
Připálili svíčku u Stolpersteine připomínající osudy rodiny Rosenbachových. Tak uctili Mezinárodní den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti rektor Miroslav Brzezina a předseda liberecké židovské obce Michal Hron. K pietě, která se konala přesně 80 let po osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi-Březince, se v pondělí 27. ledna přidali další zástupkyně a zástupci univerzity a židovské obce.
Rektor Miroslav Brzezina při té příležitosti vzpomněl, že v jedné z největších továren na smrt bylo zplynováno a spáleno přes milion lidí – mužů, žen i dětí.
Oběma členům židovské obce vzal holocaust velkou část příbuzných a přátel. „Včetně kamarádky ze školních let. Bylo jí osm let, když šla s maminkou do plynové komory,“ vzpomněl Pavel Jelínek, člen liberecké židovské obce a jeden z prvních absolventů naší univerzity z roku 1958.
Svíčky, které rektor Brzezina a předseda Hron zapalovali, zaslalo izraelské velvyslanectví v České republice. Právě 80 svíček poskytnutých osobnostem z celé ČR mělo smybolicky v Mezinárodní den památky obětí holocaustu připomenout výročí 80 let od osvobození Osvětimi.
Čtyři členové rodiny Rosenbachových, po kterých zbyla v Liberci vila v Bendlově ulici, byli nacisty zavražděni v Estonsku, přežila jen Anna, která údajně zemřela v 70. nebo 80. letech v Izraeli. Její příběh pomohli odhalit studenti naší katedry historie, kteří iniciovali také položení tzv. Kamenů zmizelých – Stolpersteine – před vilou Rosenbachových. Současní majitelé vily o odkaz Rosenbachových pečují, jak dokládá i gravírovaná destička na sloupku branky a také webové stránky www.rosenbachovavila.cz.
-pir-
Další články v rubrice

Zápis do ŠkaTULKy se koná 24. června
Univerzitní mateřská škola ŠkaTULka v nových prostorách a s novou ředitelkou přijme 24 dětí. Přihlášku, kritéria výběru i info o školce najdete na webu ŠkaTULky.
Hydroponie z TUL míří do zoo: Saláty krmí plazy i primáty
Liberecká zoo se inspirovala vědeckým projektem hydroponického pěstování salátů na střeše Technické univerzity v Liberci, který loni úspěšně vedla naše doktorandka Tereza Nalezená. Zeleninu pro část svých zvířat tak bude zoo sama pěstovat ve dvou...

Projekt LIFEPOPWAT získal od Evropské komise titul v sekci cirkulární ekonomika a kvalita života
Projekt LIFEPOPWAT na čištění odpadních vod, které vytékají ze starých skládek pesticidních látek, funguje na lokalitě v Česku a Polsku a čistí toxické vody se skoro 100% účinností. Teď výsledky projektu, který se zrodil na CXI TUL, ocenila...