Zemřel profesor Karel Hruška

 V neděli 14. listopadu 2010 nás ve věku 73 let po krátké vážné nemoci opustil náš bývalý kolega z katedry fyziky FP TUL, pan Prof.RNDr. Karel Hruška, CSc.
 
Profesor Hruška se narodil 8.března 1937 v Polici nad Metují. Vysokoškolská studia absolvoval v oboru fyzika pevných látek na Univerzitě Karlově v Praze v roce 1960. Vědeckou aspiranturu absolvoval v Československé Akademii věd v Praze, kde v roce 1963 získal v oboru experimentální fyziky titul CSc. V roce 1966 mu byl na Univerzitě Karlově v Praze udělen titul RNDr. Již od roku 1960 však pracoval na dnešní katedře fyziky Technické Univerzity v Liberci, kde se spolu s kolegy zabýval studiem piezoelektřiny a piezoelektrických vlastností látek a vybudoval první piezoelektrickou laboratoř. Zabýval se zejména vlivem stejnosměrného elektrického pole na rezonanční frekvenci piezoelektrických křemenných rezonátorů a rezonátorů z tehdy atraktivního materiálu ADP. Z období 60.let pochází asi 15 publikovaných prací, publikovaných samostatně či s kolegy V.Kazdou a L.Janíkem. Během tohoto období byl také konzultantem Výzkumného ústavu bavlnářského v Ústí nad Orlicí.

Od roku 1964 do roku 1970 pracoval na University of Khartoum v Sudánu. Kromě vyučovacích povinností zde zavedl piezoelektrickou laboratoř a s tamními kolegy také publikoval výsledky výzkumů. Ze Sudánu se domů do ČR již nevrátil a raději zvolil emigraci v Kanadě. Zde pracoval v letech 1970-1971 u firmy Huntec 70, Ltd. v Torontu v provincii Ontario na výzkumech v oblasti elektroakustických převodníků a podvodních akustických zařízení. Od roku 1972 byl pak zaměstnán na York University v Torontu, kde vyučoval matematiku a v roce 1978 vybudoval piezoelektrickou laboratoř. K jeho hlavním odborným zájmům patřily zejména nelineární vlastnosti křemene pro piezoelektrické rezonátory, vlastnosti piezoelektrických krystalů, keramik a polymerů, šíření ultrazvukových vln v piezoelektrickém prostředí a vybavení pro sonary. Za působení na York University v Torontu publikoval asi 35 prací k problematice nelineárních vlastností křemene a přesného stanovení kompletních tenzorových koeficientů elektromechanických vlastností piezoelektrických materiálů. Po roce 1989 se navracel do ČR na kratší návštěvy, aby zde po odchodu do důchodu v roce 2001 již zůstal natrvalo. Na TU v Liberci byl jmenován profesorem v oboru Fyzika.

Po svém odchodu na zasloužený odpočinek věnoval zdarma katedře fyziky TU v Liberci  veškeré vybavení své Piezoelektrické laboratoře z York University v Torontu a na své náklady zorganizoval také jeho převoz do Liberce. Tyto přístroje se staly základem vybavení v dnešní Piezoelektrické laboratoři II. na katedře fyziky TUL a jsou dodnes využívány k měřením i výuce studentů.

Profesor Hruška byl vždy naším milým společníkem a kolegou, který se velmi zajímal o dění na katedře fyziky a pomohl nám radou v našich výzkumech. Byl neobyčejně manuálně zručný, což se mu hodilo při přípravě výzkumných vědeckých projektů. Jeho koníčkem bylo ilustrování vojenské historie tvorbou plastikových modelů bitev nebo významných vojenských akcí. V tom byl evropskou kapacitou a v posledních letech měl v Severočeském muzeu v Liberci dvě samostatné výstavy, jedna byla vyhodnocena nejúspěšnější výstavou roku. Byl také skalním fandou a velkým příznivcem  fotbalového klubu Slovan Liberec.

Čest jeho památce!

pracovníci katedry fyziky

Další články v rubrice

data-nodes-19848-ivan-netuka-foto-16x9-resize-w1280-h0.JPG

Zemřel profesor Ivan Netuka, člen Vědecké rady TUL

Ve středu 14. října zemřel ve věku 76 let Ivan Netuka, profesor Univerzity Karlovy, emeritní děkan Matematicko-fyzikální fakulty UK a člen Vědecké rady Technické univerzity v Liberci. RNDr. Ivan Netuka, DrSc., se narodil 7. 7. 1944 v...

15. 10. 2020 | Nekrolog | 1 674

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

Jubilant Jiří Suchomel na vernisáži své výstavy v kruhu nejbližších. Na fakultě působil bezmála právě těch 30 let.

FUA 30 a Jiří Suchomel 80

Fakulta umění a architektury slaví výročí a zároveň narozeniny svého zakladatele. K jubileím uspořádala výstavy v Galerii Národní technické knihovny V Praze.

9. 12. 2024 | Kultura | 291