Evropský parlament mládeže zasedal na TUL. Zabýval se i vědou a výzkumem

Anežka_CZ_CW 2-3.jpg
V učebně TUL právě zasedá jedna z komisí Evropského parlamentu mládeže. Foto: EPM

Technická univerzita v Liberci hostila třídenní konferenci Evropského parlamentu mládeže v ČR Liberec 2021 zaměřenou na vědu a technologický pokrok. Na 80 studentů středních škol z několika evropských zemí, 50 facilitátorů a 10 učitelů se zaměřilo na budoucnost a v prostorách TUL v angličtině diskutovalo na témata kybernetické bezpečnosti, výzkumu vesmíru nebo řešení klimatické změny.

Rektor TUL Miroslav Brzezina přivítal desítky mladých lidí z celé Evropy na půdě liberecké univerzity. Instituce, jež jak rektor podotkl, pomáhá posouvat technologický vývoj a výzkum. V zaplněné aule rektor zmínil za všechny objevy libereckých vědců Nanospider – první stroj, který umožil průmyslovou výrobu netkaných textilií tvořených nanovlákny. Nanospider otevřel široké spekturm využití nanomateriálů v nejrůznějších oborech lidské činnosti. Rektor zároveň navázal na motto „Creating momentum of the future“, jež konferenci provázelo.

„Naše budoucnost se bez udržitelného pokroku neobejde. Ať už je to myšleno v kontextu naší země, Evropy nebo celého světa. Budete to právě vy, dnešní studenti a budoucí učitelé, fyzikové, chemici, lékaři, technologové, strojní inženýři, architekti, programátoři nebo ekologové, kdo posunete vědecké poznání a kdo můžete svým přispěním pomoci zlepšit život na planetě. Zároveň tak, abychom Zemi našim potomkům nepřenechali v zuboženém stavu,“ pronesl rektor TUL Miroslav Brzezina.

Rektor také zmínil výdobytek, který si většina dnešních studentů patrně ani neuvědomuje. Tím je možnost svobodného šíření názorů a myšlenek. „Vaše konference mě naplňuje radostí a s myšlenkou Evropského parlamentu mládeže velmi sympatizuji. Učí totiž vás, mladé lidi, svobodně a sebevědomě diskutovat, nebát se projevit názor, stát si za ním, ale i poslouchat druhé a třeba i uznat, že pravda je někde jinde. Protože naslouchání druhému a vzájemná diskuse jsou pilířem demokracie a svobodné a zdravé společnosti. Tuto svobodu si, prosím, nenechejte nikdy vzít.“

Volba padla na Liberec díky vědě a výzkumu

„Město Liberec nás zaujalo svým významem na poli vědy a výzkumu. Při studovaní historie města a jeho významu bylo zcela jasné, že se téma konference bude zaměřovat na technologii, vývoj a výzkum, neboť právě pro ně je Liberec tak známý,“ uvedla za organizátory Diana Šabatová.

Studenti během zasedání pracovali a trávili všechny části konference v osmi skupinách (komisích). V nich řešili například bezpečnost na internetu, datovou strategii EU, uhlíkovou stopu či problematiku distančního vzdělávání. Své přidělené téma měla každá komise za úkol rozebrat, stanovit si jeho problémy, nalézt vhodná řešení a ta pak shrnout ve své rezoluci. Tu v poslední den konference prezentovali na Valném shromáždění a hlasovali o jejím přijetí.

European Youth Parliament (EYP) je mezinárodní vzdělávací nezisková organizace, která vznikla již v roce 1987. Jejím cílem je inspirovat mládež k toleranci a aktivnímu občanství skrze utužení demokratických hodnot, budování mezinárodní spolupráce a zvýšení mezikulturního porozumění. U středoškolských studentů rozvíjí schopnost diskutovat, vyjádřit svůj názor a logicky argumentovat. Zároveň je kladen důraz na vzájemné porozumění a týmovou spolupráci. Projektu EYP se v současné době účastní 40 zemí, které každoročně zapojí přes 35 000 mladých studentů.

V České republice je EYP zastoupeno spolkem Evropský parlament mládeže v ČR, z.s. (EPM). Funguje od roku 1998 a ročně zapojuje přibližně 1 500 mladých lidí. Na území České republiky organizuje Regionální výběrové konference, z nichž jsou vybírání účastníci do Národní výběrové konference. Z tohoto čtyřdenního zasedání porota vybírá nejlepší účastníky, kteří mohou následně reprezentovat ČR na zahraničních konferencích.

Všechna zasedání probíhají výhradně v anglickém jazyce, díky čemuž účastníci zlepšují i své jazykové dovednosti, a to v mezinárodním prostředí. Každé konference se totiž účastní i zástupci dalších členských zemí EYP.

EPM v ČR Liberec 2021 je již druhá konference v Liberci – první se konala v roce 2016. Tématem vědy a výzkumu se však zabývala poprvé.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

Upravene @jaroslav_tomasek (86 of 153).jpg

Nápad a 3D tisk: Soutěž, kde studenti tvoří a překvapují

Model rozvodů spalovacího motoru, interaktivní rostlinná buňka nebo elektrické vypínače propojené s miniaturou domku. To jsou oceněné nápady, které za pomoci 3D tisku zhmotnili středoškoláci přihlášení do soutěže o nejlepší 3D tiskový výukový...

19. 6. 2025 | Události | 516
KWAK v Decathlonu na totemu z TXB desky (4).JPG

Univerzita dostává své technologie na globální trh

Spacáky s nanomembránou značky KWAK se právě v tyto dny dostávají do sítě prodejen Decathlon, největšího světového prodejce sportovního oblečení a vybavení. Membránu spacáků vyvíjeli specialisté z naší katedry hodnocení textilií. Technologie z TUL...

3. 6. 2025 | Události | 490

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

Inaugurace nového děkana FZS TUL Jiřího Beneše (3).JPG

Rektor dnes jmenoval Jiřího Beneše děkanem FZS

Stál u zrodu ústavu, dnes fakulty, zdravotnických studií, podílel se zejména na zajištění programů biomedicínský technik a biomedicínské inženýrství. Profesor Beneš povede fakultu od 1. července 2025 do konce června roku 2029.

9. 6. 2025 | Univerzita | 495