Laserové centrum ELI Beamlines už testuje nejvýkonnější laser na světě a brzy zahájí plný provoz. Je to šance i pro vědce z Liberce

01_ELI-Beamlines_FBTXI9L.jpg.1134x756_q85-1126x756.jpg
Nejvýkonnější lasery můžete zacílit na svůj výzkum. Foto: eli-beams.eu

V Dolních Břežanech nedaleko Prahy v sídle ELI Beamlines v těchto dnech už testují laser L4-Aton, nejvýkonnější laser světa, který by měl dosáhnout intenzity světelných paprsků a částic až 1015 wattů, a to v ultrakrátkých pulzech. Jeho uvedením do plného provozu bude dokončena realizace projektu nejlepšího laserového centra světa, které otvírá nové možnosti také pro český základní i aplikovaný výzkum.

Centrum ELI Beamlines, které je českou částí celoevropského projektu ELI (Extreme Light Infrastructure), vzniká pod vedením Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. S tím naše univerzita úzce spolupracuje od roku 2007.

„Proto i naše vědce vedení Fyzikálního ústavu vyzvalo ke spolupráci v rámci projektu ELI Beamlines. Laserové centrum poskytuje potenciálním uživatelům svoji infrastrukturu a vybavení podobně jako švýcarský CERN. Je možné v něm pracovat na jednotlivých výzkumech ve spolupráci s ELI nebo si laser a prostory pro vlastní výzkum na určitou dobu pronajmout,“ shrnuje možnosti spolupráce Miroslav Šulc z katedry fyziky FP TUL.

Velký potenciál laserů, které jsou až o šest řádů výkonnější než ve světě dosud užívané lasery, přitom vidí nejen v oblasti optiky a obecně fyziky, ale i pro chemiky, biology či ve výzkumu nanomateriálů.

ELI Beamlines minulý týden navštívili hejtman Libereckého kraje Martin Půta a rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina. Oba se přesvědčili o unikátnosti české sekce laserového projektu, který patří k největším investicím do vědy ve střední Evropě za posledních několik let.

„Je to velká šance nejen pro naše vědce, ale i studenty. S českým laserovým centrem je možné také spolupracovat při zadávání diplomových a disertačních prací nebo při vedení doktorandů, jak našich, tak těch, kteří budou doktorát dělat v ELI,“ říká rektor Miroslav Brzezina.

ELI Beamlines nabízí firmám a vědeckým institucím šest výzkumných programů, na kterých je možné v Dolních Břežanech pracovat: Kromě laserů generujících v rychlém sledu ultrakrátké impulzy v řádech petawattů je to program zaměřený na zdroje rentgenového záření buzené opakovanými ultrakrátkými laserovými pulzy. Dalšími programy jsou: urychlování částic pomocí laseru, využití laseru v molekulárních, biomedicinských a materiálových vědách, laserové plazma a fyzika vysokých hustot energie a posledním výzkumným zaměřením je fyzika extrémně silných polí.

„ELI také pořádá letní školu. Vyšlete na ni své studenty a doktorandy, jistě pro ně bude pobyt v tomto unikátním centru pobídkou pro využití ultravýkonných laserů v jejich vlastní vědecké práci. Mimo jiné mají možnost se setkat i s některými našimi absolventy, kteří v ELI v Dolních Břežanech pracují,“ říká docent Šulc, který je také kontaktní osobou pro projekty ELI Beamlines na naší univerzitě.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce