Linka pro výrobu lineárního kompozitního materiálu s obsahem nanovláken už vzbudila velkou pozornost na strojírenském veletrhu v Brně v roce 2017, kde získala Zlatou medaili. V Barceloně na veletrhu ITMA se o novinku zajímali firmy a vědci napříč kontinenty.
Na vývoji této linky se podílel mezifakultní tým Technické univerzity v Liberci pod vedením profesorů Lukáše a Berana. Produkuje jádrovou přízi, na jejíž povrch jsou tepelně a dalšími následnými procesy fixována nanovlákna. Unikátnost zařízení spočívá už v tom, že produkuje nanovlákna z roztoku polymeru účinkem střídavého proudu.
Zařízení vzbudilo velký ohlas také tento a minulý týden v Barceloně na Mezinárodním veletrhu textilních strojů ITMA, který je světově největší výstavou textilních strojů a příslušenství.
„Oslovovali nás vědci i řada zástupců firem. Hovořili jsme o vývoji nových materiálů založených na nové technologii a velký zájem byl i o samotné zařízení na výrobu nanokompozitní příze,“ uvádí Martin Bílek, člen vývojového týmu.
„Návštěvníky zaujalo, že je celý proces třikrát produktivnější než při nanášení nanovláken stejnosměrným proudem,“ říká David Lukáš, vedoucí jednoho z vývojových týmů.
Naši vědci už před časem avizovali, že vývojem unikátní linky se světové vědě i firmám otvírá široké pole pro uplatnění nápadů na využití jádrové příze s nanovlákny.
„Konkurenční zařízení vyrábějící takovýto lineární kompozitní materiál neexistuje,“ říká k tomu vedoucí druhé sekce vývojového týmu Jaroslav Beran z Fakulty strojní TUL. „Technické řešení je chráněno čtyřmi udělenými patenty v České republice a jsou podány mezinárodní přihlášky. Na princip výroby nanovláken byly již uděleny patenty v USA, Číně, Japonsku a Rusku,“ dodává profesor Beran.
-pir-
Další články v rubrice

Pečivo v něm vydrží pět až devět dní jako čerstvé
Každodenní otázka: ještě to jíst, nebo už vyhodit? Rohlíky po dvou dnech už moc k zakousnutí nelákají, ale vyhodit je se nám nechce. Pytlík na pečivo s nanomembránou prodlužuje dobu, kdy si pečivo zachovává svou čerstvost, o několik dní.

Profesor Lukáš o důležitosti sdílení vědeckých dat
Profesor David Lukáš, uznávaný expert na fyzikální principy tvorby polymerních nanovláken, zdůrazňuje význam otevřeného sdílení dat pro rozvoj vědeckých teorií. Dát k dispozici nasbíraná vědecká data a umožnit jejich dlouhodobou dohledatelnost je...

Sklo a světlo ve všech podobách na jedinečné konferenci
U příležitosti 300. výročí spuštění výroby osvětlovacího skla v severočeském regionu hostila Technická univerzita v Liberci Mezinárodní konferenci Sklo a světlo – osvětlovací a optické sklo. Zazněly příspěvky nejen o řemeslné tradici a umu starých...