Podpořit rozvoj kvalifikované pracovní síly v oblasti pokročilých 5G technologií, a tím napomoci inovacím a hospodářskému růstu. To je jeden z důležitých přínosů mezinárodního projektu Deep Tech Empowerment for Higher Education Institutes (akronym Skills2Scale), do jehož řešení se nově zapojila Technická univerzita v Liberci. Projekt propojí osm evropských univerzit a výzkumných center.
Náplň projektu je ale mnohem širší. Skills2Scale si klade za cíl podpořit institucionální spolupráci a transformaci, posílit partnerství, přispět k rozvoji inovací a podniků, zvýšit kvalitu inovačního a podnikatelského vzdělávání a zajistit sdílení znalostí. Díky tomu projekt podpoří rozvoj kvalifikované pracovní síly v oblasti pokročilých 5G technologií, které napomohou inovacím a hospodářskému růstu.
„V rámci mezinárodního projektu budou rozvíjeny kompetence nejen akademických pracovníků, ale především studentů Technické univerzity v Liberci. Ambicí je podpořit podnikavost našich studentů v oblasti 5G technologií, zapojit TUL a její inovační partnery do evropské inovační sítě zaměřené na využívání 5G technologií a rozvíjet tímto směrem výuku i vědu a výzkum na naší univerzitě. Jsme hrdí, že můžeme být součástí tohoto prestižního konsorcia,“ říká děkan Ekonomické fakulty TUL (EF) Aleš Kocourek.
Technická univerzita v Liberci bude v rámci projektu spolupracovat s následujícícmi partnery: Universitat Politècnica de València (řešitel projektu), Uzhhorod National University, Lapland University, Hellenic Entrepreneurship Award / Envolve, National Centre for Scientific Research Demokritos, Fogus Innovations & Services P.C., Regional Development Fund of Central Macedonia, Universidade Católica Portuguesa.
První velké setkání všech subjektů podpořených v rámci EIT HEI je naplánováno na 31. květen – 1. červen 2023 v Praze. Technickou univerzitu bude zastupovat děkan EF Aleš Kocourek.
Skills2Scale bude financován z Iniciativy Evropského inovačního a technologického institutu (EIT) pro vysoké školy: Budování inovačních kapacit pro vysokoškolské vzdělávání. Cílem této iniciativy EIT je posílit podnikatelskou a inovační kapacitu vysokoškolských institucí v celé Evropě právě prostřednictvím integrace deep tech aktivit.
Projekt bude financován částkou ve výši 350 000 EUR a bude probíhat od května do prosince 2023 s možností prodloužení o dalších 6 měsíců a o dalších bezmála 400 000 EUR.
O iniciativě EIT HEI
Iniciativa EIT pro vysoké školy je klíčovým nástrojem Evropského inovačního a technologického institutu v rámci jeho nové strategie na období 2021–2027. Cílem iniciativy je podpořit vysokoškolské instituce odbornými znalostmi a poradenstvím, přístupem k inovačnímu ekosystému EIT, který je největší v Evropě, a financováním, což jim umožní vypracovat inovační akční plány doplňující potřeby jednotlivých vysokoškolských institucí. Jedná se o třetí výzvu k předkládání návrhů v rámci Iniciativy EIT pro vysoké školy a první výzvu se zvláštním zaměřením na rozvoj deep tech. Iniciativa dosud poskytla finanční prostředky více než 60 projektům. Další výzva k předkládání návrhů se očekává ke konci roku 2023.
O EIT
EIT posiluje schopnost Evropy inovovat tím, že podporuje řešení zásadních globálních výzev a podporuje podnikatelské talenty, aby se v Evropě vytvářely podmínky pro udržitelný růst a kvalifikovaná pracovní místa. EIT je orgánem EU a nedílnou součástí Rámcového programu EU pro výzkum a inovace Horizon Europe. EIT podporuje dynamická celoevropská partnerství mezi průkopnickými podniky v oblasti inovací, výzkumnými centry a univerzitami (tzv. EIT Knowledge and Innovation Communities).
Adam Pluhař
Další články v rubrice
Profesor Lukáš o důležitosti sdílení vědeckých dat
Profesor David Lukáš, uznávaný expert na fyzikální principy tvorby polymerních nanovláken, zdůrazňuje význam otevřeného sdílení dat pro rozvoj vědeckých teorií. Dát k dispozici nasbíraná vědecká data a umožnit jejich dlouhodobou dohledatelnost je...
První spin-off TUL přichází na trh s inovačním skleněným materiálem
Materiál Porous Glass Plasticine (PGP) vzešel před dvěma lety z katedry sklářských strojů a robotiky Fakulty strojní TUL. Porézní skleněná plastelína může najít uplatnění také při výrobě designových stěn interiérů, parfémovaných interiérových...
Motorkáře pomůže vycvičit neuronová síť
Smutná data hovoří jasně – Česko patří v evropském srovnání v počtu usmrcených motorkářů na milion obyvatel k zemím s nejčernější bilancí. A vědci z TUL nyní chtějí spolu s Asociací autoškol České republiky a Asociací polygonů Autoklubu ČR pomoci...