Naše technická mise v Kambodži

Zapojování třífázového motoru.JPG
Zapojování třífázového motoru.

Technické vzdělávání pomáháme rozvíjet i v Kambodži. Na střední škole krále Norodoma Sihamoniho právě skončil projekt, do kterého se zapojil také David Krčmařík z CxI. Vedl praktické workshopy elektrotechniky pro učitele středních škol.

Hlavním cílem projektu Podpora technického vzdělávání v Kambodži bylo zvýšení vzdělávacích kapacit učitelů technický oborů na střední škole Preah Bat Somdech Preah Boromneat Norodom Sihamoni, dále posílení zázemí praktické výuky technických předmětů, zajištění zásobení vodou a propagace technického vzdělávání v provincii Kampong Chhnang, která leží asi 30 km severně od hlavního města Phnompenh.

Projekt realizovala Česká zemědělská univerzita (ČZU) od srpna 2015 do února 2017 a při jeho naplnění pomáhali odborníci z kambodžské Royal University of Agriculture, za českou stranu pak i řada expertů mimo ČZU – zapojila se například Komora zemědělských poradců a také Technická univerzita v Liberci.

David Krčmařík z Laboratoře systémové integrace Centra pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL (CxI) odletěl do Kambodže na čtrnáct dní loni v srpnu.

Učitele z cílové střední školy, ale i ze škol v regionu učil základy elektroniky, seznámil je s programováním PLC systémů české výroby, s programováním Arduina a krátce jim představil také Matlab a LabView.

„Šlo mi o to, abych co nejméně přednášel, ale abych v duchu projektu, hlavně předal praktické dovednosti, které tamnímu školství pomohou. Před cestou do Kambodže jsem proto připravil několik desek s obvody, vzal jsem také pájecí stanici, třífázový elektromotor a další vybavení, aby si učitelé mohli co nejvíce věcí sami zapojit a osahat,“ říká ke své asijské misi David Krčmařík.

Připomíná, že na stavu Kambodže se podepsali svým řáděním Rudí Khmerové, kteří nejprve vyvraždili asi čtvrtinu obyvatel země, soustavně pronásledovali inteligenci a v ozbrojených bojích až do nedávné doby dále Kambodžu decimovali. „Ve vývoji školství a v předávání znalostí vůbec zeje v Kambodži velká propast,“ shrnuje Krčmařík důvody, proč Kambodža potřebuje pomoc s rozvojem a vzděláváním i v těch nejzákladnějších oblastech.

„Mí studenti-učitelé měli opravdu zájem a byli velmi učenliví. Měl jsem na výuku jen pozitivní ohlasy,“ podotýká David Krčmařík s tím, že vedl deset kurzistů, s vysvětlováním látky mu pomáhala tlumočnice. Pro svůj kurz vytvořil také skripta v angličtině, která dnes kolují v Kambodži i v překladu do khmérštiny.

Díky projektu, který před několika dny skončil, byla v areálu školy krále Norodoma Sihamoniho založena školní farma s rostlinnou a živočišnou produkcí a zpracovatelským centrem zemědělských produktů. Na pozemcích vznikly rybníky pro chov ryb, zavlažované pole pro pěstování obilovin na krmivo a pozemky pro pěstování ovoce a zeleniny se dvěma včelstvy. V centrálním prostoru farmy byla založena školka pro pěstování sazenic, pěstírna hub, kompost, vykopána studna, postavena venkovní učebna, vepřín či vodárenská věž s úpravnou vody.

Na závěr přidejme zajímavost k česko-kambodžským vztahům, která není bez souvislosti k projektu, do nějž se zapojila také naše univerzita: Současný panovník Kambodže Norodom Sihamoni (v čele země od 14. října 2004) studoval tanec v Praze, třináct let žil v Československu a dodnes hovoří plynně česky.

Radek Pirkl

- s využitím zprávy Velvyslanectví ČR v Phnompenhu ze dne 17. 2. 2017

Foto: archiv Davida Krčmaříka

Další články v rubrice

Šaty se vrací do oběhu jako ramínko na šaty. Roman Knížek (vlevo) a Pavel Hendrichovský představují ramínko vyrobené z textilního recyklátu.

Pomůžeme světu zbavit se tun textilního odpadu

Recyklace textilu už nemůže být jednodušší. Celou bundu, kalhoty nebo tričko z bavlny i veškerých syntetických materiálů včetně zipů, knoflíků a druků rozemelete na co nejmenší částečky, směs zalijete pryskyřicí a vylisujete z ní pevnou desku. Tu...

8. 11. 2023 | Události | 849
IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 292

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

dfsf.jpg

Novou kvestorkou TUL je Martina Froschová

Absolventka naší ekonomické fakulty působila posledních 14 let na pozici asistentky kvestora Technické univerzity v Liberci. Zná tedy velmi dobře univerzitní prostředí i příslušnou legislativu.

15. 3. 2024 | Lidé | 540