Pole vlčích máků vykvetlo v univerzitním kampusu jako připomínka Dne válečných veteránů a hrdinů, kteří bojovali za svobodu a demokracii. V pondělí 11. listopadu rudé květy nejen sázeli, ale i kupovali studenti i zaměstnanci univerzity a přispěli tak do sbírky pořádané neziskovou organizací Post Bellum. Výtěžek poputuje na přímou pomoc pro válečné veterány a další bojovníky za svobodu a na zachování jejich příběhů.
Květy pokryly trávník před budovou IC v den, kdy si svět připomíná konec první světové války. Vlčí mák zasadila a do sbírky přispěla i prorektorka Technické univerzity v Liberci Lenka Burgerová. „Jsem ráda, že si válečné veterány a lidi, kteří bojovali a často i položili život za naši zemi, můžeme připomenout také v rámci univerzitního kampusu. Hrdinové byli mimo jiné i studenti a absolventi řady českých univerzit. A mám radost i ze studentů a studentek, protože sami přicházejí a chtějí přispět. Sbírka je tedy oslovuje, a její podstata jim není lhostejná,“ řekla prorektorka Lenka Burgerová.
Vlčí mák do políčka přidala i studentka druhého ročníku Fakulty textilní TUL Valerie Blechová. „Člověk si uvědomí, že válečné konflikty, které přinášejí utrpení, jsou stále. Není to klišé a připomíná nám to, že máme své hrdiny a že za svobodu je potřeba bojovat pořád.“
Lidé mohli přispět přímo do kasičky organizace Post Bellum nebo poslat příspěvek online. „Myslím, že je správné přispět na takovou věc. Člověk si uvědomí, že boj za svobodu nejsou jen slova tím spíš, když se znovu v Evropě válčí,“ zmínil vedoucí Katedry sklářských strojů a robotiky Fakulty strojní TUL Vlastimil Hotař.
Míst, kde se květy stále prodávají, je jen v Liberci na dvacet. Nejblíže kampusu lze přispět v Kavárně Bez konceptu. Květy vlčích máků jsou k mání také v knihovnách, obchodech, muzeích, informačních centrech nebo na úřadech.
Druhé pole vlčích máků vyrostlo v Parku paměti národa v Jablonecké ulici. Prorektorka Lenka Burgerová také tam spolu s představiteli kraje, města, Parlamentu ČR a dalšími významnými osobnostmi zasadila červený kvítek. Kromě proslovů zazněla i báseň Na flanderských polích, kterou symbolicky přednesl žák základní školy původem z válčící Ukrajiny.
Památku válečných hrdinů a bojovníků za svobodu si v pondělí připomněl také rektor Miroslav Brzezina. Už dopoledne se spolu s vedením města a kraje poklonil památce veteránů a položil květiny u památníku na vojenském hřbitově v Ruprechticích a u Památníku obětem I. světové války v Růžodole. Oběti válek uctil spolu s pozvanými hosty také při slavnostním nástupu 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany v dolních kasárnách.
Sbírku ke Dni válečných veteránů organizuje Post Bellum desátým rokem. Vybrané prostředky ze sbírky poputují na pomoc s každodenními starostmi, kterou poskytuje hrdinům a dalším pamětníkům Centrum pomoci Paměti národa. Část bude využita i na dokumentování a uchování jejich příběhů, kterému se Post Bellum věnuje přes dvacet let v rámci projektu Paměť národa. „Archiv obsahuje už téměř sedmnáct tisíc pamětnických příběhů veteránů druhé světové války, bývalých politických vězňů, odbojářů, disidentů a mnoha dalších,“ připomněla ředitelka pobočky Paměť národa Severní Čechy Michaela Pavlátová.
Adam Pluhař
Další články v rubrice
Jsme na liberecké Educe, navštivte náš stánek!
Nepřehlédnutelný stánek Technické univerzity v Liberci právě svítí na výstavní ploše veletrhu Educa Expo v Liberecké Home Credit Aréně a žádného zájemce o studium nenechá odejít bez informací. Přijďte nás navštívit také!
Pražské Jezulátko má nové roucho. Díky úsilí thajských vědců i přispění TUL
Na novém rouchu pro Pražské Jezulátko, jednom z nejznámějších českých náboženských symbolů, spolupracovaly Rajamangala University of Technology Thanyaburi v Thajsku a Technická univerzita v Liberci. Převážně buddhistické Thajsko se ušitím oblečku...
»Havel nám stále chybí«
Čtyři tisíce dní byl Ladislav Špaček jedním z nejbližších lidí prezidenta Václava Havla. Z pozice prezidentova tiskového mluvčího nechyběl u klíčových rozhodnutí i podpisů smluv, jako první věděl o Havlových těžkých zdravotních stavech nebo o...