CxI má nový nanospider

Nanospider druhé generace patří od včerejška k vybavení Centra pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CxI) Technické univerzity v Liberci.

Přístroj na výrobu nanovláken zhotovila na zakázku společnost Elmarco, s.r.o. Potřebných 5 milionů 40 tisíc korun na jeho pořízení hradil grant Operačního programu výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI) Centrum pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace, uvedla tajemnice CxI Adéla Zemanová.

První generace nanospideru, který vynalezl profesor Oldřich Jirsák z katedry netkaných textilií FT TUL, zvlákňovala polymerní roztoky z válce, druhá generace přináší jiná řešení procesu zvlákňování.

„Tento nanospider má obrovskou variabilitu zvlákňovacích elektrod, dokáže zvlákňovat i ze struny, což je velmi výhodné v případě zvlákňování polymerů rozpustných v organických rozpouštědlech. Při zvlákňování z válce takové polymerní roztoky tuhnou. Na struně se také vytvoří elektrostatické pole v mnohem vyšší intenzitě, protože je to užší těleso,“ uvedl profesor David Lukáš, vedoucí Laboratoře přípravy nanovláken a nanopovrchů, v níž bude nový nanospider pracovat.

Zlepšilo se i ovládání procesu, jak doplňuje Petr Mikeš z katedry netkaných textilií FT TUL: „Klíčové parametry, jako je teplota, vlhkost vzduchu a další, můžeme nyní ovládat přes dotykovou obrazovku a nový typ nanospideru lze také připojit k internetu.“

Tým profesora Lukáše dnes na novém nanospideru rozběhl zkušební provoz, v nejbližších dnech se už počítá se zapojením přístroje do výzkumu a zakázek.

„Nový nanospider zapojíme do grantových projektů, bude součástí vědeckých a výzkumných prací univerzity a přivedeme sem i studenty oboru Netkané textilie. Jistě dokážeme nanospider využít i v přímé spolupráci s podniky a rádi bychom také laboratoř nabídli firmě Elmarco jako referenční pracoviště pro její další zákazníky,“ vyjmenoval profesor Lukáš možnosti využití nového nanospideru.

Pro Oddělení konstrukce strojů, nanovlákenných a netkaných materiálů CxI, kam laboratoř profesora Lukáše spadá, je to už druhé unikátní zařízení na výrobu nanovláken. Už v březnu představila Technická univerzita v Liberci na mezinárodním veletrhu For Industry v Brně komorový koaxiální spinner, který vyvinul tým profesora Jaroslava Berana, garanta oddělní. O tomto přístroji jsme v T-UNI psali zde.

 

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 631
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 350