
Po pěti letech příprav vyšla dlouho očekávaná monografie Původní obyvatelé a globalizace, jež popisuje dopady moderního světa na domorodé obyvatele pěti kontinentů. Kniha mohla vyjít i díky finanční podpoře Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL (FP). Součástí editorského týmu byla Jana Jetmarová z katedry filosofie FP.
„V česko-slovenském prostoru představuje kniha zatím první publikaci poskytující komplexní pohled na problematiku původních obyvatel v kontextu současného globalizujícího či glokalizujícího se světa,“ uvádí anotace knihy.
Monografii edičně připravili Jana Jetmarová, Lívia Šavelková a Tomáš Boukal. Na základě zkušeností a poznatků z dlouhodobých terénních výzkumů se autorský tým zamýšlí nad současnou situací domorodých obyvatel pěti kontinentů. „V pěti tematických blocích, z nichž každý představuje specifický úhel pohledu, kniha reflektuje dopady globálních procesů na původní obyvatele i složitou síť vzájemných vztahů, v nichž nemusejí figurovat pouze v roli pasivních obětí, ale jejichž podobu mohou i sami ovlivňovat,“ stojí v anotaci.
„Nebýt finanční podpory Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL bychom měli velký problém knížku vydat. Kniha se nám totiž poněkud ‚vymkla z rukou‘ a z plánovaných přibližně dvou set stran se jich nakonec vyklubalo přes sedm set. Čtenář najde uvnitř i barevný obrazový doprovod,“ zmínila Jana Jetmarová, editorka monografie a odborná asistentka na Katedře filosofie FP TUL.
Kromě dalších dvou zmíněných editorů Lívie Šavelkové a Tomáše Boukala z Katedry sociálních věd Fakulty filosofické Univerzity Pardubice je součástí autorského týmu ještě devět specialistů. „Osm z nich jsou antropologové či lingvisté z různých českých a slovenských univerzit, proto je také kniha dvojjazyčná – česko-slovenská. Devátým přispěvatelem je Dr. Ukjese van Kampen – nativní Američan z Aljašky, konkrétně Severní Tušon z klanu Vlka, který se dlouhodobě zabývá uměním indiánů Aljašky. Na obalu knížky je jedna z jeho maleb. Knížka tak přináší nejen pohled na původní obyvatele ‚zvnějšku‘, ale i autentický příběh vyprávěný jedním z nich,“ doplnila Jana Jetmarová.
Nápad na napsání monografie se zrodil už na podzim 2016. Autorský tým se pak začal postupně rozrůstat. Jana Jetmarová měla v souladu se svou specializací na starosti kapitoly věnující se původním obyvatelům Latinské Ameriky. Ediční práci znesnadnila celosvětová koronavirová pandemie.
Kniha je určena českému a slovenskému čtenáři z řad odborné i laické veřejnosti, studentům antropologie, etnologie, politologie, sociologie, kulturních studií, environmentalistiky, geografie a dalších disciplín se zájmem o původní obyvatele.
Vyšla v Nakladatelství Pavel Mervart a má 728 stran.
Adam Pluhař
Další články v rubrice

Dostane se i pod povrch. Nový elektronový mikroskop pomocí přesných lokálních řezů otvírá 3D pohled na zkoumaný vzorek
Mikroskop za více jak 45 milionů korun dokáže zobrazit zkoumaný předmět v nanometrovém rozlišení a současně umožňuje podívat se i pod povrch zkoumaného vzorku. To lze velmi dobře využít například pro komplexní analýzu kvality materiálu a...

Tričko probudí usínajícího řidiče
Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

Zahradní kuchyně z recyklovaného textilního odpadu
Použitý textil, který je globálním problémem, nachází díky katedře hodnocení textilií, další uplatnění. Tentokrát jako součást materiálu, ze kterého jsou vyrobeny venkovní modulární kuchyně. Na trh je právě v těchto dnech uvádí firma Dimatex CS ze...