Věda z naší univerzity v pořadu Střepiny

NOva 007.jpg
Lukáš Čapek bude hovořit o lebečních implantátech.

Výsledky vědeckých týmů Technické univerzity v Liberci nacházejí dlouhodobě uplatnění v praxi a každodenním životě. Zaměřila se na to také reportérka Bára Divišová, která s našimi vědci natáčela další díl pořadu Střepiny.

Televizní štáb TV Nova dnes natáčel s rektorem naší univerzity Zdeňkem Kůsem, s Oldřichem Jirsákem, Miroslavem Černíkem, Irenou Lovětinskou-Šlamborovou, Lukášem Čapkem a jejich kolegy z vědeckých týmů.

Průmyslová výroba nanovláken, čištění odpadních vod pomocí nanoželeza, nanovsrtvy, které ničí bakterie, viry a plísně, výroba přesných náhrad lebečních a obličejových kostí. Těmto tématům se budou věnovat nedělní Střepiny na Nově skrze osobnosti a výzkumné zaměření našich vědců.

Pokud by měl pořad stopáž delší než zhruba pětadvacet minut, neměli by vědci z naší univerzity problém nabídnout témat více.

Publicistický pořad Střepiny shrnuje nejdůležitější kauzy uplynulého týdne a analyzuje je v krátkých reportážích. Právě v tomto týdnu představil vědecký tým z naší katedry materiálového inženýrství smart textilie, které mění vlivem tepla či UV záření barvu a mají velký potenciál najít uplatnění v praxi. Psali jsme o tom zde. I proto se výzkumu na Technické univerzitě v Liberci dostává prostoru v pořadu bilancujícím uplynulý týden.

Pořad si můžete pustit tuto neděli 1. června ve 21.30 hodin na TV NOVA.

-red-

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

PER_2235-2.jpg

Řídí samo. Vyvíjíme vozidlo s vlastními smysly

Výzkumný tým TUL složený z vědců a studentů čtyř fakult vyvíjí elektrické vozidlo vybavené vlastním viděním a smysly, jež se dokáže samo pohybovat a vyhýbat překážkám. Autonomní modulární elektrická platforma má najít uplatnění všude tam, kde je...

7. 12. 2021 | Věda a výzkum | 306

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

correct-2.jpg

Jedinečný displej absolventa TUL boduje ve světě. »Vidí« lépe

Firma CREAL absolventa TUL Tomáše Sluky je čtvrtým nejlepším startupem Švýcarska. Úspěch má díky vývoji jedinečného displeje pro zařízení s rozšířenou realitou, v němž může oko zaostřovat jako v reálném světě. Nový displej dává rozšířené realitě...

4. 1. 2022 | Lidé | 653