Nanospider druhé generace patří od včerejška k vybavení Centra pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace (CxI) Technické univerzity v Liberci.
Přístroj na výrobu nanovláken zhotovila na zakázku společnost Elmarco, s.r.o. „Potřebných 5 milionů 40 tisíc korun na jeho pořízení hradil grant Operačního programu výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI) Centrum pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace,“ uvedla tajemnice CxI Adéla Zemanová.
První generace nanospideru, který vynalezl profesor Oldřich Jirsák z katedry netkaných textilií FT TUL, zvlákňovala polymerní roztoky z válce, druhá generace přináší jiná řešení procesu zvlákňování.
„Tento nanospider má obrovskou variabilitu zvlákňovacích elektrod, dokáže zvlákňovat i ze struny, což je velmi výhodné v případě zvlákňování polymerů rozpustných v organických rozpouštědlech. Při zvlákňování z válce takové polymerní roztoky tuhnou. Na struně se také vytvoří elektrostatické pole v mnohem vyšší intenzitě, protože je to užší těleso,“ uvedl profesor David Lukáš, vedoucí Laboratoře přípravy nanovláken a nanopovrchů, v níž bude nový nanospider pracovat.
Zlepšilo se i ovládání procesu, jak doplňuje Petr Mikeš z katedry netkaných textilií FT TUL: „Klíčové parametry, jako je teplota, vlhkost vzduchu a další, můžeme nyní ovládat přes dotykovou obrazovku a nový typ nanospideru lze také připojit k internetu.“
Tým profesora Lukáše dnes na novém nanospideru rozběhl zkušební provoz, v nejbližších dnech se už počítá se zapojením přístroje do výzkumu a zakázek.
„Nový nanospider zapojíme do grantových projektů, bude součástí vědeckých a výzkumných prací univerzity a přivedeme sem i studenty oboru Netkané textilie. Jistě dokážeme nanospider využít i v přímé spolupráci s podniky a rádi bychom také laboratoř nabídli firmě Elmarco jako referenční pracoviště pro její další zákazníky,“ vyjmenoval profesor Lukáš možnosti využití nového nanospideru.
Pro Oddělení konstrukce strojů, nanovlákenných a netkaných materiálů CxI, kam laboratoř profesora Lukáše spadá, je to už druhé unikátní zařízení na výrobu nanovláken. Už v březnu představila Technická univerzita v Liberci na mezinárodním veletrhu For Industry v Brně komorový koaxiální spinner, který vyvinul tým profesora Jaroslava Berana, garanta oddělní. O tomto přístroji jsme v T-UNI psali zde.
Radek Pirkl
Další články v rubrice

Digitální stínohry na zdi i měnící se obraz. InterBridge spojil umění a vědu
Věda a umění jsou jen zdánlivě dva odlišné světy. Ve skutečnosti se mohou ovlivňovat a obohacovat. To se snaží v praxi dokázat mezinárodní projekt InterBridge, jenž propojil nejnovější technologie i uměleckou kreativitu a hledá nové možnosti...

I za přispění TUL vzniká v liberecké zoo umělý mokřad. Zahrada díky němu začne výrazně šetřit vodu
V liberecké zoo vzniká umělý mokřad, který se už od října stane součástí nového vodohospodářského systému zahrady. Zoo díky němu ušetří až polovinu spotřebované vody. Na návrhu technologie se podíleli odborníci z Technické univerzity v Liberci a...

Kytičky pro vědkyně. Univerzitní ústav ocenil přínos žen ve vědě
Ženy mají významné zastoupení v týmu Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL (CXI) a ve středu byl jejich příchod do práce veselejší. Každá vědkyně dostala ve vestibulu od ředitele CXI Miroslava Černíka květiny jako pozornost...