TUL se stane součástí evropské inovační sítě na využití 5G technologií. Díky novému projektu

Podpořit rozvoj kvalifikované pracovní síly v oblasti pokročilých 5G technologií, a tím napomoci inovacím a hospodářskému růstu. To je jeden z důležitých přínosů mezinárodního projektu Deep Tech Empowerment for Higher Education Institutes (akronym Skills2Scale), do jehož řešení se nově zapojila Technická univerzita v Liberci. Projekt propojí osm evropských univerzit a výzkumných center.

Náplň projektu je ale mnohem širší. Skills2Scale si klade za cíl podpořit institucionální spolupráci a transformaci, posílit partnerství, přispět k rozvoji inovací a podniků, zvýšit kvalitu inovačního a podnikatelského vzdělávání a zajistit sdílení znalostí. Díky tomu projekt podpoří rozvoj kvalifikované pracovní síly v oblasti pokročilých 5G technologií, které napomohou inovacím a hospodářskému růstu.

„V rámci mezinárodního projektu budou rozvíjeny kompetence nejen akademických pracovníků, ale především studentů Technické univerzity v Liberci. Ambicí je podpořit podnikavost našich studentů v oblasti 5G technologií, zapojit TUL a její inovační partnery do evropské inovační sítě zaměřené na využívání 5G technologií a rozvíjet tímto směrem výuku i vědu a výzkum na naší univerzitě. Jsme hrdí, že můžeme být součástí tohoto prestižního konsorcia,“ říká děkan Ekonomické fakulty TUL (EF) Aleš Kocourek.

Technická univerzita v Liberci bude v rámci projektu spolupracovat s následujícícmi partnery: Universitat Politècnica de València (řešitel projektu), Uzhhorod National University, Lapland University, Hellenic Entrepreneurship Award / Envolve, National Centre for Scientific Research Demokritos, Fogus Innovations & Services P.C., Regional Development Fund of Central Macedonia, Universidade Católica Portuguesa.

První velké setkání všech subjektů podpořených v rámci EIT HEI je naplánováno na 31. květen – 1. červen 2023 v Praze. Technickou univerzitu bude zastupovat děkan EF Aleš Kocourek.

Skills2Scale bude financován z Iniciativy Evropského inovačního a technologického institutu (EIT) pro vysoké školy: Budování inovačních kapacit pro vysokoškolské vzdělávání. Cílem této iniciativy EIT je posílit podnikatelskou a inovační kapacitu vysokoškolských institucí v celé Evropě právě prostřednictvím integrace deep tech aktivit.

Projekt bude financován částkou ve výši 350 000 EUR a bude probíhat od května do prosince 2023 s možností prodloužení o dalších 6 měsíců a o dalších bezmála 400 000 EUR.

O iniciativě EIT HEI

Iniciativa EIT pro vysoké školy je klíčovým nástrojem Evropského inovačního a technologického institutu v rámci jeho nové strategie na období 2021–2027. Cílem iniciativy je podpořit vysokoškolské instituce odbornými znalostmi a poradenstvím, přístupem k inovačnímu ekosystému EIT, který je největší v Evropě, a financováním, což jim umožní vypracovat inovační akční plány doplňující potřeby jednotlivých vysokoškolských institucí. Jedná se o třetí výzvu k předkládání návrhů v rámci Iniciativy EIT pro vysoké školy a první výzvu se zvláštním zaměřením na rozvoj deep tech. Iniciativa dosud poskytla finanční prostředky více než 60 projektům. Další výzva k předkládání návrhů se očekává ke konci roku 2023.

O EIT

EIT posiluje schopnost Evropy inovovat tím, že podporuje řešení zásadních globálních výzev a podporuje podnikatelské talenty, aby se v Evropě vytvářely podmínky pro udržitelný růst a kvalifikovaná pracovní místa. EIT je orgánem EU a nedílnou součástí Rámcového programu EU pro výzkum a inovace Horizon Europe. EIT podporuje dynamická celoevropská partnerství mezi průkopnickými podniky v oblasti inovací, výzkumnými centry a univerzitami (tzv. EIT Knowledge and Innovation Communities).

Adam Pluhař

Další články v rubrice

v - kopie.jpg

Kniha Nanovlákna získala Cenu Josefa Hlávky

»Co je nano, si myslí, že ví každý, ale skutečná odbornost je v této knize,« řekl o publikaci, která je v českém kontextu ojedinělá, člen hodnotícího výboru profesor Karel Rohlena. Cenu si včera na zámku v Lužanech převzal profesor David Lukáš s...

18. 6. 2024 | Události | 541

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 286
technicka-univerzita-liberec-_0001_DSC09569.jpg

Termíny pro přihlášky na TUL už hoří

Ještě týden – do konce března – se můžete hlásit na většinu studijních programů na liberecké univerzitě. Víc času na přihlášku máte třeba na ekonomické fakultě nebo fakultě zdravotnických studií. Pro nadcházející akademický rok máme několik...

24. 3. 2025 | Univerzita | 314