čtvrtek 21. leden 2021   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Věda a výzkum > Simulace reálných situací je trend zdravotnické výuky. Proto fakulta pořídila skutečnou sanitku

Simulace reálných situací je trend zdravotnické výuky. Proto fakulta pořídila skutečnou sanitku

Světový den....4.dubna 2019 (85)_I.JPG
Se sanitkou do školy i mezi lidi. Světový den zdraví 2019 před libereckou radnicí

Počítáno i s vybavením, stál sanitní vůz Fakulty zdravotnických studií TUL více jak sedm milionů korun. Podle děkana Karla Cvachovce se tato investice zúročí ve zkvalitnění výuky i v propagaci fakulty.

Klasické „katederní“ přednášky a promítání powerpointových prezentací je už i v medicíně a ve výuce nelékařských oborů považováno za málo učinné, domnívá se profesor Cvachovec. „Nejúčinnější ve vzdělávání – alespoň za oblast zdravotnictví to mohu říci – jsou simulační metody. Práce s figurínami, obrazovými metodami, jako je CT, a další metody. To je také důvod, proč jsme se rozhodli investovat do sanitního vozu,“ říká Karel Cvachovec.

Z pohledu simulační medicíny je ideální, pokud je možné simulovat také reálné podmínky zásahu, tedy prostředí i tým lidí. I toho lze díky sanitnímu vozu dosáhnout. Jeho vybavení se nijak neliší od nejmodernějšího vybavení vozů používaných v záchranářské praxi, a je tedy maximálně autentické.

Sanitka je navíc vybavena kamerou a zařízením pro zvukový záznam. I to patří ke kladům simulační medicíny: studenti se mohou s odstupem na sebe podívat a poučit se z případných vlastních chyb.

Odborníci na fakultě už využívají delší dobu pro výuku také laboratoř urgentního příjmu, která věrně simuluje prostředí nemocničního oddělení. „Můžeme tak simulovat celý proces od výjezdu záchranné služby a ošetření pacienta v terénu po převoz a následnou péči na urgentním příjmu. Tímto konceptem jsme mezi zdravotnickými fakultami našeho typu unikátní,“ shrnuje Karel Cvachovec a dodává, že fakultní sanitka je na všech akcích pořádaných fakultou nepřehlédnutelná, takže plní navíc funkci propagační.

„Naší vizí je také zapojit fakultní sanitku například při mimořádných situacích do záchranného systému a vyrážet s ní do terénu. Střetávají se tu ale legislativy a administrativy resortu školství a zdravotnictví, které lze sice těžko sladit, ale pracujeme na tom,“ uzavírá děkan Cvachovec.

Radek Pirkl

Foto: T-UNI a Martin Krause (FZS) 

24.09. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání