
Užší spolupráci na výuce a základním i aplikovaném výzkumu, ale i lepší dosahování na společné projekty. Tyto benefity obsáhne nově uzavřená smlouva mezi Technickou univerzitou v Liberci a Ústavem termomechaniky Akademie věd ČR. Mimo jiné přinese zřízení a provozování společné Laboratoře mechaniky tekutin a termodynamiky.
„Věřím, že smlouva povede k prohloubení vzájemné spolupráce a usnadní a zintenzivní vědeckou práci,“ řekl rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina během podpisu smlouvy.
Obě strany se zavázaly k provozování společného pracoviště, které zajistí vysokou úroveň výzkumu v oblasti mechaniky tekutin, interakce tekutin s pružnými tělesy, termodynamiky a sdílení tepla. Nově zřízená laboratoř nahradí dvě dřívější společná pracoviště „Laboratoř optických měřicích metod“ a „Laboratoř tkáňové biomechaniky“.
„Tato smlouva reflektuje současný vývoj. Některé oblasti spolupráce jsme utlumili, jiné naopak zvýrazníme. A věříme, že spolupráce v rámci jedné laboratoře bude efektivnější,“ řekl ředitel Ústavu termomechaniky Akademie věd ČR (ÚT) Miroslav Chomát.
Vzájemné spojenectví TUL a ÚT umožní společný výzkum v oblasti mechaniky tekutin a termodynamiky, numerických simulací proudění, sdílení tepla, interakcí s poddajnými tělesy a modelování termofyzikálních vlastností tekutin.
Podpisem smlouvy obě strany stvrdily také zájem na spolupráci v oblasti výuky na TUL. Ta se spolu s oblastí výzkumu týká Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL (FM) a Fakulty strojní TUL.
V oblasti výzkumu obě instituce společně pracovaly nebo stále pracují na třech projektech. Součástí jednoho z projektů základního výzkumu, který řeší aeroelastického kmitání v lopatkových strojích, v turbínách a kompresorech, jsou i odborníci z Duke Univerzity, N.C., USA. „Úzká součinnost je výhodná pro obě strany. Ústav termomechaniky má desítky let zkušeností s experimentální aerodynamikou vysokých rychlostí, my zase máme výborné experimentální vybavení na měření a analýzu těch dějů. Společně můžeme dosahovat špičkových vědeckých výsledků,“ nastínil Petr Šidlof z Ústavu nových technologií a aplikované informatiky FM.
„V souvislosti s podpisem smlouvy počítám s tím, že dojde k rozšíření spolupráce a k rozsáhlejšímu využití vybavení, které bude nyní k dispozici. Dohromady dáme komplexnější portfolio výzkumných oblastí, na nichž jsme schopní společně pracovat. Velkým benefitem bude také společné připravování projektů a věřím, že se zvýší naše šance na úspěch,“ uvedl děkan Fakulty strojní Jaromír Moravec.
Adam Pluhař
Další články v rubrice

Emeritní rektor Kůs je členem kontrolní rady Technologické agentury ČR
Členy kontrolní rady Technologické agentury ČR volí Poslanecká sněmovna na čtyřleté období. Profesor Zdeněk Kůs bude tedy ve funkci do roku 2027.

TUL se stane součástí evropské inovační sítě na využití 5G technologií. Díky novému projektu
Podpořit rozvoj kvalifikované pracovní síly v oblasti pokročilých 5G technologií, a tím napomoci inovacím a hospodářskému růstu. To je jeden z důležitých přínosů mezinárodního projektu Deep Tech Empowerment for Higher Education Institutes (akronym...

Pod zemí pracuje ultrazvuk. Nová chytrá technologie čistí ucpané vrty
Naši vědci spolu s průmyslovými partnery vyvinuli ekologicky bezpečnou metodu čištění zanesených vodních vrtů pomocí ultrazvuku. Přínos nové „smart“ technologie spočívá v tom, že vůbec nezatíží životní prostředí a je navíc šetrná k tělesu vrtu....