Vědci mapují prameny na Liberecku a hledají pamětníky

Vědci mapují prameny na Libercku a hledají pamětníky
Vědci zkoumají prameny

Celkem 43 pramenů z česko-německého příhraničí vybrali vědci z naší univerzity, České zemědělské univerzity a Technische universität Dresden pro výzkum v rámci projektu "Prameny spojují krajiny a lidi". Zajímají je souřadnice pramenů, jejich botanické a zoologické charakteristiky i hydrochemické vlastnosti a provádějí také kulturně-geografický výzkum.

„Zaměřujeme se na historii pramenů, jak je lidi využívali a využívají a jak o ně pečují, jak se jmenovaly před válkou i dnes. Zajímají nás také na legendy, rituály a příběhy s prameny spojené,“ přibližuje projekt vedoucí výzkumu Kateřina Rudincová. K nejznámějším legendám patří podle ní například příběh pramene sv. Zdislavy v Lemberku, o jehož léčivých účincích najdeme zmínku již v Dalimilově kronice. V katastru Osečné se zase nachází pramen Ploučnice, o kterém ve své povídce píše Karolina Světlá.

Kromě studia a vyhledávání zmínek v archivech pracují vědci se svými studenty i v terénu. V srpnu a září navštívili několik obcí na Liberecku i v blízkosti hranic (Janův Důl, Hlavice, Lesnovek, Světlá pod Ještědem, Chrastava). Hovořili se starosty v Krompachu, Varnsdorfu a Osečné.

Do svého výzkumu chtějí zapojit i veřejnost, aby získali co nejvíce informací k pramenům v oblasti mezi Libercem a Žitavou. Zájem mají především o fotografie, osobní příběhy, rodinné vzpomínky nebo místní pojmenování z minulosti. „Uvítáme, když nám kdokoliv nahlásí i třeba zapomenutý pramen, o kterém nyní nevíme. Každého „objevitele“ a jeho tip na neznámý pramen, námět, fotografii nebo jinou informaci odměníme,“ říká vedoucí projektu Jiří Šmída, proděkan FP TUL.

Pro nahlášení informací je připravena speciální online mapová aplikace na adrese prameny.tul.cz/mapa. Tam lze označit místo, zadat oficiální i neoficiální název, typ pramene, nahrát fotografii a připojit krátký příběh.

-red-
Foto: E. Lehmden.

Další články v rubrice

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 395

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce