Oldřich Palata, historik umění spjatý se Severočeským muzeem v Liberci a dlouholetý pedagog Technické univerzity v Liberci, získal Poctu hejtmana Libereckého kraje 2024. Převzal ji 26. září v Oblastní galerii Liberec spolu s dalšími devíti osobnostmi u příležitosti výročí Dne vzniku samostatného Československého státu.
Ocenění spojené s předáním hejtmanského dukátu se uděluje osobnostem, které se zasloužily o vynikající jméno Libereckého kraje doma i v zahraničí. Mgr. Oldřich Palata (* 16. 4. 1943, Čáslav) získal Poctu hejtmana za celoživotní přínos v oblasti historie umění. „Za tuto cenu jsem osobně vděčný. Vnímám to ale i jako ocenění excelentních umělecko-historických sbírek Severočeského muzea. Měl jsem to štěstí, že jsem se mezi těmito sbírkami mohl padesát let pohybovat,“ řekl k ocenění Oldřich Palata.
Vystudoval dějiny a estetiku, dějiny uměleckých řemesel a muzeologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1971 nastoupil na místo historika umění do Severočeského muzea v Liberci, kde je zaměstnaný doposud. Zpočátku se specializoval na textil, jeho celoživotní vášní se stalo sklo. Připravil dlouhou řadu výstav, napsal velké množství publikací, úvodních textů k monografiím a katalogům, dlouhý je i jeho seznam přednášek. Výrazné bylo jeho pedagogické působení na Technické univerzitě v Liberci, kde jako externí pedagog působil na katedrách designu a historie.
Dodnes spolupracuje s Fakultou textilní TUL, na níž se před třiceti lety podílel na založení katedry designu. Pro fakultu bylo významné, že tento odborník působil i v nedalekém Severočeském muzeu v Liberci. Historik umění Palata stál u zrodu Bakalureátů – výstav a módních přehlídek absolventských prací studentů Textilního a oděvního návrhářství, které se od svého vzniku konaly v muzeu (dnes je katedra designu pořádá v univerzitní Galerii N v Jablonci nad Nisou).
S postupným rozrůstáním se studijního programu Návrhářství se součástí absolventských výstav a přehlídek staly i sklo a šperk. Oldřich Palata vernisáže stále provází úvodním slovem. „Výstava absolventských prací byla událostí už jen tím, že studentky a studenti vystavovali v úplně jiném, noblesním prostředí. Pozvali své rodiče a známé a vždy se tam sešli i lidé z jiných fakult a kateder. Byla to moc příjemná setkání,“ uvedl Oldřich Palata.
Dlouhá léta byl předsedou komise při státních závěrečných zkouškách a zkušební komise při přijímacích zkouškách na katedře designu FT. Za samozřejmé považoval to, že by studenti měli mít část výuky mezi sbírkami a snažil se je takto inspirovat. Jeho zásluhou studenti řadu let obhajovali své práce a skládali státní závěrečné zkoušky v muzeu. „Bylo jednodušší, aby se šla komise podívat na vystavené exponáty do muzea. Mělo to zároveň svoji důstojnost a myslím, že na to studenti rádi vzpomínají.“
Na katedře designu Oldřich Palata učil dějiny výtvarné a oděvní kultury, estetiku a současné užité umění a design. Dvanáct let také na katedře historie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL učil úvod do dějin evropského sklářského umění.
„Pro naši katedru pan Palata vždy byl výrazným odborníkem. Díky panu Palatovi jsme také byli od prvopočátku úzce propojeni s muzeem, což mělo pro studenty obrovský význam. Netýkalo se to jen výstav a přehlídek v rámci Bakalureátů, ale třeba i textilního a oděvního depozitu muzea, kam měli studenti a studentky přístup,“ uvedla vedoucí katedry designu FT Renata Štorová.
Dalšími laureáty ceny Pocta hejtmana Libereckého kraje 2024 byli Helena Bušová, manželé Ludmila Chválová Trapková a Vladislav Chvála, Radko Rys, Hana Seifertová, Otokar Simm, Tomáš Tichý a Jiří Urban. In memoriam byl oceněn Václav Leitensdorfer.
Adam Pluhař
Další články v rubrice
Zemřel Václav Kotek. Jeden z prvních techniků Fakulty textilní
Zemřel technik a dlouholetý zaměstnanec Fakulty textilní TUL Václav Kotek. Zúčastnil se vývojových prací mimořádných inženýrských děl katedry netkaných textilií, mimo jiné světově proslulé technologie tvorby nanovláken známé pod značkou Nanospider.
Ilona Gillernová je mezi nominovanými na cenu, jež vyjadřuje podporu ženám ve vědě
V prestižní společnosti šesti vědkyň nominovaných na Cenu Milady Paulové 2024 stanula i psycholožka Ilona Gillernová z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci. Uznávaná odbornice na pedagogickou psychologii,...
Noc vědců zatím bez telepatie a cestování časem. Tak třeba příští rok
Léky proti nemocem, stroj času, lepší skladování energie… Malých i dospělých návštěvníků Noci vědců jsme se zeptali, na čem by měla světová věda ještě zapracovat, co lidstvu ještě chybí. Seznam je dlouhý a výživný, do příští Noci vědců máme...