Peří a nanomembrána – ideální kombinace pro oděvy, které zahřejí a přitom nezvlhnou

Co se stane, když vybavíte peří s nanomembránou? KWAK. Roman Knížek (vlevo) a Davida Pařízek se spacákem s nanomembránou.
Co se stane, když vybavíte peří nanomembránou? KWAK. Roman Knížek (vlevo) a David Pařízek se spacákem s nanomembránou.

S libereckým výrobcem oděvů, společností OutdoorKWAK, navrhujeme kolekci péřových oděvů a doplňků opatřených nanomembránou. Membrána ochrání peří před vlhkostí a vodou, takže spacák nebo bunda vás zahřejí i v dešti. Firma má v nabídce sukně, fusaky nebo palčáky. Unikátní kombinaci péřového výrobku a nanomembrány chrání užitný vzor.

„Je to přidaná hodnota, která výrazně přispívá k udržení tepla a komfortu péřových spacáků a oděvů v nepříznivém počasí. Kombinace nanomembrány a peří na trhu zatím není,“ říká Roman Knížek, vedoucí katedry hodnocení textilií Fakulty textilní TUL, který se společností OutdoorKWAK na vývoji oděvů s nanomembránou spolupracuje.

„Vůči péřovým výrobkům mají někteří lidé výhrady, protože v nich promoknou. S nanomembránou tyto obavy odpadají. Oděv nebo spacák má vysoký vodní sloupec a je větruodolný. A protože je membrána lehoučká, oděv nenabývá na váze,“ vyjmenovává přednosti nanotechnologie spolumajitel společnosti OutdoorKWAK David Pařízek. Dodává, že na kombinaci péřových výrobků s nanomembránou má společnost užitný vzor.

Společnost OutdoorKWAK s 23 zaměstnanci sídlící v Liberci se pustila do zavádění nové technologie naplno. A kromě spacích pytlů nabízí mnoho dalších výrobků s nanomembránou, například bundy, vesty, kalhoty, větrovky, sukně, rukavice nebo i fusaky do kočárků. Oděvy šijí v dámských, pánských i v dětských velikostech. Nyní vyvíjejí také odklápěcí rukavice, které v rámci své diplomové práce navrhla studentka inženýrského studia Dominika Reslová z katedry hodnocení textilií FT TUL.

„Je to pro nás velmi motivující spolupráce a důkaz, že se vyplatí jít s dobrými nápady nejen za velkými firmami a hráči v oděvním průmyslu, ale spolupracovat i s menšími firmami, které jsou při vývoji novinek progresivní a umí do toho jít s tou správnou dávkou nadšení,“ dodává doktor Knížek.

Pro společnost OutdoorKWAK je spolupráce s vysokou školou zásadní. „Získáváme tak odbornost podpořenou zkušenostmi s vývojem, cenné informace o materiálech a technologické know-how. Navíc máme to štěstí, že liberecká textilní fakulta má vynikající pověst, která dodává našim výrobkům další punc kvality,“ uzavírá Eva Hrstková, spolumajitelka společnosti OutdoorKWAK.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

Loni si velkou pozornost vysloužila přednáška zakladatele a CEO úspěšného start-upu Tanganica Filipa Svárovského.

JobTUL Days no. 2. Rezervujte si termín 6. listopadu 2024

První ročník veletrhu JobTUL Days byl velmi úspěšný, a tak jsme se s chutí pustili do příprav dalšího. V tuto chvíli máme termín a více než čtyři desítky registrovaných firem napříč obory. JobTUL Days budou opět největším veletrhem pracovních...

6. 6. 2024 | Události | 232