Oldřich Palata, historik umění spjatý se Severočeským muzeem v Liberci a dlouholetý pedagog Technické univerzity v Liberci, získal Poctu hejtmana Libereckého kraje 2024. Převzal ji 26. září v Oblastní galerii Liberec spolu s dalšími devíti osobnostmi u příležitosti výročí Dne vzniku samostatného Československého státu.
Ocenění spojené s předáním hejtmanského dukátu se uděluje osobnostem, které se zasloužily o vynikající jméno Libereckého kraje doma i v zahraničí. Mgr. Oldřich Palata (* 16. 4. 1943, Čáslav) získal Poctu hejtmana za celoživotní přínos v oblasti historie umění. „Za tuto cenu jsem osobně vděčný. Vnímám to ale i jako ocenění excelentních umělecko-historických sbírek Severočeského muzea. Měl jsem to štěstí, že jsem se mezi těmito sbírkami mohl padesát let pohybovat,“ řekl k ocenění Oldřich Palata.
Vystudoval dějiny a estetiku, dějiny uměleckých řemesel a muzeologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1971 nastoupil na místo historika umění do Severočeského muzea v Liberci, kde je zaměstnaný doposud. Zpočátku se specializoval na textil, jeho celoživotní vášní se stalo sklo. Připravil dlouhou řadu výstav, napsal velké množství publikací, úvodních textů k monografiím a katalogům, dlouhý je i jeho seznam přednášek. Výrazné bylo jeho pedagogické působení na Technické univerzitě v Liberci, kde jako externí pedagog působil na katedrách designu a historie.
Dodnes spolupracuje s Fakultou textilní TUL, na níž se před třiceti lety podílel na založení katedry designu. Pro fakultu bylo významné, že tento odborník působil i v nedalekém Severočeském muzeu v Liberci. Historik umění Palata stál u zrodu Bakalureátů – výstav a módních přehlídek absolventských prací studentů Textilního a oděvního návrhářství, které se od svého vzniku konaly v muzeu (dnes je katedra designu pořádá v univerzitní Galerii N v Jablonci nad Nisou).
S postupným rozrůstáním se studijního programu Návrhářství se součástí absolventských výstav a přehlídek staly i sklo a šperk. Oldřich Palata vernisáže stále provází úvodním slovem. „Výstava absolventských prací byla událostí už jen tím, že studentky a studenti vystavovali v úplně jiném, noblesním prostředí. Pozvali své rodiče a známé a vždy se tam sešli i lidé z jiných fakult a kateder. Byla to moc příjemná setkání,“ uvedl Oldřich Palata.
Dlouhá léta byl předsedou komise při státních závěrečných zkouškách a zkušební komise při přijímacích zkouškách na katedře designu FT. Za samozřejmé považoval to, že by studenti měli mít část výuky mezi sbírkami a snažil se je takto inspirovat. Jeho zásluhou studenti řadu let obhajovali své práce a skládali státní závěrečné zkoušky v muzeu. „Bylo jednodušší, aby se šla komise podívat na vystavené exponáty do muzea. Mělo to zároveň svoji důstojnost a myslím, že na to studenti rádi vzpomínají.“
Na katedře designu Oldřich Palata učil dějiny výtvarné a oděvní kultury, estetiku a současné užité umění a design. Dvanáct let také na katedře historie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL učil úvod do dějin evropského sklářského umění.
„Pro naši katedru pan Palata vždy byl výrazným odborníkem. Díky panu Palatovi jsme také byli od prvopočátku úzce propojeni s muzeem, což mělo pro studenty obrovský význam. Netýkalo se to jen výstav a přehlídek v rámci Bakalureátů, ale třeba i textilního a oděvního depozitu muzea, kam měli studenti a studentky přístup,“ uvedla vedoucí katedry designu FT Renata Štorová.
Dalšími laureáty ceny Pocta hejtmana Libereckého kraje 2024 byli Helena Bušová, manželé Ludmila Chválová Trapková a Vladislav Chvála, Radko Rys, Hana Seifertová, Otokar Simm, Tomáš Tichý a Jiří Urban. In memoriam byl oceněn Václav Leitensdorfer.
Adam Pluhař
Další články v rubrice
»Liberecký výzkum má v Indii zvuk«
„Liberecké fakulty strojní a textilní pokládám za jedny z nejlepších v Evropě,“ říká profesor Venkatachalam Natarajan z univerzity Dr. MGR University v Chennai v indickém Tamilnádu a hrdý absolvent TUL. Autor patentovaného stroje nové generace na...
Noc vědců zatím bez telepatie a cestování časem. Tak třeba příští rok
Léky proti nemocem, stroj času, lepší skladování energie… Malých i dospělých návštěvníků Noci vědců jsme se zeptali, na čem by měla světová věda ještě zapracovat, co lidstvu ještě chybí. Seznam je dlouhý a výživný, do příští Noci vědců máme...
Na přednášky jezdila na kole a teď je nejlepší českou triatlonistkou i dvojnásobnou olympioničkou
Do školy jezdila na kole, plavala v jabloneckých přehradách. A dnes se Petra Kuříková může díky extrémně tvrdému tréninku pochlubit tím, že je dvojnásobnou olympioničkou i nejúspěšnější českou triatlonistkou současnosti, jež zažívá famózní sezónu....