O nejmodernějších léčebných aplikacích přednášeli hosté z Británie a Francie

Profesor Bayat.jpg
Profesor Bayat

Přední odborník na problematiku regenerace kožní tkáně profesor Bayat z University of Manchester přednášel na naší univerzitě v pondělí 20. června. Včera na něj navázal doktor Prasetyant z Institutu Jean-Marie Lehna ve Štrasburku se svou přednáškou o cíleném vkládání léčiv do rakovinných buněk.

Tým profesora Ardeshira Bayata působícího na Institute of Inflammation and Repair se věnuje především výzkumu molekulárního pozadí hojení akutních a chronických ran, příčinám vzniku abnormálního jizvení a  fibrotickým změnám kůže. K významným výsledkům týmu profesora Bayata patří například studium a definice klinických fenotypů kožních jizev a vývoj nového typu ex vivo modelu umožňujícího lepší porozumění procesu hojení akutních ran a keloidů.

V pondělí v konferenčním sále CxI předstoupil Ardeshir Bayat s přednáškou „Dermal substitute-assisted cutaneous repair: an emerging paradigm for a transformational cutaneous tissue regenerative strategy“, ve které se věnoval především kožním náhradám a jejich vlivu na proces hojení akutních a chronických ran.

Včera jsme hostili dalšího zahraničního přednášejícího, který se ve svém výzkumu zabývá nejmodernějšími léčebnými aplikacemi. V přednáškovém sále budovy G představil svůj výzkum Dr. Eko Adi Prasetyant, vědec prestižního Institut de Science et d'Ingénierie Supramoléculaires (ISIS) Université de Strasbourg (nazývaným též podle nositele Nobelovy ceny za chemii z roku 1987 Institut Jean-Marie Lehna).

Z 18měsíční stáže na tomto institutu, kde působí také Martin Karplus, nositel Nobelovy ceny za chemii (2013), se loni na podzim vrátila Veronika Zajícová z Oddělení nanomateriálů v přírodních vědách CxI, která ve Štrasburku pracovala ve skupině profesorky Luisi de Cola. Tato skupina, v níž pracuje jako hlavní asistent doktor Prasetyant, se dlouhodobě zaměřuje na syntézu nových typů nanomateriálů určených pro biomedicínské aplikace, aktuálně to je výzkum v oblasti hybridních hydrogelů, zeolitů, Cell targeting and Cell imaging a další.

Toto výzkumné téma Eko Adi Prasetyant včera našim vědcům a studentům přiblížil. Přednášel o novinkách ve svém výzkumu zaměřeném na využití nových typů hybridních hydrogelů určených k lepší proliferaci buněk pro biomedicínské aplikace.

Především se však jeho výzkum zaměřuje na cílené vkládání účinných látek, zejména léčiv, do rakovinných buněk pomocí nových typů nano-drug delivery sytémů na bázi zeolitů nebo porézních, řízeně degradovatelných nanočástic. Výsledky lze ovšem použít například i pro oblast biosenzorů a další.

-red-

Další články v rubrice

Šaty se vrací do oběhu jako ramínko na šaty. Roman Knížek (vlevo) a Pavel Hendrichovský představují ramínko vyrobené z textilního recyklátu.

Pomůžeme světu zbavit se tun textilního odpadu

Recyklace textilu už nemůže být jednodušší. Celou bundu, kalhoty nebo tričko z bavlny i veškerých syntetických materiálů včetně zipů, knoflíků a druků rozemelete na co nejmenší částečky, směs zalijete pryskyřicí a vylisujete z ní pevnou desku. Tu...

8. 11. 2023 | Věda a výzkum | 868
IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 397

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce