
Na naší univerzitě startují dny otevřených dveří. Mladým lidem se zájmem o robotiku, elektromobilitu či nanotechnologie předvedli vědci Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL špičkově vybavené laboratoře a své výzkumy.
Po představení studijních programů v univerzitní aule se studentům otevřely dveře všech laboratoří zaměřených na příslušné technologie. Pro velký zájem provázeli pracovníci fakulty studenty po skupinkách.
„Letos jsme zařadili i prohlídku laboratoře, kde vyvíjíme jedinečné zařízení na 3D tisk budov,“ zmínil proděkan Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL (FM) Miloš Hernych. Jedná se o dílčí část projektu 3D STAR, na němž se podílí čtyři fakulty TUL.
Součástí projektu je vývoj robotického zařízení pro ambulantní 3D tisk stavebních konstrukcí. V rámci projektu se hledá vhodné koncepční a konstrukční řešení tiskového robota, který se dokáže pohybovat po staveništi. "Jako studenti nám můžete pomoci i s tímto projektem a ještě si vyděláte," uvedl Jan Koprnický z Ústavu mechatroniky a technické informatiky FM.
Další zastávka vedla k univerzitním vozidlům s elektropohonem. „Elektromobilita se dynamicky rozvíjí, zasahuje už do téměř všech oblastí našeho života. Do několika let bude i u nás potřeba spousta odborníků,“ upozornil studenty Pavel Jandura z Ústavu mechatroniky a technické informatiky FM TUL.
V Ústavu Informačních technologií a elektroniky FM zase mohli středoškoláci přihlížet bezchybnosti systému na rozpoznávání a přepis řeči, který vyvinul tým kolem profesora Nouzy. Software dokáže spolehlivě zapisovat několik jazyků. Výhod nejnovějšího software Newton Dictate 5 využívají média nebo soudní zapisovatelé.
V laboratoři nanotechnologií šly z ruky do ruky nanočástice zlata. V krátké prezentaci mohli studenti pochopit princip fungování antigenních nebo těhotenských testů. Skupiny středoškoláků také poznali část náplně Laboratoře mechaniky tekutin. V závěru dne otevřených dveří je na děkanátu čekalo občerstvení.
„Chtěl bych studovat nanotechnologie. Docela mě možnosti uplatnění lákají,“ prozradil středoškolák Vladimír Vávra. Jeho kamaráda Tomáše zase oslovila mechatronika. „Z fyziky strach nemám. Obor má podle mě velkou budoucnost.“
Dny otevřených dveří ostatních fakult Technické univerzity v Liberci:
Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická (online záznam)
Adam Pluhař
Další články v rubrice

Šest univerzit ze tří zemí spojilo téma umělé inteligence na ACC FÓRU
Umělá inteligence se stala středobodem mezinárodního setkání v rámci Akademického koordinačního střediska (ACC), které poprvé hostila Technická univerzita v Liberci. Studenty a pedagogy ze šesti vysokých škol z české, německé a polské části...

Nápad a 3D tisk: Soutěž, kde studenti tvoří a překvapují
Model rozvodů spalovacího motoru, interaktivní rostlinná buňka nebo elektrické vypínače propojené s miniaturou domku. To jsou oceněné nápady, které za pomoci 3D tisku zhmotnili středoškoláci přihlášení do soutěže o nejlepší 3D tiskový výukový...
Z ústavu jsme vybudovali moderní fakultu. Profesor Cvachovec uzavírá svoji osmiletou misi
Profesor Karel Cvachovec stál osm let v čele Fakulty zdravotnických studií Technické univerzity v Liberci – byl jejím prvním děkanem a zároveň jednou z klíčových postav jejího vzniku. Pod jeho vedením se fakulta proměnila v moderní a respektované...