
Zabalit a vycestovat na stáž nebo studijní pobyt do jiné země je snadné, stačí jen vystoupit z komfortní zóny a nová životní etapa může začít. A právě s motivací, zahnáním strachu i praktickým nasměrováním pomohl studentům ve středu 20. října International Day.
Akce v budově G cílila nejen na studenty naší univerzity, ale i na středoškoláky. A vlastně na kohokoliv, kdo by rád vyrazil za vzděláním nebo prací do zahraničí.
Inspiraci nabízela hned první přednáška Martina Fišera z Eurocentra Liberec. Podnětné byly i autentické zkušenosti mladých lidí, kteří se odhodlali vycestovat často jen s minimální znalostí jazyka i s nulovou zkušeností s dlouhým odloučením od domova. „Moc anglicky jsem neuměl, ale nebyl to problém. Za chvíli se do toho dostanete. Všichni, včetně učitelů, se tam k vám chovají moc hezky. Měl jsem vlastně jedinou negativní zkušenost. To když jsem upadl na snowboardu a musel jsem pak týden ležet doma v posteli s naraženou kostrčí,“ zavzpomínal na pobyt ve Slovinsku jeden ze studentů Technické univerzity v Liberci.
Doslova z první ruky dostávali návštěvníci informace s kontakty od pracovnic zahraničního oddělení naší univerzity o vzdělávacím programu Evropské unie Erasmus+. „Možnosti vycestovat chceme představit především studentům prvních ročníků, kteří ještě nemají tolik zkušeností. Ale cílíme i na středoškoláky, kteří budou mít po nástupu k nám na univerzitu lepší představu o možnostech studia v zahraničí. Bylo jich opravdu hodně. Na možnosti stáží nebo studijních pobytů se dost ptali i studenti navazujícího studia,“ shrnula vedoucí Zahraničního oddělení TUL Michaela Andělová.
Návštěvníci International Day se mohli v prostranství před aulou pobavit i se zástupci jiných agentur, které zprostředkovávají zahraniční studijní pobyty či pracovní stáže. „Bylo vidět, že přišli studenti, co opravdu hledají možnosti. Už skoro nemůžu mluvit,“ řekl Petr Horák z organizace Czenadians, jež organizuje studijně-pracovní programy v Kanadě pro kohokoliv, kdo dovršil osmnáct let. „Nejčastěji jsou to maturanti a čerství absolventi vysokých škol. Máme ale i klienty, kterým je i přes čtyřicet let a chtějí kvůli jazyku, pracovním zkušenostem nebo cestování na zkušenou do Kanady,“ doplnil Petr Horák.
Oslovení studenti rektorské volno skutečně využili k mapování cestovatelských příležitostí. „Rád bych vyjel na Erasmus a hledám bližší informace. Vybranou zemi ještě nemám, ale chci na školu, kde budu moci semestr studovat v angličtině,“ řekl student druhého ročníku Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jakub Kindermann.
Ani studentky návrhářství z Fakulty textilní TUL Kristýna Vaňková a Eliška Štukavcová si ještě nezvolily zemi. Věděly jen, že vycestovat určitě chtějí. „Nejprve budeme chtít stáž, pak bychom rády zkusily i studium v zahraničí. Letáčků máme hodně, teď začneme všechno zpracovávat,“ shrnula Kristýna.
Součástí programu byla i přednáška Dopady klimatické změny na náš každodenní život vědce, spisovatele, cestovatele a fotografa Pavla Nováčka, kterou moderoval Josef Šedlbauer z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL. Posluchači se mohli zamyslet nad globálními ekologickými tématy. „Program Erasmus+ jde příkladem a podněcuje účastníky k používání dopravních prostředků s nižšími emisemi uhlíku. Při využití ekologičtějšího způsobu dopravy mají možnost získat vyšší grant,“ nastínila ekologickou linku programu Erasmus+ Michaela Andělová.
Součástí International Day na TUL byl fotokoutek s vernisáží Soutěže o nejhezčí Erasmus+ poster a nejhezčí Erasmus+ fotografii.
Adam Pluhař
Další články v rubrice

Nápad a 3D tisk: Soutěž, kde studenti tvoří a překvapují
Model rozvodů spalovacího motoru, interaktivní rostlinná buňka nebo elektrické vypínače propojené s miniaturou domku. To jsou oceněné nápady, které za pomoci 3D tisku zhmotnili středoškoláci přihlášení do soutěže o nejlepší 3D tiskový výukový...

Rektor dnes jmenoval Jiřího Beneše děkanem FZS
Stál u zrodu ústavu, dnes fakulty, zdravotnických studií, podílel se zejména na zajištění programů biomedicínský technik a biomedicínské inženýrství. Profesor Beneš povede fakultu od 1. července 2025 do konce června roku 2029.

Šest univerzit ze tří zemí spojilo téma umělé inteligence na ACC FÓRU
Umělá inteligence se stala středobodem mezinárodního setkání v rámci Akademického koordinačního střediska (ACC), které poprvé hostila Technická univerzita v Liberci. Studenty a pedagogy ze šesti vysokých škol z české, německé a polské části...