Cenu Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury získal architekt Jiří Suchomel za průkopnictví v oblasti udržitelné architektury, dále za založení a dlouhodobé vedení a rozvíjení dnešní Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Doktor Vladimír Valenta obdržel Poctu hejtmana Libereckého kraje za mimořádný přínos v oblasti veřejného zdraví a zdravotní politiky.
prof. Ing. arch. Jiří Suchomel
Narozen 1944 v Kladně. Vystudoval Fakultu stavební ČVUT a Akademii výtvarných umění v Praze. Ještě jako student se v roce 1969 stal členem Školky libereckého Sialu. Mezi jeho významné projekty z této doby patří přístavba České státní pojišťovny v Liberci a především kulturní dům Crystal v České Lípě, kde experimentoval s využitím sluneční energie.
V letech 1982–1984 realizoval spolu s Emilem Přikrylem a Johnem Eislerem dům IBA v Berlíně. V roce 1984 Jiří Suchomel převzal od Karla Hubáčka vedení Ateliéru 2. Tradici ateliéru se snažil udržet i po roce 1989 jako člen již soukromé kanceláře SIAL. V roce 1993 se habilitoval na Fakultě architektury ČVUT a následujícího roku spoluzakládal dnešní Fakultu umění a architektury Technické univerzity v Liberci a stanul v jejím čele jako první děkan. Na počátku nového tisíciletí byl jmenován profesorem.
Pro domovskou Technickou univerzitu v Liberci realizoval Informační centrum a rektorát a s architektem Jiřím Janďourkem budovu G. V současnosti se věnuje mezifakultnímu multioborovému projektu 3D Star, který se zaměřuje na využití 3D tisku ve stavebnictví a architektuře.
Ceny Ministerstva kultury za literaturu a překladatelské dílo a Ceny Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury a za další umělecké oblasti předával ministr kultury Martin Baxa v neděli 23. října 2022 v Národním divadle.
Cena Ministerstva kultury za přínos v oblasti architektury se uděluje od roku 2009 jako ohodnocení výjimečných uměleckých tvůrčích nebo interpretačních počinů, nebo za dlouhodobé umělecké zásluhy v oblasti architektury. Cena se uděluje na návrh poroty jmenované ministrem kultury. V minulosti ji získaly takové osobnosti české a světové architektury jako byli: Eva Jiřičná, Miroslav Masák, Otakar Kuča, Věra Machoninová nebo Benjamin Fragner. Ceny se udílejí vždy u příležitosti státního svátku 28. října.
MUDr. Vladimír Valenta, Ph.D.
Narodil se roku 1958 v Městci Králové. V roce 1983 absolvoval Lékařskou fakultu hygienickou Univerzity Karlovy v Praze. Doktorát získal v roce 2007 na Fakultě vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové.
Svou profesní kariéru začínal na Okresní hygienické stanici v Jablonci nad Nisou, v roce 1985 přešel na Okresní hygienickou stanici v Liberci. V roce 2001 se stal krajským hygienikem a ředitelem Krajské hygienické stanice Libereckého kraje se sídlem v Liberci. Věnoval se oblasti veřejného zdraví a zdravotní politice. V letech 2012–2016 zastával funkci hlavního hygienika České republiky, poté opět vedl Krajskou hygienickou stanici Libereckého kraje se sídlem v Liberci, a to až do roku 2021, kdy ohlásil odchod do důchodu. Během covidové krize se výrazně zasloužil o zvládnutí epidemie a zmírnění jejích dopadů na občany v regionu.
Bohatá byla také jeho pedagogická činnost, přednášel na zdravotnických školách a Technické univerzitě v Liberci. Na naší fakultě zdravotnických studií přednášel v letech 2007–2021, v roce 2019 zastával také funkci proděkana Fakulty zdravotnických studií TUL a je stále činným členem fakultní vědecké rady.
MUDr. Valenta také vede přednášky zaměřené na preventivní medicínu v rámci studijního programu "sport se zaměřením na zdravý životní styl" na Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL.
Na udělení Pocty hejtmana letos veřejnost nominovala 26 kandidátů, finálních osm osobností vybrala odborná porota. Poctu hejtmana laureátům předal minulý týden hejtman Libereckého kraje Martin Půta a pogratulovat přišel také primátor Liberce Jaroslav Zámečník.
Mezi letošními laureáty je také profesor Petr Moos, který dlouhodobě spolupracuje s TUL, především s Fakultou mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL.
Pocty hejtmana se udělují od roku 2006. V minulosti je získala už celá řada osobností působících na Technické univerzitě v Liberci.
Radek Pirkl
s využitím tiskové zprávy MK ČR a Libereckého kraje
Další články v rubrice

Univerzita dostává své technologie na globální trh
Spacáky s nanomembránou značky KWAK se právě v tyto dny dostávají do sítě prodejen Decathlon, největšího světového prodejce sportovního oblečení a vybavení. Membránu spacáků vyvíjeli specialisté z naší katedry hodnocení textilií. Technologie z TUL...

V podnikatelské misi ministra Hladíka do Japonska má své zastoupení také TUL
Tématem, se kterým zástupkyně a zástupci 18 český podniků a institucí odletěli minulou sobotu do Japonska, je udržitelná ekonomika. Roman Knížek, vedoucí katedry hodnocení textilií Fakulty textilní TUL, jako zástupce liberecké univerzity, do mise...

Sekce defense je strategická také pro TUL. Vystavovali jsme na veletrhu IDET 2025
Autonomní platformu pro dopravu nákladu ve složitém terénu a nanopistoli jsme představili na největším tuzemském veletrhu obranné a bezpečností techniky IDET 2025 na brněnském výstavišti.