Padesát dva metrů pod ledem na jeden nádech. Náš absolvent stanovil světový rekord

Screenshot_20230314_130800_Gallery-2.jpg
David Vencl právě stanovil světový rekord v ponoru do 52 metrů pod ledem na jeden nádech. Foto: screenshot z live streamu

Otužilec a freediver David Vencl, absolvent Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL (FP) posunul hranice lidských možností a v úterý po poledni stanovil světový rekord v hloubkovém ponoru. Na jeden nádech, bez neoprenu a jen s ploutvemi se potopil do hloubky 52 metrů. Už před dvěma lety se zapsal do Guinessovy knihy rekordů, když pod ledem uplaval 80 metrů.

Hloubkový ponor měl v úterý začít už v poledne, došlo ale k technickým potížím. Jednomu ze čtyř potápěčů s dýchacími přístroji, kteří na českého freedivera dávali pozor, totiž zamrzla technika a musel se vynořit. Ponor se proto posunul. Na rekordmana nakonec dohlíželi tři potápěči a stanovení rekordu zaznamenával ještě kameraman.

Ve 12.49 se David Vencl ponořil do průzračné vody švýcarského jezera Sils poblíž Svatého Mořice v nadmořské výšce 1800 metrů. Jezero má maximální hloubku 71 metr. Za minutu a pětapadesát sekund se čtyřicetiletý Tepličan vynořil. Těžce dýchal, přesto po několika sekundách v ledové vodě pronesl s úsměvem: „I am O.K.," a prsty spojil do potápěčského gesta. Krátce nato se ozval potlesk a výkřiky nadšení Venclova týmu a všech sledujících.

Hloubka odpovídá výšce dvou rektorátů

Jen pro představu. Osmipatrová budova rektorátu TUL má horní hranu ve výšce dvacet šest a čtvrt metru. Ponor byl hluboký tak, jako by se postavily dvě rektorátní budovy nad sebe.

Voda u hladiny švýcarského jezera měla teplotu jednoho stupně Celsia, v padesáti metrech byly čtyři stupně. Český rekordman se chtěl původně potopit do padesáti metrů, laťku ale posunul ještě o dva metry. I proto zůstal po vodou o několik sekund déle, než původně plánoval. Jde o zakládající rekord, o tento kousek se dosud nikdo nepokusil.

Přestože celý ponor proběhl bez komplikací, otužilec, jenž na FP TUL vystudoval kombinaci matematika-tělesná výchova, měl po vynoření na bradě krev. A krev také kašlal. „Myslím, že to je trachea,“ pronesl David Vencl na kameru streamu, která celou akci přenášela. Kameraman za chvíli dodal, že freedivera nic nebolí. Podrobnosti mělo zjistit až lékařské vyšetření.

Nejhorší je adaptovat na chlad hlavu

David Vencl už 23. února 2021 vytvořil nový světový rekord v horizontálním plavání pod ledem na jeden nádech bez neoprenu. V zatopeném vápenném lomu Lahošť u Teplic uplaval 80,9 metru. Za 251 dní byl výkon oficiálně uznán jako Guinessův rekord. David Vencl tak překonal rekord z roku 2013 Stiga Severinsena, který uplaval 76,2 metry. Vencl tehdy pod vodou strávil 95 vteřin. „Je to mimo jiné otázka vizualizace. Dopředu jsem si představoval, co si budu myslet. Nesměl jsem být ničím překvapený. Potopil jsem se a cítil jsem vnitřní radost. Takže já jsem si vizualizoval to, že se budu těšit,“ zavzpomínal David Vencl na svůj první světový rekord v rozhovoru pro T-UNI (celý článek přineseme v nejbližší době).

Otužilce při ponoru pod led kromě jiného limituje hlava, která není přivyklá takovému chladu. „Myslel jsem, že jsem už na pokus adaptovaný, ale když jsem ponořil hlavu, zjistil jsem, že nejsem. Prodloužilo mi to tehdy trénink alespoň o tři týdny. Do té doby jsem plaval jen s čepicí. Musel jsem začít trénovat s hlavou pod vodou,“ říká v rozhovoru Vencl.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

03-ICPM-14_MASTER-4.jpg

Zemřel Jaroslav Perný, neúnavný didaktik matematiky

Ve věku 76 let zemřel po těžké nemoci bývalý dlouholetý pracovník Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL docent Jaroslav Perný. Poslední rozloučení s docentem Perným proběhne v pátek 17. března 2023 ve 14 hodin ve velké obřadní síni...

12. 3. 2023 | Lidé | 244

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce