Žádné vzorce ani grafy. Jarmark ukázal čistou krásu fyziky a motivoval žáky i studenty

»Ve studentech se snažíme vzbudit sympatie k fyzice,« říká spoluorganizátor Fyzikálních jarmarků na TUL Jiří Erhart. Foto: Adam Pluhař, TUL
»Ve studentech se snažíme vzbudit sympatie k fyzice,« říká spoluorganizátor Fyzikálních jarmarků na TUL Jiří Erhart. Foto: Adam Pluhař, TUL

Do světa fyziky představeného jako jednu velkou hru vstoupili spolu s Technickou univerzitou studenti Doctriny – Podještědského gymnázia a dvě stovky prvňáčků libereckých základních škol. Katedra fyziky Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL ve spolupráci s gymnáziem uspořádala Fyzikální jarmark.

Gymnazisté připravili celou řadu pokusů z rozličných oborů fyziky založených na fyzikálních jevech. Teplo roztáčelo kolotoč, světlo umožnilo hrát stínové divadlo, díky mechanice zase dětem na prstě seděl papírový papoušek. Fyzikální hračky si děti v prostoru před univerzitní aulou samy vyráběly. Studenti je vedli a společně pak prováděli pokusy. „Akce ukáže malým dětem fyziku jako zábavu. Gymnazisté zase přemýšlí o podstatě fyzikálních jevů a zjistí, že mohou fyzikou pobavit nejen sebe, ale i děti a své okolí. Zájem je takový, že musím oslovovat školy postupně, abych naše studenty nezahltila. V počtu dětí jsme už na hraně zvládnutelnosti,“ řekla Vladimíra Erhartová z Doctriny – Podještědského gymnázia.

Na začátku byl Fyzikální jarmark součástí předmětu Fyzika v přírodovědě a tradice pokračuje, i když už předmět není akreditován a Vladimíra Erhartová nepůsobí na katedře fyziky. Doktorka Erhartová spolu se svým mužem, vedoucím Katedry fyziky FP TUL Jiřím Erhartem dál patří k tahounům popularizačně-naučné akce. „Fyzikální jarmark může přilákat studenty ke studiu na vysoké škole. Ve studentech se mimo jiné snažíme vzbudit sympatie k fyzice, ale i přírodovědným předmětům a třeba i pedagogice. Tady si totiž ověří, jestli mají předpoklady pro to, aby se věnovali práci s dětmi. Ti ostatní třeba alespoň poznají, že fyzika nemusí být jen nenáviděný předmět, ale umí být zajímavá,“ řekl Jiří Erhart.

Zábavný pokus s těžištěm a dvěma vidličkami předváděla sextánka Daria Vařilová. „Mám z toho radost, protože kolem sebe vidím hodně entuziasmu a děti to opravdu baví, ani jsem to nečekala,“ sdělila Daria Vařilová.

„Jsme tu v rámci pracovních činností, děti se ale zároveň seznamují s fyzikálními zákony přirozenou cestou a hravou formou dřív, než vše začnou brát na druhém stupni,“ uvedla Iveta Stará ze Základní školy Vrchlického v Liberci.

Adam Pluhař

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce