V pondělí 31. října spouštíme na celé univerzitě úsporný týden. Přidejte se!

27882707399_b4a571a833_k.jpg
Nezapínat, když to není nutné, vypínat, když už není potřeba. To jsou hesla úsporného týdne na TUL. Foto: Dean Hochman/flickr.com

Vypínejte po práci počítače, zhasínejte světla, omezte ohřívání vody. Úsporný týden vyhlásilo vedení Technické univerzity v Liberci na 31. října – 6. listopadu. Cílem je šetřit co nejvíce na elektřině. Vedení školy poté vyhodnotí, zda lze takovým šetrným chováním zaměstnanců i studentů dosáhnout výraznějších úspor. Přidejte se také. V krátkém rozhovoru nám k tomu víc informací poskytl kvestor Vladimír Stach.

Proč úsporný týden organizujeme?

Abychom zjistili potenciál úspor ovlivnitelných chováním zaměstnanců a studentů. Chceme si vyhodnotit, zda to vůbec dává smysl, když se uskrovníme nebo budeme chovat šetrněji. V kampusu, v budovách ve městě i na kolejích.

Jak spotřebu měříte a jak tedy můžete úsporu vyhodnotit?

Na jednotlivých trafostanicích máme průběhy odběrů zaznamenané po hodinových odběrech, a to dokonce za několik posledních let. Takže je s čím porovnávat. Z dat nezjistíme, co konkrétně proud odebírá, ale zjistíme změny v odběrech na úrovni hodin. Trafostanic máme několik: jednu na celý kampus kolem Univerzitního náměstí kromě budov L a G, ty mají svou trafostanici. Stejně jako budovy T v Třebízského, H ve Voroněžské a I ve Vesci. Harcovské koleje mají jednu společnou trafostanici.

Měli bychom se zaměřit na úspory v odběrových špičkách a kdy to je?

Z dat trafostanic je dobře patrné, že spotřeba je „dvousložková“. Má jakousi „paušální“ část, která je stálá, tedy 24 hodin, 365 dní v roce. Ta tvoří zhruba 2/3 celkové roční spotřeby. Aktuálně se snažíme zjistit, z čeho se skládá, například kolik spotřebovávají technologie budov nebo datových sítí. Další složka tedy tvoří 1/3 roční spotřeby a začíná ráno po 8.00 hodině a končí odpoledne po 15.00 hodině.

Na kolejích to máme jinak, tam jsou tři odběrové špičky, a to ranní, polední a noční.

Úspor lze dosáhnout v obou složkách. V té paušální třeba tím, že budeme vypínat spotřebiče, které jsme dosud nechávali běžet trvale, například počítač, nebo tím, že po sobě zhasneme na toaletách a na chodbách a schodištích při odchodu z práce.

A ve špičkách, tedy za provozu, co si máme odepřít, kde ušetřit?

Určitě neušetříme nic, když si zapneme pod stolem přímotop. Je taky dobré nevařit si na hrnek čaje litr vody, nesvítit všude a naplno, když to není potřeba, omezit ohřev vody v ohřívačích apod. Těch způsobů, jak se chovat úsporně, je celá řada, a když o tom budeme při každém kontaktu s elektrickým spotřebičem přemýšlet, jistě přijdeme i na další možnosti.

Co myslíte, že nám úsporný týden ukáže?

Doufám, že se do toho s námi zapojí většina zaměstnanců a studentů a že nám tedy úsporný týden ukáže, že je možné spotřebu minimalizovat a ušetřit. Doufám v úspory alespoň 10 % v mezitýdenním porovnání. Skutečnost se dozvíme, až data z úsporného týdne porovnáme s daty z předchozích období a vyhodnotíme rozsah úspor, tedy jejich roční „potenciál“. Výsledky samozřejmě poskytneme všem zájemcům. Nejde nám o omezování provozu, tato data máme již z letních měsíců předchozích let.

Když se ukáže, že jsme výrazněji uspořili, co bude následovat – máme čekat další úsporné týdny nebo i delší úsporná období?

Pokud se ukáže „zajímavá“ úspora, předpokládám, že se v budoucnu již jinak chovat nebudeme, protože jsme dosáhli úspor bez omezení provozu, tedy že jde o „udržitelný“ stav. Pokud někdo bude chtít k úspornému týdnu další informace, ať mi napíše na kvestor@tul.cz.

 

Radek Pirkl

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

Den otevřených dveří odstartoval na TUL maraton otázek a odpovědí na podmínky a výhody studia. Foto: Jaroslav Tomášek

TUL otevřela dveře. V aule i laboratořích bylo plno

Téměř tisícovka zájemců o studium navštívila v sobotu Den otevřených dveří Technické univerzity v Liberci. Návštěvníci si na TUL mohli poslechnout bloky prezentací v aule, osobně si popovídat u stánků fakult nebo se vydat na prohlídky laboratoří.

28. 11. 2022 | Univerzita | 387