Univerzitní Galerie N až do noci lákala na prohlídku i výrobu triček

P0008205-2.jpg
V Galerii N si během Muzejní noci pod Ještědem mohli lidé vyzkoušet vybavení katedry designu Fakulty textilní TUL. Foto: Adam Pluhař, TUL

Univerzitní Galerie N se stala poprvé součástí Muzejní noci pod Ještědem. Návštěvníky čekaly prohlídky celého výstavního prostoru katedry designu fakulty textilní. Lidé si vytvářeli vlastní motivy na trička nebo tašky, zkoušeli strojové pletení nebo obdivovali módní kreace studentů.

Módní přehlídka celou páteční akci v Jablonci odstartovala. Počasí přálo, studenti tak mohli své oděvní návrhy předvádět na schodišti a prostranství před galerií. Po skončení přehlídky si mohli návštěvníci všechny studentské práce prohlédnout zblízka v nasvíceném prostředí galerie.

Kromě galerie se lidé dostali i do ateliérů. Jednou velkou tvůrčí dílnou se stala rozlehlá kreslírna. Návštěvníci se v ní proměnili v designéry a zkoušeli si techniky, které studenti katedry designu během studia využívají. Zakoupená trička si tak mohli dotvořit obrazci vyrobenými ze speciální fólie, bílé polyesterové tašky zase proměňovali sublimačním tiskem. „Sublimační inkousty se teplem mění na plyny a vznikne vysoce odolný potisk. Tuto techniku studenti běžně používají. Dá se tak natisknout prakticky cokoliv. Trochu alchymie je jen v tom, jak nakonec vyjdou barvy,“ usmíval se Jakub Neufuss z Katedry designu Fakulty textilní TUL (FT).

Návštěvníci si mohli vyzkoušet třeba také jednolůžkový pletací stroj. „Dají se na něm uplést svetry nebo ponožky a různé jiné věci. Dělá zátažnou pleteninu. Díky této technologii vzniká pletenina z jedné nitě,“ popisoval zase Ondřej Ludín výhody pletacího stroje známého také jako Dopleta.

Mnozí návštěvníci dozazili na akci i s dětmi. „Dceru moc bavila výroba vlastního motivu na tričko. Ani jsme nevěděli, že tu je takový zajímavý výstavní prostor. Určitě přijdeme zase,“ zmínila Alena Odehnalová, jedna z návštěvnic.

Právě snaha o větší propojení s městem byla jedním z motivů premiérového připojení Galerie N k Muzejní noci pod Ještědem. „Máme zájem na tom, aby se univerzitní galerie, kterou spravujeme, dostala ještě víc do povědomí lidí z Jablonce a Liberce,“ nastínila proděkanka FT Jana Drašarová.

Až do půl dvanácté, kdy život v galerii po nezvyklém ruchu utichl, dorazila stovka návštěvníků. „Příští rok se budeme chtít určitě zase připojit,“ řekla vedoucí Katedry designu FT Renata Štorová.

Adam Pluhař

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE