úterý 11. květen 2021   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Věda a výzkum > Naši vědci odhalili falešné nanoroušky. ČT tomuto tématu věnuje středeční Černé ovce

Naši vědci odhalili falešné nanoroušky. ČT tomuto tématu věnuje středeční Černé ovce

čo.jpg
David Lukáš a Pavel Kejzlar v chystaném pořadu Černé ovce. Zdroj: ivysílaní ČT

Ne všechny „nanoroušky“ obsahují nanomateriál, prokázaly testy, které Technická univerzita v Liberci dělala pro Asociaci nanotechnologického průmyslu. Česká televize toto testování a jeho výsledky dokumentovala v pořadu Černé ovce, sledujte ho tuto středu 4. listopadu od 17:40 hodin na ČT1.

Je dost pravděpodobné, že jste tu zprávu už v úvodu týdne zaznamenali. Jako první ji přinesla Česká tisková kancelář, minutu po ní SeznamZprávy.cz a dále už celá řada médií Aktuálně.cz, Novinky.cz, Prima CNN News, Blesk.cz...

Naši vědci zkoumali šest roušek různých značek, které se na českém trhu distribuují jako nanoroušky, a odhalili, že tři z těchto roušek nanomateriál neobsahují. Tzv. morfologickou analýzu materiálu prováděli profesor David Lukáš, docentka Eva Kuželová Košťáková a doktor Pavel Kejzlar na elektronových rastrovacích mikroskopech, a to formou slepého testu.

Testy si u nás zadala Asociace nanotechnologického průmyslu, která o falešných nanorouškách a jejich testování zveřejnila tiskovou zprávu Odborníci Technické univerzity v Liberci odhalili falešné nanoroušky z Asie.

Redaktorka České televize Kateřina Blechová toto testování zdokumentovala pro pořad Černé ovce.

„Naše morofologická analýza jednoznačně ukázala, že v rouškách A, B, C není obsažen žádný nanomateriál,“ říká v pořadu profesor Lukáš z katedry chemie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL. Až po testech byly roušky spárované s názvy a dovozci a ukázalo se, že roušky označené A, B, C pocházejí z Vietnamu.

Jak dopadly nanoroušky od tuzemských výrobců a další souvislosti prodeje a distribuce nanoroušek sledujte tuto středu 4. listopadu od 17:40 hodin v pořadu Černé ovce na ČT1.

Radek Pirkl

Dodáváme vyjádření společnosti EUROVINA Travel s.r.o.:

Předmětem testování byly i roušky VINATEX Fabric Mask, které však nejsou jejím výrobcem ani dodavatelem označovány jako nanoroušky a ani na obalu výrobku anebo v jeho íbalové informaci není uvedeno, že by měly obsahovat nanotextilii. Společnost EUROVINA Travel s.r.o. nerozumí tomu, proč byly roušky VINATEX Fabric Mask do testování na ítomnost nanovláken zařazeny.

 

24.09. 2020

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

!!! Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE NAJDETE NA WEBU ŠKOLY ZDE !!!

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání