Informatické fórum o komunikačních technologiích v roli služeb

informatické fórum.jpg
Hans-Dieter Zimmermann

Krizový management, digitální transformace ve věku čtvrté průmyslové revoluce či aplikace, které zvyšují bezpečnost provozu na silnicích, to byla témata Libereckého informatického fóra, které naše ekonomická fakulta pořádala v úterý 8. listopadu.

Úvodní přednášku již jedenáctého mezinárodního fóra informatiků měl emeritní profesor z Institute of System Sciences at the Johannes Kepler University of Linz Gerhard Chroust. Jejím tématem byly Systémové strategie pro přežití katastrof.

„Pro krizový management jsou nejdůležitější lidé,“ uvedl profesor Chroust. „Problémem je, že lidé pomáhající řešit nějakou krizovou situaci jsou dobrovolníci, mají odhodlání, ale nevědí, jak přesně pomoci, navíc spolupracují poprvé a asi i naposledy v životě. A to ve stresu, pod velkým tlakem, většinou v krajních podmínkách,“ pokračoval Gerhard Chroust.

Svou přednášku o krizovém managementu shrnul provoláním: „Připravovat se, připravovat se a pak se znovu připravovat! Jedině dobrá příprava může zmírnit následky krizové situace.“

Jan Skrbek, vedoucí pořádající katedry informatiky a hlavní organizátor akce, navázal na úvodní přednášku komentářem, ve kterém shrnul výsledky cvičení integrovaného záchranného systému na black-out v Praze. Podle odhadů by se Praha, ve které by si bez elektrické energie lidé nevybrali peníze z bankomatů, nemohli by splachovat, téměř nic by si nekoupili a nemohli by si ani natočit vodu z kohoutku, propadla za tři dny do chaosu.

„Navíc premiér má pravomoc v případě takového ohrožení vypnout mobilní síť a internet a rezervovat tyto přenosové informační kanály pouze pro integrovaný záchranný systém a generální štáb. Lidé by neměli přístup k informacím,“ shrnul Jan Skrbek a dodal: „Jak v takovém případě zajistit přenos informací, i to jsou témata, kterými se na naší katedře zabýváme.“

Do ranku přenosu informací v krajních situacích spadají i dnes již používané systémy a aplikace v chytrých telefonech, které upozorní řidiče na blížící se nebezpečí nebo nestandardní situaci. Tomuto tématu se na úterním fóru v posluchárně M na Harcově věnovali ve svých přednáškách členové pořádající katedry David Kubát a Marián Lamr v odpoledním bloku.

Ze zahraničních hostů hovořil v úterý ještě Hans-Dieter Zimmermann ze švýcarské FHS St. Gallen. Jeho tématem byla digitální transformace v době čtvrté průmyslové revoluce, konkrétně se zaměřil na Emerging Digital Economy.

Na libereckém informatickém fóru, které se konalo pod záštitou děkana Ekonomické fakulty TUL Miroslava Žižky a ve spolupráci katedry informatiky a Severočeské pobočky České společnosti pro systémovou integraci, se sešla asi stovka lidí.

Mezinárodní konference je každoročně určena podnikovým a informačním manažerům, konzultantům, pracovníkům státní správy, akademickým pracovníkům, studentům i absolventům informatických studijních oborů.

-pir-

Další články v rubrice

Profesor Lukáš.jpg

Profesor Lukáš o důležitosti sdílení vědeckých dat

Profesor David Lukáš, uznávaný expert na fyzikální principy tvorby polymerních nanovláken, zdůrazňuje význam otevřeného sdílení dat pro rozvoj vědeckých teorií. Dát k dispozici nasbíraná vědecká data a umožnit jejich dlouhodobou dohledatelnost je...

8. 11. 2024 | Věda a výzkum | 325
Kostel vizualizace.jpg

Dostane Liberec nový kostel vytištěný z betonu?

Evangelický kostel na náměstí Českých bratří v Liberci zbourali komunisté v 70. letech minulého století, nyní by se mohl svatostánek na původní místo vrátit. Tentokrát ale v moderní podobě a celý vytištěný z betonu. Koncepční návrh připravil...

28. 4. 2025 | Věda a výzkum | 715

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 714
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 395