Očkování studentů. »Je to dobrá cesta k tomu, abychom semestr odučili prezenčně« míní rektor

1200px-Glasgow._COVID-19_Graffiti.JPG
Covid proniká i do umění. Street-art z Glasgow. Foto: Daniel Naczk/Wikimedia Commons

Rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina vyzývá studenty k ohleduplnosti: základem je nosit respirátory při pohybu v univerzitních budovách a dezinfikovat si ruce u vstupů. Rektor také vyzývá studenty k tomu, aby zvážili možnost očkování.

„Proočkovaní studenti jsou základem k tomu, abychom další pomalu nastupující vlnu koronaviru zvládli s výukou v prezenční formě. Je to navíc velmi pohodlné. Některá očkovací místa dnes už přijímají bez registrace,“ říká rektor Miroslav Brzezina a zmiňuje očkovací centrum zřízené u sídla Libereckého kraje nebo polikliniku v libereckém klášteře, kde rovněž očkují bez předchozí registrace.

Seznam očkovacích míst v kraji najdete zde.

Studenti a také zaměstnanci univerzity mají povinnost podle vládních nařízení nosit respirátory ve všech vnitřních prostorách. Při výuce, kdy jsou usazeni, je studenti nosit nemusí. Pedagogové a akademici mohou při výuce odložit respirátory pouze, pokud byli očkovaní proti covidu-19 a uplynulo již minimálně 14 dní od dokončení očkovacího schématu dané vakcíny. Z těchto nařízení existují výjimky, jako je například výuka zpěvu, hry na dechový hudební nástroj nebo tělocviku, kdy pedagogové respirátor mít nemusí, pokud dodržují odstup alespoň 1,5 metru od ostatních.

Podle platného nařízení rektora musí studenti i zaměstnanci univerzity hlásit pozitivní test na koronavirus a také karanténu do interního systému univerzity: https://liane.tul.cz/covid/. Je možné zde nahlásit také očkování.

„Tento systém slouží pouze pro vnitřní potřeby školy. Jen tak můžeme mít přehled o tom, nakolik se na univerzitě nákaza šíří a konzultovat relevantní data s hygieniky,“ říká rektor Brzezina a dodává: „Předchozí vlny koronaviru jsme na  univerzitě ustáli velmi dobře a věřím, že si poradíme i nyní, když počty nakažených a hospitalizovaných opět rostou. Základem je ovšem ohleduplnost a dodržování pravidel. Přimlouvám se také za očkování, které vnímám jako účinný prostředek v boji proti šíření nákazy.“

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce