Podíleli jsme se na vydání obsáhlé monografie Původní obyvatelé a globalizace

01-1-2.jpg
Jana Jetmarová z Katedry filosofie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL (třetí zprava) měla jako editorka v obsáhlé monografii na starosti kapitoly věnované původním obyvatelům Latinské Ameriky. Foto: Archiv TUL

Po pěti letech příprav vyšla dlouho očekávaná monografie Původní obyvatelé a globalizace, jež popisuje dopady moderního světa na domorodé obyvatele pěti kontinentů. Kniha mohla vyjít i díky finanční podpoře Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL (FP). Součástí editorského týmu byla Jana Jetmarová z katedry filosofie FP.

„V česko-slovenském prostoru představuje kniha zatím první publikaci poskytující komplexní pohled na problematiku původních obyvatel v kontextu současného globalizujícího či glokalizujícího se světa,“ uvádí anotace knihy.

Monografii edičně připravili Jana Jetmarová, Lívia Šavelková a Tomáš Boukal. Na základě zkušeností a poznatků z dlouhodobých terénních výzkumů se autorský tým zamýšlí nad současnou situací domorodých obyvatel pěti kontinentů. „V pěti tematických blocích, z nichž každý představuje specifický úhel pohledu, kniha reflektuje dopady globálních procesů na původní obyvatele i složitou síť vzájemných vztahů, v nichž nemusejí figurovat pouze v roli pasivních obětí, ale jejichž podobu mohou i sami ovlivňovat,“ stojí v anotaci.  

„Nebýt finanční podpory Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL bychom měli velký problém knížku vydat. Kniha se nám totiž poněkud ‚vymkla z rukou‘ a z plánovaných přibližně dvou set stran se jich nakonec vyklubalo přes sedm set. Čtenář najde uvnitř i barevný obrazový doprovod,“ zmínila Jana Jetmarová, editorka monografie a odborná asistentka na Katedře filosofie FP TUL.

Kromě dalších dvou zmíněných editorů Lívie Šavelkové a Tomáše Boukala z Katedry sociálních věd Fakulty filosofické Univerzity Pardubice je součástí autorského týmu ještě devět specialistů. „Osm z nich jsou antropologové či lingvisté z různých českých a slovenských univerzit, proto je také kniha dvojjazyčná – česko-slovenská. Devátým přispěvatelem je Dr. Ukjese van Kampen – nativní Američan z Aljašky, konkrétně Severní Tušon z klanu Vlka, který se dlouhodobě zabývá uměním indiánů Aljašky. Na obalu knížky je jedna z jeho maleb. Knížka tak přináší nejen pohled na původní obyvatele ‚zvnějšku‘, ale i autentický příběh vyprávěný jedním z nich,“ doplnila Jana Jetmarová.

Nápad na napsání monografie se zrodil už na podzim 2016. Autorský tým se pak začal postupně rozrůstat. Jana Jetmarová měla v souladu se svou specializací na starosti kapitoly věnující se původním obyvatelům Latinské Ameriky. Ediční práci znesnadnila celosvětová koronavirová pandemie.

Kniha je určena českému a slovenskému čtenáři z řad odborné i laické veřejnosti, studentům antropologie, etnologie, politologie, sociologie, kulturních studií, environmentalistiky, geografie a dalších disciplín se zájmem o původní obyvatele.

Vyšla v Nakladatelství Pavel Mervart a má 728 stran.

Adam Pluhař

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce