Studenti dali nevidomým do rukou zámek i elektrárnu

228757547_3382020272024207_3297910206032344039_n-2.jpg
Děkan Fakulty umění a architektury TUL Osamu Okamura drží 3D model domu Radost během předání maket ve slavné funkcionalistické stavbě. Foto: Dušan Vondra, Open House Praha

Po půl roce příprav a desítkách hodin práce na 3D tiskárnách zhmotnili studenti Fakulty umění a architektury TUL nevidomým lidem vybrané pražské budovy. Makety staveb v měřítku 1:150 se staly součástí srpnového festivalu otevřených budov Open House Praha a umožnily poznat tvarosloví domů i lidem s těžkým postižením zraku. Nezisková organizace Open House Praha chce v úspěšném projektu s FUA spolupracovat dál.

Prohlídky běžně nepřístupných domů a prostorů, jež sdružení organizuje, přináší návštěvníkům poznávání architektury v souvislostech a přímý zážitek z ní. Nevidomí jej měli dosud ztížený. U dvanácti budov to už neplatí. Makety deseti domů vytvořili studenti prvního ročníku programu výtvarné umění – tvorba ve veřejném prostoru. Podklady ke dvěma budovám připravila dobrovolnice Open House Praha. Následně 3D tiskárny Fakulty umění a architektury TUL všechny budovy zhmotnily. „Díky modelům může nevidomý vnímat dům v proporční velikosti a jeho hmotovém uspořádání. 3D tiskárna má výhodu v tom, že se tisk dá optimalizovat, přitom vznikne věrná maketa domu. Včetně říms, bosování nebo vlysů. Vytištěné makety jsou navíc velmi odolné, lidé je mohou brát do rukou a model nepoškodí,“ řekl Ivo Louda z Katedry umění Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci, jenž studenty při semestrálních pracích vedl.

Příprava podkladů zabrala studentům celý letní semestr. Byla o to komplikovanější, že kvůli zavřené  škole běžela z velké části online. U mnohých zpracovávaných budov navíc chyběla potřebná data a studenti je museli vytvořit. Včetně tisku zabrala výroba i část prázdnin. „Zrovna k mému Quadriu podklady byly, na rozdíl od mnoha jiných budov, na kterých dělali spolužáci. Byla to pro mě nová činnost, před tím jsem ve 3D programech nepracoval. Zpětně jsem rád, že jsem se s nimi mohl seznámit. Byla to moc zajímavá práce. Navíc nebyla zbytečná, mám radost z toho, že jsme nevidomým dali užitečnou věc,“ zhodnotil student Richard Králíček.

Maketa budovy Quadria se složitou fasádou, kterou Richard vytvářel, patřila vedle Zámku Troja nebo vodního díla Štvanice k nejtěžším. Jen pro představu, samotný tisk budovy Quadria trval 116 hodin.

 

Předání modelů zástupcům Open House Praha se odehrálo na Žižkově ve funkcionalistickém Domě Radost. „Pro nevidomé to byl zcela nový zážitek, díky modelům vybraných staveb jej měli komplexní. Překvapilo nás, jak nevidomí prahnou po návštěvě běžně nepřístupných míst. Třeba ve Štvanici vyšli na vyhlídkovou věž, která je poměrně nebezpečná,“ uvedla Michaela Pánková ze sdružení Open House Praha.

Modely studentů FUA byly během srpnového festivalu k dispozici v každém z osmi domů, v nichž probíhaly prohlídky pro nevidomé. „Modely můžeme používat celoročně. Vždy, když budeme nabízet prohlídky nevidomým. A byli bychom rádi, kdyby spolupráce s fakultou architektury pokračovala a bylo by tak možné databázi rozšířit,“ zmínila ředitelka Open House Praha Andrea Šenkyříková.

„Při předání jsme viděli, jak si modely nevidomí a lidé ze Světlušky, projektu Nadačního fondu Českého rozhlasu, pochvalovali. Byla to pro nás taková satisfakce. Rádi bychom se znovu zapojili a vyrobili další makety,“ doplnil Ivo Louda.

Práce na modelech přinesla užitek i studentům. „Pro naše studenty je to skvělá zkušenost, kdy se učí nejen počítačovému modelování, ale i přemýšlení o důležitosti tvořit inkluzivní architektonické a městské prostředí bez zbytečných bariér. Máme radost z toho, že výstupy semestrálních prací najdou praktické využití a pomohou pochopit nejvýznamnější díla pražské architektury také lidem se zrakovým postižením,“ řekl děkan FUA Osamu Okamura.

Open House Praha je součástí mezinárodní sítě Open House Worldwide sdružující přes 45 měst na 5 kontinentech světa. Vedle pořádání festivalu se organizace věnuje také nejrůznějším celoročním aktivitám včetně vzdělávacích programů pro děti, mladé dospělé či lidi s hendikepem. Patronkou pražského festivalu je Eva Jiřičná, architektka českého původu žijící v Londýně, která stála u počátků Open House London.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

470249104_1079878764149048_8819624344635591363_n-2.jpg

Novým děkanem ekonomické fakulty bude Marek Skála

Akademický senát Ekonomické fakulty TUL zvolil na svém pondělním zasedání Ing. Mgr. Marka Skálu, Ph.D., kandidátem na děkana pro příští volební období. Rektor souhlasí se jmenováním, nový děkan tak povede fakultu v letech 2025–2028.

17. 12. 2024 | Univerzita | 444