Naše univerzita navázala spolupráci s malajsijskými partnery

Naše univerzita navázala spolupráci s malajsijskými partnery
Podpis memoranda

Memorandum o spoluprácioblasti akademické a vědecké činnosti a výměny studentů a pedagogů s největší malajsijskou univerzitou Universiti Teknologi MARA (UiTM) podepsal 14. srpna rektor univerzity Zdeněk Kůs ve městě Shah Alam poblíž Kuala Lumpur. Za UiTM memorandum podepsal rektor univerzity Prof. Emeritus Dato´Dr Hassan Said, aktu byl přítomen velvyslanec ČR v Malajsii Rudolf Hykl.

„Navázání spolupráce mezi TUL a UiTM je jedním z konkrétních výsledků mise rektorů českých vysokých škol do Malajsie, kterou v roce 2015 zorganizoval Zastupitelského úřadu Kuala Lumpur ve spolupráci s Českou konferencí rektorů,“říká profesor Kůs s tím, že malajsijská univerzitou, která je se svými 160 tisíci studenty největší malajsijskou univerzitou, má zájem o spolupráci především v oblasti textilního průmyslu, mechatroniky a robotiky.

Spolupráce má už své konkrétní výsledky, neboť naše univerzita byla již letos spolupořadatelem vědecké konference Internationla Conferenceon Advances in Mechanical Engineering , kterou zorganizovala UiTM a na které přednášeli prorektorka TUL Soňa Jandová, student doktorského studia na fakultě strojní Martin Borůvka a paní Mohanaprya Venkataraman z fakulty textilní.

Delegace naší univerzity jednala také s vládní agenturou na podporu rozvoje a komercializace nanotechnologií NanoMalaysia a dalšími universitními subjekty o spolupráci v oblasti výzkumu, vývoje a komercializace nanotechnologií.Jednání za malajsijskou stranu vedl výkonný ředitel agentury Dr. Rezal Khairi Ahmad, přítomni kromě vedení společnosti byli také zástupci výzkumného sektoru z předních malajsijských univerzit, jako je University of Malaya nebo University Sains Malaysia, a zástupci výzkumných laboratoří a inovačních center. Schůzka byla iniciována velvyslanectvím ČR s cílem napomoci k navázání substantivní spolupráce v oblasti výzkumu a aplikace nanotechnologií, ve kterých TUL patří mezi evropskou a mezinárodní špičku a které jsou také jednou z priorit podpory rozvoje malajsijské vlády. „Hovořili jsme o možnostech realizace společných projektů a transferu technologií, např. v případě vývoje nanovláken a nanopovrchů s využitím v automobilovém nebo textilním průmyslu, či ve zdravotnictví,“ dodal profesor Kůs. Připomněl, že Technická univerzita v Liberci se již delší dobu zaměřuje na rozvoj styků s partnery v oblasti JV Asie. V roce 2016 již TUL navázala v Malajsii spolupráci také s Universiti Sains Malaysia v Penangu. 

J. Kočárková
Foto: Soňa Jandová

Další články v rubrice

Šaty se vrací do oběhu jako ramínko na šaty. Roman Knížek (vlevo) a Pavel Hendrichovský představují ramínko vyrobené z textilního recyklátu.

Pomůžeme světu zbavit se tun textilního odpadu

Recyklace textilu už nemůže být jednodušší. Celou bundu, kalhoty nebo tričko z bavlny i veškerých syntetických materiálů včetně zipů, knoflíků a druků rozemelete na co nejmenší částečky, směs zalijete pryskyřicí a vylisujete z ní pevnou desku. Tu...

8. 11. 2023 | Věda a výzkum | 868

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce