Nebát se a vyrazit. International Day motivoval ke studiu za hranicemi

Upravene @Jaroslav Tomasek (10 of 92)-3.jpg
International Day na TUL se snaží motivovat studenty k výjezdům do zahraničí. Návštěvníky čeká pestrá nabídka programů i diskuse s osobnostmi, které mají zkušenosti s pobytem v zahraničí. Foto: Jaroslav Tomášek

Získali kamarády, zkušenosti, políčko do životopisu nebo mezinárodní úspěch, ale i lepší znalost jazyka. Kdo? Všichni, kteří vyrazili za studiem, výzkumem nebo prací za hranice. A právě inspirativní osobní příběhy těch, co opustili komfortní zónu a na několik dní, měsíců nebo let vyrazili do zahraničí, promlouvaly ke stovkám studentů během úterního International Day na Technické univerzitě v Liberci.

Akce Zahraničního oddělení TUL připravená ve spolupráci s Eurocentrem Liberec a dalšími partnery cílila na vysokoškolské studenty i středoškoláky a měla je motivovat k většímu využívání zahraničních pobytů. Přednášce, debatám i kratším zhutněným formátům ve stylu prezentací Pecha Kucha naslouchala plná aula.

Vedoucí katedry geografie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Kamil Zágoršek je v republice jediným odborníkem na skupiny organismů – mechovky. Začal je studovat ještě za socialismu a jedinou cestou, jak se v bádání posouvat, bylo spolupracovat se zahraničními odborníky. Kvůli železné oponě zprvu jen prostřednictvím korespondence, po roce 1989 i cestami do zahraničí.  „Po převratu jsem se poprvé osobně potkal s odborníkem na mechovky. Postupně jsem se účastnil konferencí, nabíral kontakty, mluvil s jinými vědci. A i když jsem toho věděl málo, nebál jsem se a snažil jsem se s těmi lidmi komunikovat,“ řekl studentům Kamil Zágoršek.

Mechovky studoval dva roky na vídeňské univerzitě. „Musel jsem psát články a všichni se mnou chtěli mluvit anglicky, ne německy. Tak díky tomu jsem se taky angličtinu naučil,“ pronesl docent Zágoršek. Do dnešních dnů procestoval v souvislosti s výzkumem padesát zemí. Byl mimo jiné členem mezinárodního výzkumného týmu, jehož „mechovkový“ objev publikoval prestižní časopis Science Advances. „Vyberte si oblast, která není úplně běžná nebo je zcela neznámá. Nebojte se problému, který nikdo v Čechách neřeší, a snažte se mu přijít na kloub. A hlavně se nebojte jezdit za hranice a komunikujte, komunikujte a komunikujte,“ řekl studentům docent Zágoršek.

»Hlavní bylo nebát se«

Student Fakulty textilní TUL Jaroslav Tomášek za sebou ještě nemá vědeckou kariéru, ale jako čerstvý maturant vyhrál soutěž DiscoverEU a díky tomu mohl dva týdny zdarma cestovat vlaky po Evropě. Zamířil až do Norska. „Do té doby jsem nic podobného sám nepodnikl. Cesta mi nesmírně pomohla spolehnout se sám na sebe. Byl jsem v nekomfortní zóně a musel jsem se o sebe postarat, ptát se na cestu, hledat ubytování. Pomohlo mi to v získání samostatnosti. Hlavní bylo, nebát se,“ uvedl Jaroslav Tomášek.

Během čtrnácti dnů navštívil osm zemí. „Nebál jsem se mluvit anglicky, pořád jsem si povídal s lidmi,“ uvedl Jaroslav. Obavu měl prý jen jedinou. Administrativní chybou se číslo jízdenky neshodovalo s číslem na jeho cestovním průkazu. „Člověku vždy nějak pomůže náhoda. Přísný průvodčí v Norsku, který pečlivě zkoumal všechny doklady, se se mnou dal do vřelého hovoru, protože miloval pohádku Tři oříšky pro Popelku a viděl Čecha. A špatného čísla si nevšiml,“ pobavil Jaroslav Tomášek všechny studenty v sále jednou ze svých historek.

Výjezdů je stále málo

Se svými zkušenostmi s Erasmem+ vystoupili v aule také jiní studenti TUL. Podali vyčerpávající informace k životu a studiu v zahraničí. „Studentů, co jezdí z naší univerzity studovat do zahraničí je pořád poměrně málo. A je to škoda. Možnosti mají velké a my jim se vším pomůžeme. Z rozhovorů se studenty víme, že velkou roli hraje pohodlnost. Často nechtějí slevit ze svého komfortu, někteří se obávají toho, že by jim nebylo uznáno jejich studium v zahraničí, možná se i bojí komunikace v jiném jazyce,“ shrnula vedoucí Zahraničního oddělení TUL Zuzana Veselá.

 

„Věřím, že živé příspěvky, které tu zazněly, mají sílu nerozhodnuté přesvědčit o tom, že vyjet za studiem do zahraničí je pro jejich život obrovská devíza. A věřím, že jsme navnadili i středoškoláky, aby začali svůj život plánovat už nyní,“ zmínila Zuzana Veselá.

„Studenti na TUL vědí o možnostech Erasmu+ a je skvělé, že ho i využívají, ale setkávám se s obavou na Erasmus dlouhodobě vyjet. Proto vždy doporučuji, aby si dotyčný zkusil nejprve i krátkodobý pobyt, třeba přes výměnu mládeže a ochutnal mezinárodní prostředí. První zkušenost je zkrátka těžká a obavu má každý,“ řekl pro T-UNI Martin Fišer, vedoucí Eurocentra Liberec a střediska Europe Direct Liberec. Behěm své přednášky studentům představoval možnosti, jaké nabízí Evropská unie mladým lidem.

U studentů už padly jazykové bariéry

Podle Martina Fišera už u současných studentů většinou neexistují jazykové bariéry. „Velkým mýtem je, že se ve srovnání s jinými národy čeští studenti nedomluví nebo že mluví špatně. Účastním se mezinárodních projektů a v jazykové vybavenosti naopak patříme k nejlepším. Ale zároveň mám pocit, že se jako národ stále velmi podceňujeme.“

Vedoucí Eurocentra Liberec Fišer se domnívá, že zájem o jazykové pobyty mírně stoupá. „Mám pocit, že po covidovém období jakoby najednou studenti ztratili jistotu, že mohou vyjet kdykoliv. Možná zjistili, že to nemusí být vždy samozřejmost.“

Studium v Německu nebo Rakousku zvažuje student druhého ročníku navazujícího studia na Fakultě mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Filip Komers. „Rád bych vyjel, až dokončím diplomku. Jednak kvůli zkušenosti s pobytem za hranicemi, jednak chci získat nadstavbu k tomu, co studuji.“

Během International Day se představily i organizace a programy, které se podílí na zprostředkování zahraničních pobytů a informací o EU. Prezentovaly se i firmy. Kromě zahraničního oddělení TUL a kanceláře Erasmus+ to bylo Eurocentrum Liberec, Europe Direct, KAMAX, ÖeAD, Campus France, Czenadians, Do Německa na zkušenou, ERA, ESN Liberec, EURES a INEX.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce