Pryž byla tématem špičkové mezinárodní konference

Vědci z Evropy, USA, Kanady i Japonska přednášeli 1.–4. září na konferenci zaměřené na konstitutivní modelování pryže 9th European Conference on Constitutive Models for Rubber, ECCMR 2015, kterou pořádala naše katedra mechaniky, pružnosti a pevnosti.

Konference se koná jednou za dva roky, Česká republika byla na listině pořadatelů poprvé. Pro setkání 150 vědkyň a vědců z 23 zemí vybrala pořadatelská katedra naší fakulty strojní hotel Diplomat v Praze.

„Velký počet příspěvků byl věnován výzkumu životnosti pryže, její únavě, porušení a šíření trhlin. Dalším zajímavým okruhem je modelování neelastického chování pryže, relaxace, krípu a trvalé deformace. Velká pozornost byla věnována pryžovým magnetosensitivním či elektrosensitivním ,smart‘ kompozitům,“ shrnuje pětidenní intenzivní program vedoucí katedry mechaniky, pružnosti a pevnosti fakulty strojní Iva Petríková.

Největší pozornosti se těšily příspěvky tří vyzvaných přednášejících Dr. Alana Muhra z Tun Abdul Razak Research Centre (TARRC) R&D, jednoho ze zakladatelů konference profesora Michaela Kaliskeho z Technische Universität Dresden a profesora Jean-Benoit Le Cama z CNRS-Université de Rennes 1.

Všechny příspěvky od špičkových vědeckých pracovníků v oboru pryže jsou shrnuty ve sborníku, jehož editorkami jsou Bohdana Marvalová a Iva Petríková z katedry mechaniky, pružnosti a pevnosti naší univerzity. Sborník vyšel u londýnského nakladatelství Taylor & Francis, je k dispozici na knižním trhu a v nadcházejících dnech bude dostupný také v naší univerzitní knihovně.

Pryž je směsí přírodního kaučuku původně z Jižní Ameriky a dalších materiálů, ve světě došla většího rozšíření až po objevu vynálezu vulkanizace Charlesem Goodyearem v roce 1839. V 70. letech 19. století byla vynalezena také syntetická pryž, která dnes tvoří zhruba 70% celkově vyprodukované pryže.

Pryž nachází uplatnění především v automobilovém průmyslu (68 % světově vyprodukované pryže se nachází v pneumatikách), v obuvnictví (5 % světové produkce), ve strojírenství, při výrobě produktů z latexu, lepidel ad.

Katedra mechaniky, pružnosti a pevnosti Fakulty strojní Technické univerzity v Liberci se zabývá teoretickým a experimentálním výzkumem chování pryží a jeho numerickou simulací již více než 15 let a má v tomto oboru za sebou řadu úspěšných projektů.

Patří k nim experimentální určení mechanických vlastností pláště pneumatických pružin a numerická simulace jejich odezvy, termomechanická odezva „smart“ pryžových kompozitů vyztužených pleteninou a tkaninou ze slitiny s tvarovou pamětí, výzkum odezvy pryžových segmentů používaných k odpružení tramvajových kol, výzkum třecích vlastností pryží používaných k výrobě dopravníkového pásu nebo vyšetřování změny mechanických vlastností pryžových materiálů v závislosti na teplotních změnách.

Výroční desáté pokračování mezinárodní konference zaměřené na pryž se bude konat za dva roky v Mnichově.

Radek Pirkl

Foto: organizátoři akce

Další články v rubrice

IMG_4707-4.jpg

Motorkáře pomůže vycvičit neuronová síť

Smutná data hovoří jasně – Česko patří v evropském srovnání v počtu usmrcených motorkářů na milion obyvatel k zemím s nejčernější bilancí. A vědci z TUL nyní chtějí spolu s Asociací autoškol České republiky a Asociací polygonů Autoklubu ČR pomoci...

2. 10. 2024 | Věda a výzkum | 557

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

470249104_1079878764149048_8819624344635591363_n-2.jpg

Novým děkanem ekonomické fakulty bude Marek Skála

Akademický senát Ekonomické fakulty TUL zvolil na svém pondělním zasedání Ing. Mgr. Marka Skálu, Ph.D., kandidátem na děkana pro příští volební období. Rektor souhlasí se jmenováním, nový děkan tak povede fakultu v letech 2025–2028.

17. 12. 2024 | Univerzita | 444