Nanomenbrána z naší univerzity získala cenu Zlatý Idet

Nanomenbrána z naší univerzity získala cenu Zlatý Idet
Oceněný nepromokavý oděv s nanomembránou

V soutěži o nejlepší exponáty na letošním veletrhu IDET bodovala nanovlákenná membrána vyvinutá na naší univerzitě. Odborná hodnotitelská komise pod vedením plukovníka profesora Martina Macka, prorektora Univerzity obrany Brno, udělila začátkem května  nepromokavému oděvu s  touto membránou prestižní prcenu Zlatý Idet v kategorii Vojenská a bezpečnostní logistika a služby.

Membrána je vyrobená z polyamidu 6, a tím se výrazně odlišuje od jiných membrán. Unikátní membránu vyvinul tehdejší student, nyní již pracovník fakulty textilní Roman Knížek. Na vývoji pracoval už ve své diplomové práci pod vedením profesora Oldřicha Jirsáka, objevitele průlomové technologie průmyslové výroby nanovláken. V Brně se představila již druhá generace membrány pod názvem Nanomembrane. Díky nové technologii v laminování na tkaninu vykazuje skvělé vlastnosti, jako jsou: prodyšnost, vysoká paropropustnost a hydrostatická odolnost.

Nanovlákenná membrána díky své unikátní nanovlákenné struktuře s průměrem vláken do 150nm má o 20 milionů pórů na 1 cm² více než mikroporézní membrány. Díky tomu vykazuje bezkonkurenční vlastnosti: především extrémně vysokou paropropustnost, neboli schopnost odvádět tělesnou vlhkost od pokožky člověka do vnějšího prostředí. „Zmíněnou paropropustnost vítají sportovci i profesionálové pohybující se v extrémních podmínkách,“ říká Roman Knížek. Dodává, že navíc je membrána stoprocentně větruodolná a hydrostatická odolnost může být vyšší než 30 000mm+.

Společnost NANOMEMBRANE je první společností na světě, která začala vyrábět nanovlákennou membránu s průměrem vláken pod 150 nm. Veškerá výroba přitom probíhá v České republice. Tyto produkty jsou chráněny řadou patentů a užitných vzorů. 

Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET je významnou přehlídkou obranných a bezpečnostních technologií ve střední Evropě se silnou mezinárodní účastí vystavovatelů a odborných návštěvníků. Je koncipován jako proexportní platforma pro český obranný a bezpečnostní průmysl. Koná se s podporou a za účasti nejvýznamnějších politických a vojenských představitelů České republiky. Největším vystavovatelem je Ministerstvo obrany ČR a Armáda ČR. Veletrh navštívily zahraniční armádní delegace a delegace zahraničních ministerstev obrany pro vyzbrojování z 20 zemí světa.

J. Kočárková

Další články v rubrice

Šaty se vrací do oběhu jako ramínko na šaty. Roman Knížek (vlevo) a Pavel Hendrichovský představují ramínko vyrobené z textilního recyklátu.

Pomůžeme světu zbavit se tun textilního odpadu

Recyklace textilu už nemůže být jednodušší. Celou bundu, kalhoty nebo tričko z bavlny i veškerých syntetických materiálů včetně zipů, knoflíků a druků rozemelete na co nejmenší částečky, směs zalijete pryskyřicí a vylisujete z ní pevnou desku. Tu...

8. 11. 2023 | Věda a výzkum | 894

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_9212-2.jpg

»Lékařům dáváme do rukou další rozměr«

Liberečtí chirurgové už nejsou před operacemi odkázáni jen na virtuální snímky zlomených kostí či nádorů, ale připravují se i díky dokonalým anatomickým modelům z 3D tiskárny. Vyrábí je nemocniční oddělení Klinické biomechaniky, za jehož zřízením...

29. 4. 2024 | Lidé | 446