Vědecké rady TUL
Ve středu 14. října zemřel ve věku 76 let Ivan Netuka, profesor Univerzity Karlovy, emeritní děkan Matematicko-fyzikální fakulty UK a člen Vědecké rady Technické univerzity v Liberci. RNDr. Ivan Netuka, DrSc., se narodil 7. 7. 1944 v...
Zemřela Ludvika Želinová. Svůj život na bezmála 50 let spojila s TUL
Ve věku 78 let po krátké nemoci zemřela v pondělí 4. ledna 2021 Ludvika Želinová. Na univerzitě pracovala od roku 1965. „S touto výjimečnou ženou, která měla dokonalý přehled o historii a vnitřních vazbách na naší univerzitě, jsem měl...
Zemřel profesor Jan Žižka, vynálezce monitoringu opotřebení brousicích kotoučů pomocí akustických emisí
Odborník, jenž celý svůj produktivní život zasvětil výzkumu diagnostiky obrábění, profesor Jan Žižka, CSc., podlehl dlouhé těžké nemoci. Zemřel ve věku 63 let 3. září 2020. Na Katedře obrábění a montáže FS TUL působil 34 let. Prof. Jana Žižku zná...