Národní kolo soutěže průlomových nápadů Falling Walls Lab vyhrála naše studentka Markéta Klíčová s konceptem nanovlákenné dvouvrstvy, která usnadňuje hojení po operacích tlustého střeva. V listopadu bude s tímto nápadem TUL a Českou republiku reprezentovat na celosvětovém finále v Berlíně.
Soutěž Falling Walls Lab je určena všem, kteří mají skvělý nápad, jenž má potenciál změnit svět, a kteří jej dokáží během tří minut prezentovat porotě. České kolo pořádaly v brněnském science centru Vida! 16. května výzkumné centrum CEITEC, německá ambasáda v Praze a DAAD Praha.
Z 15 soutěžících obstála nejlépe Markéta Klíčová, studentka Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL. Zvítězila, a tím získala vstupenku na celosvětové kolo, které se koná 8. listopadu v Berlíně.
„Těší mě dvojnásob, že jsem kromě hlavní ceny získala také Cenu publika. Znamená to snad, že téma a způsob, kterým jsem ho podala, jsou srozumitelné širší veřejnosti,“ řekla redakci T-UNI vítězka.
Tematika soutěžních nápadů byla různorodá: hovořilo se o architektuře, léčbě ekzémů nebo o domácím násilí.
Naše studentka zaujala s nápadem nanovlákenné hojivé náplasti pro krytí anastomóz na tlustém střevě. Po resekci části tlustého střeva, zasažené karcinomem, chirurgové zdravé části orgánu spojí anastomózou – spojkou. Toto místo bývá příčinnou pooperačních komplikací, které podle studií u 6–22 % pacientů končí smrtí. Skrz anastomózu může prosakovat obsah střev, který zapříčiní infekci v těle.
Markéta Klíčová proto v týmu s Janou Horákovou vyvíjí na katedře netkaných textilií a nanovlákenných materiálů FT TUL nanovlákennou vrstvu, kterou se zvnějšku anastomóza přikryje. Unikátnost řešení spočívá v kombinaci dvou materiálů. Hydrofilní nanovrstva přilne k ráně, kryje ji a usnadňuje hojení, kdežto svrchní vrstva je hydrofobní a izoluje anastomózu od prostředí dutiny břišní.
„Na trhu jsou materiály, které tento problém řeší, ale žádný z nich úniku obsahu střev do těla spolehlivě nezabrání. Naše dvouvrstva tu ambici má,“ říká vítězka Markéta Klíčová, kterou v létě čekají státnice na oboru Nanotechnologie. Po prázdninách by chtěla nastoupit na KNT jako doktorandka a v laboratoři tkáňového inženýrství se dále věnovat vývoji této „nanonáplasti“.
Aplikace krycího nanomateriálu je velmi snadná a obejde se bez zvláštního školení chirurgů. K velkým výhodám patří také to, že „nanonáplast“ je biodegradabilní – až doslouží, tělo ji vstřebá.
Uvedení do chirurgické praxe předchází ještě dlouhá cesta přes klinické testy a Státní ústav pro kontrolu léčiv, ale v současné době už probíhají ve spolupráci s Biomedicínským centrem v Plzni in vivo testy nového materiálu na prasatech.
„V Berlíně bych chtěla představit konkrétní výsledky, které na základě těchto testů získáme,“ dodává Markéta. Součástí výhry v českém kole je také koučink s ředitelem CEITEC Markusem Detenhofferem, který by Markétě měl pomoci vyladit prezentaci na berlínské velké finále.
Kromě samotné soutěže získala také vstupenku na světovou konferenci Falling Walls, které se každoročně účastní vědecké špičky světového renomé včetně nobelistů. Letos v listopadu se svým příspěvkem vystoupí například americký fyzikální chemik W. E. Moerner ze Stanfordovy univerzity, držitel Nobelovy ceny (2014) za chemii.
Radek Pirkl
Další články v rubrice
TUL začíná spolupracovat s prestižní thajskou univerzitou v oblasti robotiky pro medicínské aplikace
Robotika pro medicínské aplikace se stane společným tématem spolupráce Technické univerzity v Liberci a thajské Chiang Mai University. Pracoviště obou universit disponují špičkovým vybavením a mohou se vzájemně obohacovat.
Motorkáře pomůže vycvičit neuronová síť
Smutná data hovoří jasně – Česko patří v evropském srovnání v počtu usmrcených motorkářů na milion obyvatel k zemím s nejčernější bilancí. A vědci z TUL nyní chtějí spolu s Asociací autoškol České republiky a Asociací polygonů Autoklubu ČR pomoci...
Dostane se i pod povrch. Nový elektronový mikroskop pomocí přesných lokálních řezů otvírá 3D pohled na zkoumaný vzorek
Mikroskop za více jak 45 milionů korun dokáže zobrazit zkoumaný předmět v nanometrovém rozlišení a současně umožňuje podívat se i pod povrch zkoumaného vzorku. To lze velmi dobře využít například pro komplexní analýzu kvality materiálu a...