Norští a čeští doktorandi ve společném projektu

S norskou University of Stavanger spolupracuje naše univerzita na projektu rozvoje doktorských studijních programů zaměřených na strojírenství, materiály a mechatroniku. Projekt financují fondy EHP a Norské fondy.

Projekt je z velké části postaven na výměně zkušeností mezi našimi a norskými doktorandy s návazností na inovaci koncepce doktorského studia technického zaměření. Pět našich doktorandů a dva zaměstnanci z technických fakult strávili proto v prosinci loňského roku týden na semináři na partnerské univerzitě v Norsku, čtyři hosté z Norska – doktorandi a vyučující – přijeli k nám na liberecký seminář minulý týden.

Studenti z University of Stavanger (UiS) byli našimi hosty také už před půl rokem, kdy přijeli na letní školu, kterou pořádala naše univerzita v srpnu v Ekocentru Oldřichov v Hájích jako součást ročního společného projektu.

Náplní česko-norských odborných setkání jsou semináře s přednáškami akademických pracovníků a zaměstnanců partnerských univerzit a odborníků z průmyslu, prezentace dizertačních prací a výsledků výzkumů a také návštěva laboratoří a kateder fakult.

„Účastním se tohoto projektu proto, abych mohl nabrat nové zkušenosti a nový pohled na věc od kolegů-studentů z jiného evropského pracoviště. Prohlédl jsem si tady laboratoře a diskutuji s vašimim kolegy nad tématy blízkými pro moji dizertační práci,“ řekl redakci T-UNI Endashaw Tesfaye Woldemariam, který se na své domácí University of Stavanger zabývá správou dat z numerických simulací používaných při optimalizaci produktového designu. „Byl jsem i na letní škole, která byla intenzivním workshopem. Je to velmi obohacující,” dodává norský student.

Endshaw Testaye studuje na Oddělení mechanického a strukturálního inženýrství a materiálních technologií Fakulty vědy a technologií na Univerzitě ve Stavangeru.

Výzkum a výuka tohoto oddělení univerzity, která sídlí při jihozápadním pobřeží Norska, se orientuje na aktivity v okolí pobřeží včetně námořnictví a podmořských technologií.

„Ve svém výzkumu se mimo jiné zabývám mechanickými vlastnostmi a korozí ocelových materiálů používaných pro konstrukce v mořích a koroze je pro nás důležitým mezinárodním tématem, které spojuje naše i vaše výzkumy,“ říká profesor Hirpa Gelgele Lemu, hlavní řešitel projektu za University of Stavanger.

Obdobím projektu s názvem Spolupráce ve vykonávání doktorských studijních programů zaměřených na strojírenství, materiály a mechatroniku / Collaboration in the execution of doctoral study programmes focusing on engineering, materials and mechatronics je březen 2015 až únor 2016, projekt podpořily Norské fondy a fondy EHP částkou téměř jeden milion korun. Partnery za naši univerzitu byly Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace, fakulta strojní, fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií a fakulta textilní.

Návštěva norského týmu na naší univerzitě byla předposlední z plánovaných akcí, obě strany se ale shodly na tom, že spolupráce mezi školami by měla pokračovat i nadále a vyústit by mohla i v ustanovení česko-norského studijního double degree programu.

„Společné setkávání a diskutování nad vědeckými tématy, nad Ph.D. studiem, nad možnostmi ,Double degree diploma‘ v rámci tohoto projektu prohlubuje vztahy mezi oběma univerzitami a jsem velmi rád, že můžeme s TUL spolupracovat, protože s lidmi, se kterými jsem se setkal, a laboratoře a experimentální zařízení, které jsem viděl, jsou na velmi vysoké úrovni. Za UiS mohu říci, že chceme s TUL dlouhodobě spolupracovat, a to jak v oblasti mobilit zaměstnanců i studentů, tak také v oblasti dalších projektů na úrovni pedagogických a vědeckých,shrnuje Hirpou Gelgele Lemu.

Katedry na University of Stavanger se zaměřují mimo jiné na studium technických věd, pokročilých technologií a strojních zařízení, výzkum a vývoj ropného inženýrství  a další odvětví. „Jejich studijní obory a výzkumná zaměření jsou multidisciplinární a mezioborové, a proto lze nalézt řadu společných témat s výzkumem na naší univerzitě, například v oblasti spolupráce na vývoji lehkých kompozitních materiálů pro mořské konstrukce,“ říká hlavní řešitel projektu na české straně Michal Petrů a dodává: „Zaměření a výsledky výzkumů norských a českých doktorandů jsou srovnatelné, pro další spolupráci tedy máme na co navazovat.“

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Šaty se vrací do oběhu jako ramínko na šaty. Roman Knížek (vlevo) a Pavel Hendrichovský představují ramínko vyrobené z textilního recyklátu.

Pomůžeme světu zbavit se tun textilního odpadu

Recyklace textilu už nemůže být jednodušší. Celou bundu, kalhoty nebo tričko z bavlny i veškerých syntetických materiálů včetně zipů, knoflíků a druků rozemelete na co nejmenší částečky, směs zalijete pryskyřicí a vylisujete z ní pevnou desku. Tu...

8. 11. 2023 | Věda a výzkum | 877

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce