Středoškoláci si vyzkoušeli práci textilních výzkumníků

IMG_4524-2.jpg
Během Projektového dne na Fakultě textilní studenti pracovali i se stroji katedry technologií a struktur. Na snímku středoškoláci naslouchají docentce Brigitě Kolčavové Sirkové. Foto: Adam Pluhař, TUL

Středoškolští studenti nahlédli na Fakultě textilní TUL do tajů textilního vývoje a výzkumu, jehož aplikace slouží nejen v oděvnictví, ale i v medicíně nebo letectví. Na fakultě strávili dopoledne plné interaktivního poznávání v rámci speciálně zaměřeného projektového dne „Konstrukce a projektování textilních struktur“.

Interaktivní dopoledne představilo dvaadvaceti studentům Střední průmyslové školy textilní v Liberci rozmanité možnosti využití technických a oděvních textilních struktur. Jejich vývoj a výzkum totiž směřuje do nejrůznějších sfér. Nejen k oděvnickým aplikacím, ale i k syntetickým cévním náhradám nebo speciálním obvazům, technickému využití v letectví, automobilovém průmysl či ve stavebnictví.

V poloprovozních laboratořích si studenti vyzkoušeli vytvořit 2D i 3D textilní struktury s využitím moderních technologií v oblasti pletení, tkaní i netkaných textilií. Dostali se také k hodnocení a testování textilií. „Studenti pracují v laboratoři interaktivní formou. Výhodou je, že naše vybavení nám umožňuje v krátké době projektového dne vyrobit prototyp textilie pro předem zadanou aplikaci. Prototyp si mohou odnést,“ vysvětlila Brigita Kolčavová Sirková, vedoucí Katedry technologií a struktur na Fakultě textilní TUL. Jak říká, středoškoláky baví, že se přímo zapojí do procesu návrhu konstrukce a výroby. Studenti si vyrobili například stínicí materiál.

„V závěru projektového dne se nám středoškoláci často svěří, že u nás zjistili, co vlastně textil je. Naším cílem ostatně je, studentům ukázat textilnictví jako zajímavý obor s budoucností,“ doplnila docentka Kolčavová.

Program Projektových dní na Technické univerzitě v Liberci je připravován v rámci Naplňování krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání Libereckého kraje II. Projekt si klade za cíl systémově zvýšit kvalitu vzdělávání v regionu. Při projektových dnech si školáci a studenti rozšiřují obzory v polytechnických oborech a získávají motivaci k dalšímu studiu.

„Určité procento našich studentů chce pokračovat ve studiu na Fakultě textilní, je to pro ně z naší školy nejplynulejší přechod. Náplň těchto projektových dní může řadu z nich opravdu motivovat a ukázat jim směr dalšího studia. Velkou výhodou je, že se na univerzitě setkají s nejmodernějšími technologiemi,“ zhodnotila projektový den pedagožka Střední průmyslové školy textilní v Liberci Lucie Zemanová.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

006.jpg

Ministr Bartoš debatoval se studenty

Sociálně vyloučené lokality, digitalizace stavebního řízení, udržitelná výstavba bydlení jsou příklady témat, na která došlo při debatě místopředsedy vlády pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše se studentkami a studenty...

15. 12. 2023 | Události | 392

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce